Co lepsze szkoła językowa czy korepetycje?
6 mins read

Co lepsze szkoła językowa czy korepetycje?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Co lepsze szkoła językowa czy korepetycje? Nauka języka obcego może okazać się przyjemnością. Jeśli wybierzesz system nauki, który powoduje u Ciebie motywację. Poznaj trzy systemy nauki języka obcego w szkole językowej, podczas korepetycji oraz samodzielną naukę. Dowiedz się na czym polegają i wybierz taką formę, która będzie najbardziej Ci odpowiadała.

O tym, jak ważna jest nauka obcych, zdaje sobie sprawę chyba każdy. Znajomość języków obcych ułatwia komunikację oraz pozwala na podróżowanie w obcych krajach. Sposobów na naukę języka obcego jest wiele, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Każdy z typów nauki ma swoje wady oraz zalety.

Plusy i minusy szkoły językowej

Szkoła językowa pozwala na uczenie się w grupie. Kursy są tanie, jednak ich skuteczność jest niższa. Postępy w nauce podczas uczenia się w szkole językowej zależne są od tego, czy będziesz uczyć się systematycznie. Jeśli nie będziesz chodzić na zajęcia systematycznie, ani nie będziesz kontaktować się z lektorem, wtedy samo chodzenie nie pomoże Ci w nauce.  Nauka w grupie może albo motywować albo stać się ogromną przeszkodą. Warto pamiętać, że nauka języka powinna odbywać się codziennie, a nie tylko dwa razy tygodniu wtedy, gdy trwają zajęcia z nauczycielem.

Kurs indywidualny czy grupowy?

W szkole językowej masz możliwość wybrania nauki w dwóch systemach: indywidualnym oraz grupowym. Na zajęcia z lektorem, powinieneś zdecydować się, jeśli masz dobrze zdefiniowany cel oraz potrafisz się samodzielnie zmotywować. Ucząc się w grupie będziesz miał kontakt z pozostałymi uczestnikami kursu. To właśnie praca w grupie będzie bardziej wpływać na Twoją motywację niż zajęcia indywidualne z nauczycielem.

Szkoła językowa może pomóc Ci w przygotowaniu się do egzaminów

Jeśli zamierzasz przygotować się do egzaminu, to uczenie się w szkole językowej może okazać się pomocnym. Na lekcjach możesz poćwiczyć wymowę oraz kupić podręcznik wraz z odpowiedziami.

Na czym polegają korepetycje?

Co lepsze szkoła językowa czy korepetycje?
Co lepsze szkoła językowa czy korepetycje?

Korepetycje są prywatnymi zajęciami pozalekcyjnymi, których celem jest powtórzenie materiału oraz przygotowanie materiału zadanego w formie zadania domowego. Podczas tych lekcji będzie pracował z nauczycielem nad danym zagadnieniem. Poćwiczysz te obszary, które są Twoją piętą achillesową. Jeśli lepiej przychodzi Ci nauka gramatyki, ale za to słabiej prowadzenie dialogu. Będziesz miał możliwość trenowania z nauczycielem dialogów. Lekcje z prywatnym nauczycielem są zdecydowanie wyższym wydatkiem niż nauka w szkole językowej. Mimo że często są kojarzone jako niskobudżetowe lekcje to, jednak mogą okazać się skuteczniejszą formą, efekty przyjdą zdecydowanie szybciej. Warunkiem jest tylko to, że musisz znaleźć nauczyciela, które posiada odpowiednie kwalifikację oraz umiejętność przekazania swojej wiedzy.

Jakie korzyści dają korepetycje online?

Jeśli nie chcesz brać dodatkowych lekcji języka obcego stacjonarnie, możesz zdecydować się na lekcje online. Ich zaletą jest to, że odbywają się w czasie dogodnym dla ucznia. Jeśli dzieci nie są pełnoletnimi, rodzice mogą w nich uczestniczyć i kontrolować poziom umiejętności. Nie jest koniecznym przeznaczanie czasu na dojazdy i korki oraz czekanie na autobus. Lepiej można też dopasować częstotliwość, jak i dni i godziny zajęć. Można również korzystniej dostosować kurs do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań danego kursanta.

Jak znaleźć skutecznego korepetytora?

Jeśli chcesz znaleźć dobrego nauczyciela, sprawdź propozycje, które znajdują się w sieci. Wśród dostępnych ofert znajdziesz przybyszów zza granicy, studentów oraz szkolnych nauczycieli. Wśród tych z pewnością znajdą się osoby, które mają odpowiednią wiedzę oraz podejście, a dodatkowo zmotywują Cię do systematycznej nauki. Kiedy nie jesteś przekonany co, do kwalifikacji danej osoby, popytaj znajomych. Pozytywne rekomendacje mogą sprawić, że znajdziesz tę osobę, której szukasz.

A może skuteczniejsze jest samodzielne uczenie się przez Internet ?

Możesz uczyć się języka obcego z materiałów, które są dostępne w sieci zupełnie za darmo. Efekty mogą być widoczne szybko, pod warunkiem, że będziesz uczył się systematycznie. Jednak samodzielnie ucząc się nie otrzymasz informacji zwrotnej o tym, co robisz nieprawidłowo podczas nauki języka obcego. Nie poznasz błędów wymowy, ani nie dowiesz się, jakie popełniasz błędy w trakcie nauki gramatyki.

Co  jeszcze możesz zrobić, aby zacząć uczyć się szybciej języka obcego?

Oprócz pracy z nauczycielem podczas prywatnych lekcji albo nauki języka obcego w szkole językowej, możesz skorzystać także z dodatkowych sposobów. Możesz spisać sobie listę produktów w języku obcym, które zamierzasz kupić w sklepie, obejrzeć serial w języku obcym, nauczyć się piosenki. Jeśli nie jesteś pewnym, z której formy nauki języka obcego warto skorzystać, wtedy zdecyduj się na darmowe lekcje, które mają w swojej ofercie szkoły językowe oraz korepetytorzy.
Istnieje wiele sposobów na naukę języka obcego. Możesz uczyć się w szkole językowej, brać korepetycje albo uczyć się samodzielnie. Jednak osiągniesz swoje cele, pod warunkiem że będziesz uczyć się systematycznie.

angielski niemiecki hiszpański francuski