Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka

Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka – już od dawna wiadomo, że muzyka na równi z aktywnością fizyczną korzystnie oddziałuje na rozwój malucha już od najmłodszych lat. Zdecydowanie łatwiej jest zapewnić rodzicom ruch, ponieważ wystarczy wyjść na dwór lub też zrobić tor przeszkód we własnych czterech kątach.

Trochę trudniej bywa z oddziaływaniem na zdolności muzyczne, gdyż na początku wystarczy odtwarzanie muzyki. Z czasem potrzeby dziecka rosną, zwłaszcza kiedy jest on uzdolniony muzykalnie. Wtedy wydaje się, że dobrym posunięciem wybór szkoły o profilu muzycznym. W takiej szkole lekcja gry na gitarze pod okiem doświadczonego nauczyciela staje się przyjemnością.

Korzyści z edukacji w szkole dla dzieci uzdolnionych muzycznie

Wielu rodziców i nauczycieli mówi, że trudno podjąć decyzję o wysłaniu dziecka do szkoły muzycznej. W tych wypowiedziach uwzględniają oni, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę aby maluch skorzystał z podjętej nauki. Weryfikuje się także gotowość młodego człowieka do podjęcia systematycznej nauki i samodyscypliny, jak również jego umiejętności dotyczące płynnego czytania oraz pisania. Zapomina się o korzyściach, jakie może zyskać dziecko w trakcie edukacji w szkole o profilu muzycznym.

Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka
Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka

Przede wszystkim już najmłodsze dzieci zyskują na nauce w tejże szkole, bo rozwijają swoje naturalne zdolności i pasję – muzykę. Może to być gra na wybranym instrumencie, takim jak: pianino, gitara, klarnet, wiolonczela, fortepian i wiele innych. Część uczniów szkoły przejawia umiejętności wokalne, które również można tu kształtować i udoskonalać. Samorealizacja to dla wielu z nas powód do dumy i zadowolenia z osiągnięć, nawet gdy nie zawsze wszystko się udaje.

Jako ludzie lubimy się porównywać, ale i w pewien sposób kontrolować. Dlatego wielu naukowców przeprowadza badania, które mają na celu określenie wpływu wybranych czynników na ludzki organizm oraz jego psychikę. Przede wszystkim w przypadku muzyki chodzi o oddziaływanie na jeden z istotniejszych organów, jakim jest ludzki mózg. Naukowców zainteresowało, jak nauka w szkole muzycznej i rozwój zdolności muzykalnych wpływa na tak zwane umiejętności miękkie. Jeszcze przed profesjonalnymi badaniami naukowymi można było zaobserwować pozytywny efekt edukacji w szkole o profilu muzycznym, a wykonane badania te twierdzenia tylko potwierdzają.

W licznych wnioskach podsumowano, że podjęcie nauki gry na instrumencie i śpiewu znacząco wspiera zdolności myślenia przestrzennego. Dlatego maluchy, które zaczęły naukę na wczesnym etapie świetnie sobie radzą z przyswajaniem wiedzy z matematyki. Rozwój muzykalności korzystnie oddziałuje też na naukę języków obcych. Warto podkreślić, że myślenie abstrakcyjne także jest lepiej wykształcone u dzieci muzykalnych w porównaniu do ich rówieśników. Kolejnym argumentem popierającym edukację muzyczną jest fakt, że dzieci te lepiej radzą sobie w trakcie testów przeprowadzanych w czasie pobierania nauki w szkole. Dotyczy to zwłaszcza testów zbiorczych obejmujących na przykład: wiedzę z nauk humanistycznych, z nauk przyrodniczych lub zakresu przedmiotów ścisłych.

Szkoła muzyczna także pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności muzycznych, ale i poprawia pamięć, koncentrację oraz wyobraźnię. Dlatego bardzo często uczelnie medyczne w gronie swoich studentów i absolwentów posiadają wychowanków szkół o profilu muzycznym. Uważa się, że obecność muzyki w życiu, zwłaszcza od najmłodszych lat mocno uwrażliwia rozwijającego się młodego obywatela. Kształtuje jednocześnie zdolności słuchowe, empatię oraz spostrzegawczość. Długie godziny ćwiczeń wykonywanych zarówno w czasie zajęć w szkole, jak i te przeprowadzane w domu uczą samozaparcia, wytrwałości i poprawiają zdolność koncentracji. Udział w koncertach realizowanych przez szkoły o profilu muzycznym pomagają dzieciom radzić sobie z wystąpieniami publicznymi oraz ze stresem, jaki towarzyszy tej sytuacji. Maluchy stają się dzięki temu otwarte na otoczenie. Uczą się prezentowania swoich umiejętności, ale i podejmowania ryzykownych decyzji.

Szkoły o profilu muzycznym w Polsce

Dostęp do szkół muzycznych na terenie kraju jest o wiele łatwiejszy niż dwadzieścia lat temu, gdyż większość miast powiatowych posiada taką placówkę na swoim terenie. Placówki te oferują naukę na kilku poziomach, gdyż uwzględniają one wiek oraz umiejętności przyszłego ucznia. Dodatkowo należy podkreślić, że zajęcia odbywają się w grupach.

Można także skorzystać z prywatnych lekcji udzielanych przez nauczycieli muzyki. Jest to ciekawa propozycja, kiedy szkołę o profilu muzycznym i miejsce zamieszkania dzieli spora odległość. Drugim argumentem przemawiającym za prywatnymi lekcjami jest indywidualne podejście do dziecka, gdyż zajęcia te bardzo często odbywają się w zaciszu domowym. Równocześnie nauczyciel może w pełni wykorzystać swoją wiedzę oraz umiejętności dydaktyczne, ponieważ pracuje z jednym dzieckiem.

Rozwój umiejętności muzycznych dziecka zawsze okaże się dobrym wyborem. Oczywiście w przypadku malucha, który mocno interesuje się tą dziedziną warto podjąć naukę w szkole muzycznej. Taka decyzja w późniejszym czasie zaowocuje licznymi sukcesami postaci koncertów oraz podjęciem pracy jako artysta.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski