Monitory komputerowe – czym się kierować przy ich zakupie?
5 mins read

Monitory komputerowe – czym się kierować przy ich zakupie?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Monitory komputerowe – czym się kierować przy ich zakupie? Biorąc pod uwagę to, ile czasu pracownicy biurowi spędzają przed ekranem, wybór odpowiedniego monitora komputerowego niesamowicie wpływa na wydajność pracy. Za każdym razem, gdy kupujesz monitor komputerowy, praktycznie każdy element wyposażenia technologicznego – najpierw zapytaj, jakie jest jego zastosowanie? Odpowiedź na to pytanie determinuje większość specyfikacji od samego początku i sprawia, że zakup monitora komputerowego jest znacznie prostszy.

Najpierw, upewnijmy się, że rozumiesz kluczowe specyfikacje wymienione na stronach produktów monitorów komputerowych. Zrozumienie tych parametrów pozwoli dobrać monitory w pełni dopasowane do potrzeb. 

Monitory i ich rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu jest miarą jego powierzchni wyświetlania w pikselach, podaną w (szerokość × wysokość pikseli). Rozdzielczości te są często przywoływane w skrócie, pokazując wartość liczbową wysokości. 1080p, 1440p, lub 4K. Większość wyświetlaczy komputerowych ma rozdzielczości 1080p, z czego 1440p 4K zyskuje popularność. Inne, nie tak powszechne rozdzielczości to 2560 × 1440p lub 2k i 1600 × 900. Można również znaleźć wyświetlacze o rozdzielczości 5K, ale w tym momencie dostępnych jest tylko kilka modeli.

Kontrast

Współczynnik kontrastu to różnica w natężeniu światła pomiędzy najjaśniejszym kolorem (biały) a najciemniejszym (czarny). Chcesz uzyskać wysoki współczynnik kontrastu, aby uzyskać bardziej olśniewający obraz. Monitory komputerowe często posiadają dwa oddzielne pomiary współczynnika kontrastu: aktywny / dynamiczny współczynnik kontrastu oraz statyczny współczynnik kontrastu. Aktywny / dynamiczny współczynnik kontrastu mierzy najjaśniejsze i najciemniejsze kolory w danym okresie czasu, natomiast statyczny mierzy je w jednym punkcie czasu. Należy zwrócić większą uwagę na współczynnik kontrastu statycznego.

Producenci mogą mieć różne metodologie testowania aktywnego / dynamicznego stosunku kontrastu. Użycie go jako metryki porównawczej może dać niespójne wyniki.

Czas reakcji

Czas reakcji odnosi się do sposobu, w jaki monitory LCD stale odświeżają wyświetlany obraz, ale nie zawsze jest to proces płynny. Kiedy na ekranie dzieje się dużo akcji, panel może nie aktualizować się wystarczająco szybko, aby nadążyć za tym, jak oko postrzega ruch. Powoduje to lekkie rozmycie obrazu. Czas reakcji mierzy, jak szybko monitor aktualizuje się z jednej klatki na drugą. Niższy czas reakcji oznacza znacznie mniejsze rozmycie obrazu, natomiast wyższy czas reakcji oznacza większe rozmycie.

W przypadku filmów i gier lepszy jest niski czas reakcji, natomiast w przypadku prac produkcyjnych ze statycznymi obrazami nie ma to większego znaczenia.

Monitory i ich częstotliwość

Monitory komputerowe - czym się kierować przy ich zakupie?
Monitory komputerowe – czym się kierować przy ich zakupie?

Częstotliwość odświeżania odnosi się do ilości czasów na sekundę, przez które monitor będzie aktualizował obraz. Prawdopodobnie widziałeś terminy 120 Hz lub 240 Hz przy zakupie telewizora i monitora – są to częstotliwości odświeżania. Termin 120 Hz oznacza, że wyświetlacz odświeża obraz 120 razy na sekundę. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejsze są ruchy i czynności wyświetlane na ekranie.

Kąt widzenia odnosi się do maksymalnego kąta, przy którym można oglądać obraz na monitorze, aby obraz był nadal kolorowy. Kąt jest mierzony od jednej strony do drugiej, a oglądanie monitora bezpośrednio na nim jest równe 0 stopni. Tak więc monitor o kącie widzenia 160 stopni ma dopuszczalną dokładność odwzorowania kolorów przy oglądaniu pod kątem 80 stopni poza centrum.

Ergonomiczna regulacja statywu

Monitory klasy premium mają zazwyczaj więcej możliwości regulacji podstawy monitora niż warianty konsumenckie. Te dodatkowe regulacje obejmują regulację wysokości, pochylenia, obrotu i obrotu. Ergonomiczna możliwość dostosowania to najważniejszy trend w rozmowach na monitorach do komputerów biznesowych.

Ekrany ultra szerokie lepsza alternatywa dla dwóch monitorów?

Monitory ultraszerokie zapewnia wszystkie zalety konfiguracji z dwoma monitorami – bez szczelin i maskownic. Producenci kierują monitory ultrawide 21:9 w stronę graczy i filmowców, ale kreatywni profesjonaliści również uznają je za przydatne. Zaletą 21:9 jest to, że masz więcej nieruchomości ekranu podczas kafelkowania dwa okna obok siebie. Na jednym monitorze 16:9 może się to wydawać zbyt wąskie. Kolejną zaletą jest to, że wystarczy podłączyć tylko jeden kabel do karty graficznej komputera, co oznacza, że masz wolne wyjścia wideo dla jeszcze większej ilości miejsca na ekranie, jeśli chcesz.

Technologie paneli – TN, IPS, VA

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się monitory LCD, ludzie nie zwracali większej uwagi na rodzaj panelu, z którego korzystali. Jednak w miarę jak użytkownicy stają się coraz lepiej poinformowani o zaletach niektórych typów paneli, producenci zaczynają reklamować te informacje.

Twisted Nematic (TN) – najpopularniejszy typ wyświetlacza TFT, TN zapewnia bardzo szybki czas reakcji, ale słabą dokładność kolorów i kątów widzenia. Popularna technologia wyświetlania dla monitorów do gier.

Vertical Alignment (VA) – Panele VA są spotykane w monitorach wyższej klasy i mają lepsze współczynniki kontrastu, kąty widzenia i dokładność odwzorowania kolorów niż panele TN. W porównaniu z panelami TN mają one zazwyczaj wolniejsze czasy reakcji