Technologie · 29 stycznia 2020

Czy wymiana dysku HDD na dysk SSD to dobry pomysł?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Czy wymiana dysku HDD na dysk SSD to dobry pomysł? Jeśli chodzi o napędy komputerowe, mamy do wyboru dyski SSD (Solid State Drive) i HDD (Hard Disc Drive). Te pierwsze często nazywane są także dyskami półprzewodnikowymi i funkcjonują podobnie co pamięć Flash. składają się z licznych kości NAND, które przyczyniają się do ich niezwykle szybkiej prędkości zapisu i odczytu danych. Znacznie rzadziej dochodzi do ich uszkodzenia, ponieważ nie wibrują podczas swojej pracy i nie posiadają żadnych ruchomych części.

Pozostają na razie droższym rozwiązaniem i niekoniecznie przydadzą się nam, jeśli potrzebujemy wyłącznie pojemnego urządzenia do składowania danych. W takiej sytuacji zakup dysku HDD nadal pozostaje rozsądnym wyborem. Wykorzystują o wiele starszą technologię magnetycznego zapisu danych. Znajdują się w nich liczne ruchome talerze wykonane zazwyczaj z aluminium. Dane są zapisywane i odczytywane z nich za pomocą specjalistycznych głowic elektromagnetycznych. Wchodzą one w kontakt z obracającymi się dyskami i działają w oparciu podobne zasady co gramofon. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, należy kupić tradycyjne napęd twardy. 

Podstawowa zaleta dysków SSD — szybkość zapisu i odczytu

Czy wymiana dysku HDD na dysk SSD to dobry pomysł?

Czy wymiana dysku HDD na dysk SSD to dobry pomysł?

Komputery używające dysków SSD potrzebują znacznie mniej czasu na uruchomienie. Zazwyczaj wystarczy no to kilka sekund. Tradycyjne dyski twarde są ograniczone przeważnie do szybkości przesyłu danych w granicach 50 MB / s. Oczywiście dostępne są na rynku droższe modele, które są w stanie osiągnąć nawet 120 MB / s. Są jednak o wiele głośniejsze i korzystanie z nich obniża wygodę używania komputera. Aby przenieść film Blu-ray z takiego dysku na inny zajmie nawet od 25 do 60 sekund. Natomiast w przypadku dysków SSD wystarczy zaledwie od 8 do 15 sekund na przeprowadzenie takiej operacji. Wynika to z prędkości transferu danych sięgającej ok. 200 MB / s w standardowych modelach, a 550 MB / s i powyżej w droższych produktach. Jak widać, różnice pomiędzy tymi dwoma technologiami są znaczące. Dysk HDD potrzebuje 3-4 razy więcej czasu na uruchomienie systemu. W przypadku starszych i mocno zdegradowanych napędów może to zająć jeszcze dłużej. Sposób przechowywania plików ma istotnych wpływ na szybkość ich odczytu. Dyski SSD potrzebują tyle samo na uzyskanie dostępu do jakiejkolwiek części danych, niezależnie od ich fizycznego rozmieszczenia na napędzie. Działają o wiele bardziej efektywnie niż dyski twarde. W tych drugich czas potrzebny na dostęp do danych zależy od ich odległości od środka dysku.

Atrakcyjne cechy dysków SSD

Obecność ruchomych elementów w tradycyjnych napędach twardych pod wieloma względami obniża ich wydajność. Każdy model dysku HDD będzie emitował dźwięki związane z obrotem talerzy i ruchem ramienia z głowicą odczytu i zapisu. Jeśli zbyt mocno uderzymy lub niewłaściwie zainstalujemy taki napęd, hałas ten szybko stanie się bardzo uciążliwy. Produkty o największej prędkości odczytu będą również najgłośniejsze, ponieważ szybciej obracają się znajdujące się w nich talerze. Nawet jeśli wybierzemy najcichszy i stosunkowo wolno dysk HDD, z upływem czasu ulega on degradacji. Wiąże się to nie tylko z mniejszą wydajnością odczytywania i zapisywania danych, ale również coraz silniejszymi i bardziej irytującymi dźwiękami emitowanymi podczas pracy. Dyski SSD są wyjątkowo ciche i pod tym względem żaden tradycyjny napęd nie może im się równać. Ponieważ nie posiadają ruchomych talerzy, nie muszą używać energii elektrycznej do ich napędzania. Duża energooszczędność jest jedną z największych napędów półprzewodnikowych. Ma to szczególnie duże znaczenie dla posiadaczy laptopów, gdyż istotnie wydłużają czas ich pracy na jednym ładowaniu baterii.

Problemy dysków HDD z fragmentacją

Tradycyjne dyski twarde mają spore ograniczenia sprzętowe. Jeśli zapełnimy je plikami i pozostawimy zaledwie kilka GB wolnego miejsca, dojdzie do zjawiska fragmentacji. Rośnie ona z czasem i powoduje stopniową degradację dysku HDD. Z pewnością to odczujemy podczas używania komputera, gdyż nasz napęd zacznie działać o wiele wolniej. W celu całkowitego wykorzystania wolnej przestrzeni, pliki są zazwyczaj dzielone na kawałki. Poszczególne części zostaje zapisane w wolnych sektorach dysku. Właśnie ten sposób zapisu jest zwany fragmentacją. Problemem jest to, że takie rozdzielanie plików prowadzi do wzrostu czasu potrzebnego do uzyskania do nich dostępu. Aby temu przeciwdziałać, należy regularnie przeprowadzać defragmentację. Używamy do tego specjalnych programów, które możemy znaleźć w internecie. Nowoczesne systemy operacyjne zawierają często dedykowane oprogramowanie, które skutecznie łagodzi efekty fragmentacji napędu HDD. Mimo to z upływem czasu i tak dojdzie do jego degradacji. Tego typu problemy nie występują w przypadku dysków SSD. Niezależnie od miejsca umieszczenia plików lub ich fragmentów prędkość odczytu nie ulega zmianie. Wynika to między innymi z braku ruchomych ramion używanych przez dyski HDD. Jest to jeden z powodów, dla których dyski SSD są o wiele bardziej efektywnym rozwiązaniem dla przechowywania danych.

angielski niemiecki hiszpański francuski