Menu

Jak wybrać dobre ubezpieczenie dla firmy?

19 października 2018 - ubezpieczenie
Jak wybrać dobre ubezpieczenie dla firmy?

Rozpoczynając działalność, musimy się upewnić, że chronimy swoje nowe przedsięwzięcie i oszczędzamy czas i pieniądze, które zainwestowaliśmy. Odpowiednie ubezpieczenie chroni nasze osobiste aktywa przed długami i zobowiązaniami finansowymi.

Jednak wybór odpowiedniego rodzaju i liczby ubezpieczeń firmowych jest czasami bardzo trudne.

Rodzaje polis

Istnieją różne rodzaje ubezpieczeń dla firm https://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-firmy/. Możemy wybrać ubezpieczenie od uszkodzeń siedziby naszej firmy (np. biura lub fabryki). Możemy wybrać ubezpieczenie firmy, obejmujące pojazdy, sprzęty i zapasy. Możemy też wybrać ubezpieczenie, chroniące przed stratami, wynikającymi z przestępstw, takich jak kradzież czy nawet oszustwo pracownicze. Istnieje także rodzaj ubezpieczenie, chroniące firmę w przypadku pozwu.

Ogólne kategorie

Ubezpieczenie dla firm możemy podzielić na cztery główne kategorie.

  1. Ubezpieczenie majątkowe firmy. Zwracane są pieniądze każdemu ubezpieczonemu, który poniósł straty finansowe, ponieważ jego mienie (ziemia, budynki, mienie osobiste) zostało uszkodzone lub zniszczone.
  2. Ubezpieczenie od odpowiedzialności biznesowej. Zapewnia ochronę w celu zapłaty za uszkodzenie ciała lub mienia, gdy ubezpieczony jest prawnie odpowiedzialny.
  3. Biznesowe ubezpieczenie samochodowe. Zapewnia ochronę pojazdów służbowych przed uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia prywatnego samochodu, takie ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie za uszkodzenia pojazdu, powstałe w wyniku pożaru lub kradzieży. Zwracane są koszty kolizji i wypadku. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas, jeśli jesteśmy pozwani za wypadek z udziałem pojazdu służbowego.
  4. Ubezpieczenie parasolowe biznesowe. Poszerza pokrycie strat, przekraczających limit innej polityki lub zasad. Polityka parasolowa może również rozszerzyć zakres strat, które nie są normalnie objęte innymi polisami.

Ponadto ubezpieczenie firmy obejmuje ubezpieczenie pracowników, od przerwania działalności, grupowe ubezpieczenie zdrowotne, grupowe ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie rentowe.

Jak właściwie wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Kiedy już zdecydujemy się na właściwy rodzaj ubezpieczenia, musimy wybrać odpowiednią wysokość. Powinna być ona uzależniona od naszych potrzeb.

Sprawdźmy dokładnie oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Zdobądźmy i porównajmy wiele ofert od renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych i niezależnych agentów ubezpieczeniowych. Oferty możemy dostać online lub osobiście. Często warto też porozmawiać z właścicielami innych firm i zapytać, kto ich ubezpiecza  i czy są zadowoleni z proponowanych usług.

Porównajmy dokładnie szczegóły. Zasady mogą mieć tę samą nazwę, ale inny zasięg. Musimy jasno określić, co jest, a co nie jest objęte danym ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie musi uwzględniać naszą sytuację zawodową. Właściciele małych firm często prowadzą interes w domu, jednak muszą posiadać oddzielną polisę ubezpieczeniową. Porozmawiajmy więc z agentem ubezpieczeniowym o swojej konkretnej sytuacji zawodowej. Wtedy będziemy wiedzieć, co jest dla nas najlepsze.

Wspólne elementy i wykluczenia

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o rodzaju ubezpieczenia dla naszej firmy, upewnijmy się, że dokładnie przejrzeliśmy ofertę.

Zwróćmy uwagę na kilka kwestii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *