Ponadczasowe, eleganckie wnętrza. Na co zwracać uwagę przy projektowaniu?

Ostania aktualizacja 15 grudnia 2022

Ponadczasowe, eleganckie wnętrza. Na co zwracać uwagę przy projektowaniu? Każdy, kto przygotowuje się do urządzania swoich wymarzonych wnętrz, bez względu na to czy ma to być zacisze własnego domu, biuro czy też przestrzeń publiczna, w której przebywa się przyjmując gości i interesantów – edukuje się, przeglądając dziesiątki materiałów branżowych, zdjęć, filmów, słuchając rad architektów i projektantów wnętrz.

Spełnionym marzeniem jest stworzenie eleganckiego wnętrza, które będzie lśniło ponadczasowością. Czy sama wiedza wystarczy, by tak się stało? Najczęściej realizacje samouka są przeprowadzane według jego własnego gustu, według swoich – nie zawsze trafionych pomysłów. Rezultat owych radosnych aranżacji bywa więc często dość daleki, jeśli nie od oczekiwań autora, to od wyważonych proporcji elegancji, estetyki i użyteczności. Co należy zrobić, by wnętrze było naprawdę eleganckie i jednocześnie ponadczasowe?

Harmonia i szyk

By eleganckie wnętrza nabrały ponadczasowej elegancji, koniecznością staje się zachowanie harmonii i szyku w ich aranżowaniu. Takie wnętrza wymagają zachowania prostoty i umiejętnego balansowania na obrzeżach wykończeń i dodatków, a uzyskana funkcjonalność dopiero wtedy potrafi zaskakiwać – nawet efektem pozornej monotonii. Ale to wszystko sprawia, że takie wnętrza naprawdę koją spokojem i urzekają dyskretnym, nie rzucającym się w oczy komfortem i stają się ponadczasowe.

Prostota, funkcjonalność, ale oryginalna

Zarówno architekci, jak i profesjonalni dekoratorzy wnętrz optują w kierunku rozwiązań nietuzinkowych, oryginalnych, które przy założeniach prostoty, funkcjonalności i powściągliwej elegancji osiąga się szczególną dbałością o szczegóły, zarówno na etapie tworzenia projektu jak i realizacji zakładanej aranżacji spod znaku eleganckich wnętrz. Nie jest to zadanie łatwe, zważywszy na trudności związane z zakładanym umiarkowaniem w stylistyce. Takie założenia aranżacyjne  niosą naturalne zagrożenie nudą, nijakością i monotonią uzyskanej przestrzeni, od których uciec można jedynie niepowtarzalnym designem, oryginalnością i najwyższą jakością dobieranych materiałów oraz zaskakującym detalem, stosowanym w miejscach najmniej oczekiwanych. Sposób wykończenia musi koncentrować się na najrzadziej wymienianych elementach, które poprzez swoją niezbędność i długą żywotność będą nadawać ton całej przestrzeni, sprawiając, że tak zaaranżowane eleganckie wnętrza nie tylko nabiorą, ale i zachowają na długo swój ponadczasowy charakter.

Artystyczne wyczucie detalu

Odrobina artystycznego klimatu we wnętrzach, jeśli nie jest nieodzownym, to jednak zawsze pożądanym elementem tak projektowanej przestrzeni. Nadaje jej posmak wyrafinowania i subtelności, zaświadczając o skali i poziomie wrażliwości przebywających w niej osób, ich więzi ze światem sztuki, kultury i sposobem postrzegania rzeczywistości. Podnosi również poprzeczkę stosowanej estetyki i nobilituje w oczach postronnych. Sposobów i środków dla uzyskania pożądanego efektu jest co niemiara, ale bez względu na to czy będą to artystyczne fotografie zdobiące ściany, abstrakcyjne płótna współczesnych malarzy, grafiki uznanych klasyków lub przeciwnie – nieznanych jeszcze twórców młodego pokolenia – liczy się detal tworzący z pozoru niedbałym, ale świetnie przemyślanym kolażem to niepowtarzalne wrażenie obcowania z pierwiastkiem duchowym, nie służącym funkcjonalności, a zaspokajaniu wyższych potrzeb mieszkających tu osób.

Rozwiązania z fantazją

Efekt ten można wzmocnić, wyposażając elegancie wnętrza w fantazyjne rozwiązania konstrukcyjne, odbiegające znacząco od typowo stosowanych. Mogą to być wymyślnie zakręcone schody zmontowane z połączenia drewna nie tylko ze stalą, ale np. ze szkłem, witrażem czy plecionymi linami. Podobnych rozwiązań istnieje sporo, a jedynymi ogranicznikami są wyobraźnia projektanta, nienaruszalne zasady konstrukcyjne i poziom kosztów.

Świat jest pełen kolorów

Niezbywalny element pojęcia eleganckie wnętrza to zastosowane kolory, a także zasady ich łączenia. Umiar to zasada naczelna na tym polu, a ogólny wyznacznik designu, zachowującego dobry smak, mówi o połączeniu maksymalnie trzech barw. Projektanci, dekoratorzy wnętrz i architekci są bardziej ortodoksyjni i eleganckie wnętrza postrzegają jedynie w palecie mieszającej dwa kolory. Ich zdaniem harmonia i ład nie tolerują zgiełku i nadmiaru barwnych wrażeń, a oko estety bardziej szuka ukojenia niż intensywnych bodźców nie pozwalających na kontemplację wysublimowanej aranżacji twórczej.

Faktury i barwienie

Tak uspokojone, stonowane barwnie pomieszczenia można  zróżnicować fakturą powierzchni, która stworzy dostrzegalny kontrast, akcentujący naturalność i przytulność domowej przestrzeni naturalny kamień, drewno, tkanina, surowy tynk.  Biel i róż, biel i fiolet, biel i odcienie perłowej szarości – takie barwy zastosowane we wnętrzach mogą wydawać się chaotyczne, ale to tylko chwilowe wrażenie i pozorna gra kolorów. W rzeczywistości, gdy oko przywyknie, tak skomponowana barwnie przestrzeń okazuje się harmonijna i spójna. Ponadczasowe eleganckie wnętrza aranżuje się najczęściej w tonacji monochromatycznej . Lubi ją zarówno styl nowoczesny jak i awangardowy. Oszczędny dobór kolorów, to koncepcja dla aranżerów pewnych swojej wiedzy, swoich umiejętności i wyczucia stylu, ale takie projekcje będą zawsze na czasie i wybierane są przez tych, którzy cenią dyskretny urok wykwintnej i nie poddającej się przemijającym modom elegancji.

Nie przeszkadza to jednak – co odważniejszym – na odrobinę szaleństwa, przy zachowaniu rzecz jasna pozorów powściągliwości z przymrużeniem oka. Ta wyższa szkoła segmentu, jakie stanowią eleganckie wnętrza, zarezerwowana jest dla dusz artystycznie niepokornych.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski