Jak wybrać siodło?

Jak wybrać siodło?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Jak wybrać siodło? Nowe siodło jest prawdopodobnie najdroższą częścią wyposażenia do jazdy konnej. Przy zakupie siodła w sklepie jeździeckim  należy wziąć pod uwagę kilka czynników i należy się do tego odpowiednio przygotować, aby nie zmarnować budżetu, a jazda konno była przyjemnością.

Jakie siodło wybrać – część I

Angielskie siodła

Są najczęściej stosowanymi siodłami, stosowanymi w  angielskich dyscyplinach jeździeckich, na całym świecie. Istnieje wiele różnych dyscyplin jeździeckich, w tym skoki przez przeszkody, jazda na wytrzymałość i ujeżdżanie. Wszystkie wymagają siodła dostosowanego do konkretnej dyscypliny. Na przykład siodła do ujeżdżania pozwalają na bliższy kontakt jeźdźca z koniem. Jeździec może lepiej przekazywać sygnały. Jednak wszystkie siodła do dyscyplin angielskich mają jedną wspólną cechę. Są zaprojektowane tak, aby dać koniowi większą swobodę ruchów.

Jakie siodło wybrać – część II

Przede wszystkim cel

Przede wszystkim zastanówmy się, jak będziemy jeździć konno. Siodła są zaprojektowane dla wielu różnych dyscyplin. Siodło do ujeżdżania nie wygląda tak samo jak siodło do skoków przez przeszkody. Takie siodła różnią się też od tego, przeznaczonego do amatorskiej jazdy konnej. Właściciel młodego konia, niekoniecznie musi być początkujący. Pożyczenie konia jest dość powszechne, dlatego jeździec może być doświadczony i startować w zawodach, nawet na amatorskim poziomie, a mieć nowego wierzchowca. Oczywiście, najlepiej jest mieć siodło stworzone specjalnie dla konkretnej dyscypliny. Będziemy mogli wykonać wszystkie czynności poprawnie. Dlatego upewnijmy się, że wydajemy pieniądze na konkretny, prawidłowy typ siodła. Z drugiej strony, jeśli chcemy tylko po prostu jeździć konno, możemy kupić siodło do ogólnego użytku. Pasuje do wszystkich celów i pozwoli komfortowo uprawiać wszystkie dyscypliny.

Jakie siodło wybrać – część III/1

Siodło dopasowane do jeźdźca

Siodło musi być dopasowane do jeźdźca. Musimy  w nim siedzieć wygodnie, bez przesuwania się. Musi być też wystarczająco duże, aby zmieściły się na nim nasze pośladki. Powinniśmy się usadowić w środkowej lub najniższej części siodła. Długość powinna być taka, aby nogi były prawidłowo dopasowane do klapy siodła. Stopy powinny komfortowo trzymać się w strzemionach i nie zsuwać.

Jakie siodło wybrać – część III/2

Siodło  dopasowane do konia

Dobre siodło jest właściwie wyważone i ma równą powierzchnię pod spodem, kiedy dotyka grzbietu konia. Przednia część siodła (łukowata część, która znajduje się nad kłębem) powinna być wystarczająco szorstka, aby nie ściskać kłębu, ale na tyle szeroka, aby znajdowała się nisko na kłębie. Powinniśmy zmieścić dwa palce między popręgiem  a grzbietem konia, kiedy założymy siodło. Musi być czyste, nie chodzi tu jednak tylko o wygląd, ale także o bezpieczeństwo i wygodę. Miękka skóra jest mniej podatna na pękanie i złamanie. Ponadto mniej ociera, uciska i drażni zarówno konia, jak i jeźdźca.

Skórzane strzemię

Dobrym pomysłem będzie kupienie wysokiej jakości strzemion skórzanych. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo (te złej jakości rozciągają się, łamią i dziurawią). Ważny jest też nasz komfort. Nasze nogi będą w bliskim kontakcie z tą częścią siodła, dlatego jeśli strzemię będzie miękkie i elastyczne, nie będzie szczypało i odskakiwało. Musimy pamiętać o jego dobrym naoliwieniu.

Strzemiona

Możemy je podzielić na zwykłe i bezpieczne. Te ostatnie pozwalają jeźdźcowi szybko wydostać się ze strzemienia w razie ewentualnego wypadku. Dlatego nie będzie ciągnięty po ziemi, jeśli spadnie. Zakrzywione strzemiona lub na gumce prawdopodobnie będą bardziej wytrzymałe niż siodło. Z kolei elastyczne strzemiona będą wymagały regularnej naprawy. Poza tym ciężej się z nich jest ewentualnie wydostać. Miejsce przymocowania strzemion do siodła również jest bardzo ważne. Przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo. Wiele osób woli zwykłe strzemiona ze względu na klasyczny wygląd. Jednak pamiętajmy, że w pierwszej kolejności liczy się bezpieczeństwo, a nie wygląd (chyba, że chcemy wystartować w zawodach z ujeżdżania lub pokazach). Dobrym pomysłem będzie kupno strzemion Stirrup. Są szeroko stosowane. Wykonane są z gumy, a otwór znajduje się w środku strzemion. Zapewniają lepszą przyczepność i stabilność stopom jeźdźca.

Popręg

Ten mały kawałek materiału lub skóry utrzymuje siodło na grzbiecie konia. Powinien być  wystarczająco ciasny, aby utrzymać siodło podczas jazdy. Nie może jednak być założony zbyt mocno, by nie powodować dyskomfortu lub bólu u konia. Jeśli założymy go za luźno, może się ześlizgnąć. Niektóre popręgi mają sprężyste końce, pozwalające koniowi na większą swobodę, ale ponieważ jeźdźcy mają tendencję do dociskania elastycznych popręgów w celu uzyskania większej stabilności. W ten sposób ograniczają wolność konia, a nawet pogarszają jego sytuację. Po zaciśnięciu, powinniśmy włożyć trzy palce pomiędzy popręgiem a koniem.

Numnah

To podkładka pod siodło, która ma kilka funkcji. Pochłania pot, zapewnia dodatkowy komfort i wygodę koniowi. Zazwyczaj jest wykonany z prawdziwego lub syntetycznego kożuszka lub bawełny. Ma kształt siodła, ale jest nieco większa lub prostokątna. Ratuje grzbiet konia podczas skoku. Ponadto koń nie traci koncentracji. Nie może naciskać na kłąb.

Te wszystkie czynniki musimy wziąć pod uwagę, przy wyborze siodła. Wtedy jazda konna będzie naprawdę przyjemna.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski