Części samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć?
6 mins read

Części samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Części samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć? Awarie samochodów zdarzają się niestety bardzo często. Jakby tego było mało najczęściej zdarzają się w momentach, w których naprawdę potrzebujemy samochodu. Co więcej w momencie, w którym akurat nie mamy zbyt wielu wolnych środków finansowych. No cóż…  i tak musimy zlecić naprawę swojego samochodu, ponieważ nie wyobrażamy sobie życia codziennego bez niego.

Gdzie kupujemy części samochodowe?

Oczywiście mając zdolności manualne oraz wiedzę z zakresu motoryzacji jesteśmy w stanie dokonać pojedynczych napraw samodzielnie. Jednak jeśli jest to już coś bardziej skomplikowanego, to potrzebujemy również odpowiedniego sprzętu.

Części samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć?
Części samochodowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Naprawa samochodów (szczególnie tych wiekowych) wiąże się z wymianą konkretnej części samochodowej. To właśnie na częściach samochodowych chcielibyśmy się skupić. Musimy sobie co nieco o nich powiedzieć. Na pewno części samochodowe są najczęściej droższe niż sama usługa naprawy. W związku z tym zastanawiamy się gdzie najlepiej części samochodowe kupić? Tak naprawdę możemy kupić części samochodowe w serwisach autoryzowanych danej marki. Musimy się jednak liczyć z tym, że są to części nowe oraz przede wszystkim oryginalne. W związku z tym części te są niestety bardzo drogie.

Części samochodowe możemy również zakupić w sklepach. Jest mnóstwo sklepów motoryzacyjnych stacjonarnych, jak i także internetowych, które oferują nam naprawdę szeroką ofertę części samochodowych. Jeśli mamy czas, to warto zamówić potrzebne części samochodowe w sieci. Dlaczego? Bowiem sklepy internetowe oferują nieco niższe ceny. Tym samym naprawa samochodu będzie nas kosztowała nieco mniej.

Oczywiście potrzebnej części samochodowej możemy także poszukać na aukcjach internetowych od osób prywatnych. Tutaj należy mieć świadomość, że jest to część używana i możemy mieć problem na podstawie zdjęcia ocenić co jest warta taka część. Używane części samochodowe są najtańsze. Mowa o zamiennikach. Zapoznajmy się z tym wszystkim i oceńmy, które części samochodowe warto kupować najbardziej.

Nowe oraz oryginalne części samochodowe

Wiele osób decyduje się na zakup części samochodowych oryginalnych oraz nowych. Części te kupujemy w serwisach autoryzowanych. Kupując tego rodzaju części mamy niemal stuprocentową pewność, że jest to część samochodowa o wysokiej jakości. Dzięki temu nie obawiamy się, że po tygodniu użytkowania część ulegnie awarii.

Kupując nowe części samochodowe oryginalne otrzymujemy oczywiście gwarancję. Najczęściej jest to gwarancja dwuletnia. Na części nowe oraz oryginalne do samochodu decydują się osoby, które po pierwsze mają na to pieniądze, a po drugie mają samochód względnie nowy. Na pewno do piętnastoletniego samochodu kompletnie nie opłaca się kupować nowych oraz oryginalnych części samochodowych.

Używane oraz oryginalne części samochodowe

Alternatywą do nowych i oryginalnych części samochodowych są używane oraz także oryginalne części samochodowe. Co możemy o nich powiedzieć? Najczęściej są to części samochodowe, które oferowane są przez osoby prywatne na przykład na aukcjach internetowych. Jest to świetny sposób, aby jednak stać się właścicielem jak najbardziej oryginalnych części, ale jednak używanych. Jak łatwo się domyśleć na tego rodzaju części samochodowe nie otrzymujemy gwarancji, ale jednak są to części oryginalne.

Jeśli są one zachowane w dobrym stanie i nie tracą na jakości, to jak najbardziej warto pokusić się o ich zakup. Oczywiście jeśli my się na tym nie znamy, to powinien to ocenić mechanik, któremu zlecamy naprawdę naszego pojazdu. Takie części samochodowe są kupowane do samochodów już po okresie gwarancyjnym, a więc dla samochodów, które ukończyły już pięć lat. Są to wciąż jeszcze samochody względnie nowe, a więc jak najbardziej warto naprawiać je przy pomocy jednak oryginalnych części.

Tańsze zamienniki

Gdy awaria naszego samochodu rzeczywiście przytrafiła się w najgorszym z możliwych momentów, to zawsze mamy możliwość kupna tańszych zamienników. Zamienniki są dostępne zarówno w wersji nowych zamienników, jak i także używanych.

Zamienne części samochodowe są przez wiele osób wybiera właśnie z uwagi na ich znacznie niższą ceną. Musimy jednak pamiętać, że decydując się na zamienniki, to muszą one spełniać pomimo wszystko określone normy jakości. Gdy zamiennik jest wykonani z materiału o kiepskiej jakości, to szybko się zużyje. Co więcej oszczędności będą jedynie pozorne, ponieważ znowu będziemy musieli się udać do mechanika. Nic na tym nie zaoszczędzimy. Musimy oczywiście się liczyć z pieniędzmi, ale pamiętajmy, że najważniejsze powinno dla nas być nasze bezpieczeństwo. Zamienniki o złej jakości spowodować mogą naprawdę poważną awarię. W niektórych sytuacjach przez słaby zamiennik może dojść na drodze do poważnego wypadku. Nie wybierajmy najtańszych opcji. Naprawdę mogą być bardzo niebezpieczne.

W takiej sytuacji lepiej jest postawić na części samochodowe oryginalne, ale używane. W niektórych przypadkach także są w cenie bardzo przystępnej, a mamy jednak zagwarantowane pełne bezpieczeństwo.

angielski niemiecki hiszpański francuski