Czym są wiązary dachowe?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Czym są wiązary dachowe? Warto przede wszystkim mieć świadomość, że ujęcie dachu jako konstrukcji nośnej charakteryzującej się określoną spadzistością jest tylko i wyłącznie częściowe. Należy zdawać sobie sprawę, że od strony praktycznej dach prócz wykończenie wewnętrznego składa się także z elementów wewnętrznych. Najważniejsze z nich są wiązary dachowe.

Zadanie wspomnianych produktów jest bowiem zdecydowanie najbardziej istotne. Utrzymują one zarówno ciężar dachu, jak i wszystkiego co się na nim znajduje. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że technika budowy dachów na bazie konstrukcji z wiązarów dachowych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak mają świadomość na czym dokładnie polega ta technika, ponieważ w ostatnich kilkudziesięciu latach uległa licznym modyfikacjom.

Wiązary dachowe – co to jest?

Czym są wiązary dachowe?

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe na więźbę domu rodzinnego należą do najbardziej podstawowych elementów nośnych konstrukcji dachu. Do ich zadań należy zaliczyć przenoszenia obciążenia między dachem, a pozostałą częścią budynku. Warto zatem wiedzieć, że wiązary dachowe stosowane są praktycznie wszędzie. Doskonale zdają egzamin przede wszystkim w przypadku dachów charakteryzujących się bardzo dużą powierzchnią i rozpiętością. W ten prosty sposób można ograniczyć niepotrzebne punkty podparcia.

Należy wspomnieć, że bez względu na konstrukcję i zastosowanie, podstawowym elementem wiązarów dachowych będą pasy, zarówno górny, jak i dolny. Stanowią one bowiem doskonałe podparcie dla różnego rodzaju krzyżulców i słupków. Krzyżulce są to ukośne elementy, które doskonale zdają egzamin przede wszystkim w przypadku dachów charakteryzujących się niewielkim kątem spadku. Z kolei słupki to pionowe elementy, które bezpośrednio podpierają zewnętrzną konstrukcję danego dachu.

Wspomniane słupki i krzyżulce w zdecydowanej większości przypadków mocowane z pasami za pośrednictwem blach węzłowych. Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że nie jest to jedyna możliwość ich mocowania. Poszczególne elementy wiązarów drewnianych należy połączyć węzłami. Oczywiście ze względu na różnego rodzaju obciążenia, jakimi dach jest poddawany szczególnie zimą wspomniane połączenie powinno cechować przede wszystkim świetnymi parametrami wytrzymałościowymi, a także bardzo małą podatnością na temperaturę otoczenia. Warty zaznaczenia jest także fakt, że wiązary dachowe na więźbę domu jednorodzinnego przeważnie produkowane są z drewna. Ponadto zamiennie mogą być stosowane stal czy żelbet. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku muszą być zastosowane nie tylko ściany nośne, które będą odporne na różnego rodzaju przeciążenia, ale również zdecydowanie bardziej wytrzymałe fundamenty.

Gdzie stosowane są wiązary drewniane?

Warto wiedzieć, że obecnie technologię wiązarową wykorzystuje się przede wszystkim do budowy dachów charakteryzujących się zwiększoną odpornością na oddziaływania zewnętrzne. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że duże koszty technologii powodują, że nie cieszy się ona popularnością w krajach, gdzie występują stosunkowo wysokie średnie temperatury. Warto również wspomnieć, że najbardziej istotnym czynnikiem, który będzie decydował o wykorzystaniu wspomnianej technologii jest śnieg. Nie można go bowiem w przeciwieństwie do deszczu tak łatwo usunąć z powierzchni danego dachu. Ponadto w okresie roztopów śnieg będzie zdecydowanie bardziej zwiększał swoją masę. Kolejnym czynnikiem będącym bezpośrednim zagrożeniem dla integralności dachu jest wiatr. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do wspomnianego śniegu ma na znacznie większe oddziaływanie na dachy charakteryzujące się wysoką spadzistością. W związku z wszystkimi wymienionymi czynnikami wiązary dachowe muszą być stosowane przede wszystkim w umiarkowanym klimacie, czyli Stanach Zjednoczonych, Australii i Europie Zachodniej. Z kolei z powodu stosunkowo wysokich kosztów ich wykonania, a także bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych omawiana konstrukcja nie jest stosowane w Azji oraz wschodniej części Rosji. Oczywiście tendencja ta może ze względu na zmiany klimatyczne ulec zmianie w najbliższym czasie. Warto bowiem wiedzieć, że na rynku pojawiają się coraz tańsze konstrukcje prefabrykowane.

Więźba dachowa – co warto o niej wiedzieć?

Technologia prefabrykacji w ostatnich latach dokonała ogromnej rewolucji jeżeli chodzi o budowę domów zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Oczywiście metoda budowy dachu na bazie elementów prefabrykowanych nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak budowa ścian nośnych, jednak można zaobserwować, że z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Więźba dachowa tak samo jak w przypadku tradycyjnej więźby, składa się z bardzo ważnych elementów, które posiadają nie tylko konkretne nazwy, ale również realizują określone funkcje. Są to:

– murata

– krokiew

– płatwie

– kleszcze

– zastrzał

– wieniec

Certyfikacja drewna

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy dane drewno, które zostanie użyte do budowy więźby będzie posiadało właściwą certyfikację. Jest ona bowiem podstawą prawną, która będzie potwierdzała, czy drewno ma istotne właściwości.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski