Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Dieta śródziemnomorska jest zdrowa dla naszego serca. Opiera się na podstawach zdrowego żywienia. Dodatkowo zawiera odrobinę aromatycznej oliwy z oliwek i kieliszek czerwonego wina. Składa się ze składników, które można znaleźć w kuchni śródziemnomorskiej.

Dieta śródziemnomorska

Jest to bardzo zdrowia dieta. Jest bogata w owoce, warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste. Ogranicza się też tu niezdrowe tłuszcze. Odpowiednie proporcje wpływają pozytywnie na nasze serce.

Korzyści diety śródziemnomorskie

Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska

Badania wykazały, że tradycyjna dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca. Obniża poziom złego cholesterolu LDL. Jest podatny na gromadzenie się złogów w tętnicach. Dieta śródziemnomorska wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem  śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych, a także ogólnej śmiertelności.

Wiąże się również ze zmniejszoną zachorowalnością na raka i chorobę Parkinsona i Alzheimera. Kobiety, które stosują dietę śródziemnomorską suplementowaną oliwą z oliwek pierwszego tłoczenia i różne orzechy, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Dlatego duże organizacje naukowe zachęcają do diety śródziemnomorskiej. Zapobiega poważnym chorobom przewlekłym.

Kluczowe składniki diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska zwraca uwagę na:

  • produkty pochodzenia roślinnego, takie jak owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy,
  • zastępuje masło zdrowymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy,
  • używanie ziół i przypraw zamiast soli do przyprawiania potraw,
  • ograniczanie czerwonego mięsa do kilku razy w miesiącu,
  • jedzenie ryb i drobiu co najmniej dwa razy w tygodniu,
  • wspólne posiłki z rodziną i przyjaciółmi,
  • picie czerwonego wina z umiarem (opcjonalnie),
  • aktywność fizyczną.

Dieta śródziemnomorska tradycyjnie obejmuje owoce, warzywa, makaron i ryż. Na przykład mieszkańcy Grecji jedzą bardzo mało czerwonego mięsa. Średnio dziewięć na dziesięć posiłków dziennie jest bogatych w przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach. Produkty zbożowe są bardzo zdrowe i zawierają całe ziarna. Mają bardzo mało niezdrowych tłuszczów trans, a chleb jest ważną częścią diety. Jednak w całym regionie Morza Śródziemnomorskiego chleb jest podawany sam lub zanurzony w oliwie z oliwek. Nie smaruje się go masłem lub margaryną, które zawierają tłuszcze nasycone lub trans.

Orzechy są kolejną ważną częścią zdrowej diety śródziemnomorskiej. Są bogate w tłuszcz (około 80% kalorii pochodzi z tłuszczu). Jednak większość tłuszczy jest nienasycona. Orzechy zawierają dużo kalorii, dlatego nie można ich jeść w dużych ilościach. Zazwyczaj można jeść maksymalnie garść dziennie. Unikajmy kandyzowanych, zanurzonych w miodzie lub solonych orzechów.

Zdrowe tłuszcze

Dieta śródziemnomorska koncentruje się na ograniczeniu spożycia tłuszczów ogółem. Ważne jest dokonywanie mądrych wyborów dotyczących rodzajów spożywanego tłuszczu. Dieta śródziemnomorska odradza nasycone tłuszcze i uwodornione oleje (tłuszcze trans), które przyczyniają się do chorób serca. Dieta śródziemnomorska wykorzystuje oliwę z oliwek jako główne źródło tłuszczu. Dostarcza tłuszcz jednonienasycony. Może pomóc w obniżeniu złego cholesterolu LDL. Oliwa z oliwek zastępuje tłuszcze nasycone lub trans. Oliwa z oliwek extra virgin i virgin zawiera najmniej przetworzone formy. Posiadają także najwyższe poziomy ochronnych związków roślinnych. Mają właściwości antyoksydacyjne.

Tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone znajdują w oleju rzepakowym i niektórych orzechach. Zawierają korzystny kwas linolowy (rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3). Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają poziom trójglicerydów. Zmniejszają krzepliwość krwi. W ten sposób zmniejszają ryzyko zawału lub udaru serca. Zmniejszają krzepliwość krwi. Wiążą się z mniejszym ryzykiem chorób serca. Poprawia zdrowie naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie krwi. Tłuste ryby, takie jak makrela, pstrąg, sardynki, tuńczyk i łosoś są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Ryby są bardzo ważne w diecie śródziemnomorskiej.

Wino

Dieta śródziemnomorska zazwyczaj zawiera umiarkowaną ilość wina. Oznacza to nie więcej niż 148 mililitrów wina dziennie dla kobiet (lub mężczyzn powyżej 65 roku życia). Mężczyźni poniżej 65 lat nie powinni pić więcej niż 296 mililitrów wina. Jeśli jednak cierpisz na chorobę serca lub wątroby, powstrzymaj się od picia wina lub jakiejkolwiek alkoholu.

Najważniejsze zalety

Zapobiega chorobom serca i udaru. Po diecie śródziemnomorskiej ogranicza spożycie wyrafinowanych pieczywa, przetworzonej żywności i czerwonego mięsa. Lepiej pić czerwone wino niż mocny alkohol. Wszystkie czynniki pomagają zapobiec chorobom serca i udarom.

Składniki odżywcze w diecie śródziemnomorskiej mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia osłabienia mięśni i innych oznak osłabienia. Zmniejsza ryzyko Alzheimera i Parkinsona. Zwiększa długowieczność. Chroni przed cukrzycą typu 2. Warto wprowadzić odpowiednie nawyki żywieniowe. Zacznij od małych kroków. Smażmy na oliwie na oliwie, a nie na maśle. Jedzmy więcej owoców i warzyw. Wybierajmy produkty zbożowe z całych ziaren, a nie wyrafinowane pieczywo, ryż i makaron. Jedz ryby zamiast czerwone mięso, co najmniej dwa razy w tygodniu. Ograniczmy tłuste mleko na chude (1-2%) lub beztłuszczowe.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski