Badania geotechniczne gruntu w praktyce. Jak to wygląda w Polsce?

Badania geotechniczne gruntu w praktyce. Jak to wygląda w Polsce?

Ostania aktualizacja 26 sierpnia 2023

Badania geotechniczne gruntu w praktyce. Jak to wygląda w Polsce? Istnieje wiele norm i przepisów, które ściśle określają czynności, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego czy też innego budynku. O ile niektóre z tych czynności są konieczne i bez nich nie ma możliwości podjęcia właściwych działań, których skutkiem będzie powstanie budynku, o tyle niektóre są w pełni dobrowolne. Przykładem takich czynności są badania geotechniczne gruntu. W Polsce nie ma jasno określonych wytycznych co do tej kwestii. Panuje wszelka dowolność, jednak, aby móc „spać spokojnie” najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie tego typu badań.

Dlaczego badania geotechniczne gruntu są tak ważne?

Badania geotechniczne gruntu w praktyce. Jak to wygląda w Polsce?
Badania geotechniczne gruntu w praktyce. Jak to wygląda w Polsce?

Gotowe projekty, które można zakupić w studiach projektowych, są najczęściej projektowane do budowy na zwyczajnym, przeciętnym gruncie, który zapewni stabilność budynku. Jednak tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić na oko, czy grunt przeznaczony pod zabudowę jest właśnie tym przeciętnym. Wybudowanie budynku na działce z gruntem o mniejszej nośności, może być opłakane w skutkach, wszystko przez niedostosowany fundament do warunków. Badania geotechniczne pozwalają na określenie nośności gleby, jak także pozwalają zapobiegać w późniejszych etapach użytkowania budynku pękaniu ścian czy też nierównomiernym osiadaniu budynku. Koszt ewentualnych napraw jest znacznie wyższy od kosztu badań geotechnicznych, dlatego przed rozpoczęciem prac budowlanych, a nawet przed zakupem projektu, warto pokusić się o ich wykonanie.

Wykonywane przez specjalistów odwierty geotechniczne, potrafią dać pełen obraz gleby, pomagają podejmować kluczowe decyzje z punktu widzenia inwestorów, a także w praktyce może się okazać, że wykonanie badań geotechnicznych, daje długotrwałe oszczędności, związane z dopasowaniem odpowiednich fundamentów do rodzaju gruntu, które będą odporne na jego działania. Tego typu badania, można wykonać nawet jeszcze przed zakupem samej działki dedykowanej pod zabudowę. Dzięki czemu można dokładnie określić czy dana działka faktycznie nadaje się do zabudowy oraz jakie koszta mogą się wiązać z ewentualnymi utrudnieniami przy jej zabudowie

Jakie czynniki są brane pod uwagę w trakcie badań geotechnicznych gruntu pod zabudowę?

Wyróżnia się trzy najważniejsze czynniki, które są obiektem badań geotechnicznych. Dokładne określenie ich wpływu na budynek pozwala w pełni cieszyć się domem przez długie lata bez szwanku.

Lokalizacja

GEO Szczecin
GEO Szczecin

Wiele budynków budowanych jest na malowniczych wzniesieniach lub w dolinkach. o ile same widoki, które będą się rozciągały z okien mogą zapierać dech w piersiach, o tyle to, co będzie działo się na zewnątrz przed domem po zimie czy też deszczowej pogodzie, może nie być aż tak optymistyczne. Intensywne roztopy i opady nie wnikają od razu w głąb gleby, dlatego warto zbadać, gdzie one się będą zatrzymywały na terenie przeznaczonym pod zabudowę oraz jaki wpływ będą miały na fundamenty budynku. Brak badań geotechnicznych może spowodować, że budynek w trakcie deszczowej pogody wraz z luźnymi warstwami gleby zacznie się zsuwać ze wzniesienia w dół, co jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem.

Na jakim poziomie utrzymuje się wody gruntowe

Poziom wód gruntowych, powinien zainteresować zwłaszcza inwestorów, którzy planują podpiwniczony budynek. Jeśli okaże się, że poziom wód gruntowych jest podniesiony, konieczne może okazać się odpowiednie izolowanie fundamentów. Aspekt ten ma także duży wpływ na nośność. Wilgotne gleby w odróżnieniu od tych suchych ii lotnych posiadają mniejsza nośność.

Rodzaj gleby

Wiele osób nie przykłada do tego uwagi, jaki rodzaj gleby znajduje się na gruncie przeznaczonym pod zabudowę. Jest to duży błąd, to właśnie ten punkt ma największy wpływ na osiadanie budynku, a także stabilność jego konstrukcji. Według specjalistów jednym z najgorszych rodzajów gleby są te organiczne oraz piaszczysto-gliniaste, to one sprawiają najwięcej kłopotów w trakcie budowy. Nie oznacza to jednak, że postawienie na nich budynku jest całkiem niemożliwe. Wiąże się to jednak z dodatkowymi nakładami pracy w momencie jego powstawania w celu uniknięcia nieprzyjemności z tym związanych w przyszłości.

Ile powinno zostać wykonanych odwiertów, aby badania geotechniczne były wiarygodne

usługi geotechniczne zachodniopomorskie
usługi geotechniczne zachodniopomorskie

Wiele osób przy rozpoczęciu budowy domu, szuka oszczędności, które sprawia, że cała inwestycja mieści się w określonym budżecie. Jednak decydując się na badania geotechniczne gruntów nie warto na nich oszczędzać. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują konkurencyjne ceny, za tego typu czynności, jednak kosztem ilości odwiertów. Należy pamiętać, że dla pełnego obrazu gleby najlepiej wykonać co najmniej trzy odwierty w różnych lokalizacjach. Dzięki czemu można dokładnie określić profil gleby oraz jej właściwości nośne. Mniejsza ilość odwiertów skutkuje nie do końca wiarygodna dokumentacja techniczną, co finalnie mija się z cele wykonywania badan geotechnicznych. Dlatego nie warto zbytnio oszczędzać, gdyż oszczędność ta może w szybkim czasie zamienić się w koszta związane z naprawami budynku w związku z jego nadmiernym osiadaniem lub co gorsza osuwaniem się.

 

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski