Jak zapobiegać modzelom?
6 mins read

Jak zapobiegać modzelom?

Ostania aktualizacja 14 grudnia 2023

Jak zapobiegać modzelom? Lepiej zapobiegać, niż leczyć – zapewne każdy z nas spotkał się w swoim życiu z tym powiedzeniem. Jest ono aktualne również w kontekście modzeli na stopach. Jakich wskazówek można udzielić osobom, które chcą uniknąć modzeli albo już borykają się z tą dolegliwością i zależy im na tym, by się jej pozbyć? Oto kilka podpowiedzi.

Poznaj źródło problemu

Modzele, czyli niewielkie nagniotki na stopach, powstają w wyniku nadmiernego ucisku na skórę kończyny. To bezpośrednia przyczyna ich pojawiania się. Dlatego na tego typu zmiany skórne narażone są przede wszystkim osoby noszące niedopasowane obuwie, a także borykające się z wadami postawy. Modzele są również powszechną dolegliwością występującą u osób zmagających się z nadmierną masą ciała oraz chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą.

Jak zapobiegać modzelom?
Jak zapobiegać modzelom?

Wymienione czynniki to jedne z podstawowych problemów, które prowadzą do rozwoju modzeli na stopach. Oznacza to, że eliminując wskazane przyczyny, można jednocześnie pozbyć się lub uniknąć modzeli. Tu istotną rolę odgrywa podolog, który powinien wskazać osobie z modzelami możliwe przyczyny jego dolegliwości.

Zachęć do odpowiedniej profilaktyki

Czas na wprowadzenie mądrej profilaktyki, która będzie minimalizować ryzyko pojawienia się modzeli. Co można zrobić, by klient mógł zatroszczyć się w pełni o swoje stopy? 

Na początek dobór odpowiedniego obuwia

Wygodne buty powinny być priorytetem bez względu na to, czy konkretna osoba już doświadcza trudności związanych z modzelami, czy też nie. Pamiętaj, że obuwie nie może być zbyt ciasne, ani też za luźne. W pierwszym przypadku naskórek będzie poddawany nienaturalnemu uciskowi. Natomiast w drugiej sytuacji wzrasta ryzyko przesuwania się stopy w bucie i jej obcierania. Możliwość pojawienia się modzeli wzrasta również w przypadku korzystania z obuwia na obcasie. Warto więc uprzedzić kobietę ceniącą sobie ten rodzaj butów o ewentualnych konsekwencjach zbyt częstego sięgania po szpilki. Poinformuj klienta o konieczności wyboru butów z odpowiednio grubą podeszwą – buty ze zbyt cienką podeszwą to większe ryzyko obtarć i modzeli.

Analiza stylu życia i aktywności fizycznej

Jak już wiesz, czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się modzeli na stopach jest przeciążenie. Powstaje ono w przypadku nadmiernej masy ciała, ale także w wyniku uprawiania zbyt obciążających stopy sportów. Dlatego temat aktywności fizycznej w kontekście modzeli jest dość rozbudowany. Z jednej strony ćwiczenia fizyczne to pierwszy krok do tego, by zmniejszyć liczbę nadprogramowych kilogramów, co powinno przyczynić się do wyeliminowania dolegliwości związanych z modzelami. Natomiast z drugiej strony modzele to konsekwencja uprawiania sportów zbyt obciążających stopy, np. takich jak bieganie czy piłka nożna. Rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka – a więc zdrowa aktywność fizyczna, która nie będzie zbyt przesadna i niebezpieczna dla zdrowia. Ne należy rezygnować ze sportu typu piłka nożna, ale w trosce o swoje stopy tak dostosować aktywność, by nie narażała je na nadmierną liczbę przeciążeń.

Rozpoznanie wad postawy

Różnego rodzaju defekty stóp, np. haluksy czy też płaskostopie, mogą prowadzić do tego, że konkretna osoba w nieprawidłowy sposób stawia je podczas chodzenia. Przyczynia się to do nadmiernego nacisku tylko w jednym ściśle określonym miejscu na stopie, a jego braku w innym. Podobnie wady postawy, w tym skolioza i lordoza, powodują, że kręgosłup znajduje się w nierównomiernym układzie. Prowadzi to do większego przeciążenia jednej strony ciała, co w konsekwencji wiąże się z ryzykiem pojawienia się modzeli. Rozwiązaniem mogą okazać się wkładki ortopedyczne oraz współpraca z ortopedą.

Postawienie na badania lekarskie

Niekiedy przyczyna pojawienia się modzeli może mieć związek z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, które sprzyjają rozwojowi również zmian skórnych. Dodatkowo gdy odporność spada, znacznie łatwiej o pojawienie się modzeli. Tak więc gdy Twój klient zgłasza się do Ciebie z takim problemem podologicznym, a pozostałe czynniki ryzyka zostały wykluczone, podpowiedz mu, by udał się do lekarza po skierowanie na badania w kierunku m.in. cukrzycy.

Modzele już się pojawiły? Zachęć do ich usunięcia!

Niestety niektóre osoby, pomimo stosowania właściwej profilaktyki, mają wręcz tendencję do pojawiania się modzeli. Wówczas rozwiązaniem jest zabieg pozwalający pozbyć się zmian skórnych. Poucz klienta o tym, jak ważne są stałe kontrole, by wychwycić problem we wczesnej fazie.

Ponadto modzele mogą być bramą, przez którą przenikają różnego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby. Dlatego ich obecność stanowi zwiększone ryzyko różnych chorób skórnych, m.in. grzybicy, drożdżycy.

Modzele można pomylić z odciskami, jednak od tych drugich różnią się m.in. fakturą – modzele są miękkie, a odciski twarde. Modzele nie powinny, przynajmniej we wczesnej fazie, wywoływać dolegliwości bólowych, natomiast odciski – jak najbardziej. Dodatkowo odciski z czasem wrastają głębiej, co sprawia, że są trudniejsze w usunięciu.

Profilaktyczne podejście do tematyki modzeli w wielu przypadkach jest wystarczające, jednak nie zawsze. Dlatego jeżeli konkretna osoba ma tendencję do ich powstawania, powinna być pod stałą opieką podologa.