Funkcje kwasu glikolowego wykorzystywane w kosmetykach pielęgnujących
6 mins read

Funkcje kwasu glikolowego wykorzystywane w kosmetykach pielęgnujących

Ostania aktualizacja 23 grudnia 2022

Funkcje kwasu glikolowego wykorzystywane w kosmetykach pielęgnujących. Młodość jest ulotna i jest to bezwarunkowy naturalny proces zmian w organizmie związanych z wiekiem, dlatego też powinniśmy o siebie zadbać. Ale jeśli czemuś w naturze nie można zapobiec, można to spowolnić. Rozpoczynając monitorowanie stanu skóry od najmłodszych lat i pielęgnując ją zgodnie z jej rodzajem i potrzebami, zapobiegnie to przedwczesnemu starzeniu się komórek oraz przedłuży piękno i świeżość skóry. Kosmetyki pielęgnujące z kwasami przeznaczone są do nawilżania i odżywiania skóry, jej regeneracji i sprawiają, że jest ona gładka, świeża i elastyczna. Kwas glikolowy jest aktywnie wykorzystywany w kosmetologii: w profesjonalnych produktach i kosmetykach do samodzielnej pielęgnacji skóry.

 

Dobroczynne właściwości kwasu glikolowego docenione w kosmetykach pielęgnujących

Ze względu na swoje unikalne właściwości kwas glikolowy jest skutecznie stosowany w wielu produktach kosmetycznych, ponieważ powoduje:

 • Szybkie oczyszczanie: kwas glikolowy rozpuszcza i złuszcza martwe cząsteczki naskórka z górnych warstw skóry, a także oczyszcza pory z nadmiaru sebum.
 • Delikatne wygładzenie i przywrócenie blasku skórze: kwas glikolowy pomaga redukować plamy starcze, piegi i inne cechy skóry, a także wyrównuje jej ogólny koloryt.
 • Odbudowa wewnętrzna: kwas stymuluje procesy odnowy i regeneracji komórek skóry, wyzwala zwiększoną produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego.

Funkcje kwasu glikolowego wykorzystywane w kosmetykach pielęgnujących

Kwas glikolowy jest stosowany w kosmetykach pielęgnujących dla różnych typów skóry oraz pełni różne ważne funkcje:

 • Pielęgnuje skórę tłustą i problematyczną
 • Pomaga w leczeniu trądziku
 • Służy do korekcji blizn potrądzikowych
 • Stosowany w pielęgnacji starzejącej się skóry
 • Jest składnikiem produktów rozjaśniających skórę
 • Stosowany jest w profesjonalnych peelingach.

 

 


Korzyści z kwasu glikolowego dla skóry

Kwas glikolowy znalazł uznanie wśród producentów kosmetyków pielęgnujących ze względu szybką przemianę skóry i uzyskanie przez nią pozytywnych efektów. Stosując takie kosmetyki do codziennej pielęgnacji uzyskuje się efektywne ich przenikanie do skóry, co pozwala usunąć martwe komórki i uzyskać nowe. Doskonałe rezultaty obserwowane są przy regularnym stosowaniu kosmetyków przy skórze starzejącej się oraz tłustej, która cechuje się zbyt dużą gęstością warstwy rogowej naskórka, powodując wolniejszą odnowę komórkową. W takim przypadku skórę należy sztucznie pobudzać, a kwas glikolowy doskonale sobie z tym radzi. Ten kwas pozwala pozbyć się nieestetycznego efektu ziemistej cerę i powoduje jej skuteczne wygładzenie poprzez złuszczanie. Ponadto ogranicza zawartość tłuszczu dzięki odpływowi sebum. Jak kwas glikolowy działa na skórę? Wchłaniany przez skórę kwas glikolowy powoduje obniżenie pH i otwiera drogę do powstawania nowych młodych komórek. Odbudowana skóra jest odmłodzona i wygląda promiennie. To właśnie stare komórki pozostające na powierzchni, powodują szary odcień twarzy. Matowa i szorstka cera, rozszerzone pory należą do najczęstszych sygnałów, jakie wysyła skóra, która posiada nadmiar starych komórek. Na skórę twarzy kwas glikolowy działa jak rodzaj rozpuszczalnika. Zrywa wiązania między obumierającymi łuskami naskórka, prowokując w ten sposób aktywne złuszczanie starych cząstek i tworzenie nowych, młodych i aktywnych komórek. Te właściwości kwasu glikolowego wykorzystywane są do różnych celów w kosmetykach pielęgnujących.

 


Oczyszczanie skóry za pomocą kosmetyków pielęgnujących z kwasem glikolowym

Kwas glikolowy często występuje w środkach do mycia skóry i jest odpowiedzialny za usuwanie sebum, odblokowywanie rozszerzonych porów oraz wyzwalanie odnowy i regeneracji komórek skóry. Na głębokim poziomie uruchamia łańcuch procesów odnowy i regeneracji skóry. W wielu kosmetykach pielęgnujących przeznaczonych dla starzejącej się skóry to kwas glikolowy stymuluje produkcję kolagenu, uzyskując jej przebudowę.


Kwas glikolowy w kosmetykach pielęgnujących – rodzaje

Najczęściej kwas glikolowy występuje w:

     • środkach myjących i tonikach, gdzie wspomaga proces odnowy komórek
     • kremach na dzień i na noc do delikatnej pielęgnacji skóry tłustej i starzejącej się, dokładnie oczyszczając pory i normalizując pracę gruczołów potowych.
     • maskach: tutaj kwas glikolowy jest często łączony ze składnikami oczyszczającymi i nawilżającymi
     • peelingach, ponieważ często łączy się kwasowe i mechaniczne złuszczanie w celu dokładnego oczyszczenia i odnowy.
     • serum i inne formy aktywne – do pielęgnacji skóry starzejącej się, usuwania przebarwień i innych oznak starzenia.


Podsumowanie

Kwas glikolowy to związek organiczny należący do kategorii kwasów owocowych. Może być pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Obie te formy są skutecznie wykorzystywane w kosmetologii. Podobnie jak inne kwasy owocowe, kwas glikolowy wspomaga aktywną odnowę i wygładzenie skóry. Jednak ze względu na niską kwasowość i niską masę cząsteczkową jest to kwas, który dobrze przenika do górnych warstw skóry. Kwas glikolowy natychmiast wywołuje reakcję, dlatego stał się jednym z często wykorzystywanych w kosmetykach pielęgnujących.

angielski niemiecki hiszpański francuski