Na ile wystarczą domy szkieletowe?
6 mins read

Na ile wystarczą domy szkieletowe?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Na ile wystarczą domy szkieletowe? Każdy mężczyzna w swoim życiu musi zrobić trzy rzeczy: wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. Najtrudniejsze w tym wszystkim wydaje się być wybudowanie domu. Jaki to ma być dom? Jakiej wielkości? Na jaki nas stać? Masa pytań związana z tym przedsięwzięciem, na które tak naprawdę każdy z nas może pozwolić sobie nie więcej niż raz w życiu. Dlatego też nie ma tu miejsca na błędy, gdyż przeznaczamy na to oszczędności naszego życia a często musimy się na to mocno zapożyczyć.

Zależy nam więc na tym, aby dom który wybudujemy, był jak najlepszy dla nas .Byśmy czuli się w nim komfortowo i bezpiecznie. Jednak bardzo często szukamy przy tym oszczędności . Dobrym wyjściem są domy szkieletowe. Są one tańsze niż domy murowane, zbudowane są szybciej. Jednak istnieje pewne ryzyko.

Nie są nam do końca znane a człowiek z natury boi się tego czego nie zna. Szczególnie jeśli dotyczy to jednej z najważniejszych decyzji w jego życiu. Na temat tego czy domy szkieletowe są trwałe i czy są lepsze w domów murowanych, krąży w świecie wiele opinii. Natomiast trudno jest jednoznacznie określić które z nich są prawdziwe, ponieważ nie ma nawet kogo spytać, gdyż budownictwo domów szkieletowych w Polsce jest rzeczą dość nową. Dlatego też nie ma w Polsce domów szkieletowych które mają kilkadziesiąt lat a to właśnie kilkadziesiąt lat po ich wybudowaniu może rozpocząć się czas, który będzie wymagał od nas wiele poświęceń dotyczących renowacji naszego wymarzonego domu.

Zarówno Amerykanie jak i Kanadyjczycy oraz mieszkańcy Skandynawii chwalą sobie domy szkieletowe. Często szkielet takich domów jest u nich zbudowany z drewna. Mimo że u nich takie domy sprawdzają się, w Polsce duża część społeczeństwa dalej nie jest do nich przekonana i obawia się takiego budownictwa. Ludzie wolą postawić na sprawdzone domy murowane nawet za cenę większych kosztów ich budowy. Mają wtedy jednak pewność, że dom osadzony na mocnych fundamentach jest trwały, solidny i długowieczny. Dlatego też warto odpowiedzieć sobie na pytanie na ile lat mają służyć domy szkieletowe? Czy budując taki dom chcemy aby służył nam tylko przez kilkadziesiąt lat czy chcemy aby służył naszym przyszłym pokoleniom?

Firmy zajmujące się budową domów szkieletowych często oferują nam gwarancję na takie domy. Gwarancje te są jednak trzydziestoletnie, w skrajnych wypadkach pięćdziesięcioletnie. Dlatego też warto zastanowić się, czy nie chcemy aby dom w którym wkładamy oszczędności naszego życia miał nam służyć przez ten czas, czy jednak nie chcemy aby pozostał na dłużej. Jak wiadomo domy murowane mogą przetrwać nawet kilkaset lat. Ile przetrwać mogą domy szkieletowe, nie wiadomo. To co zachęca do ich budowy to na pewno niska cena. Ważne jest również to, że budują się one dużo szybciej niż domy murowane. Jeśli więc zależy nam na tym, aby szybko zamieszkać we własnym domu, na pewno takie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze. Jeśli również w przyszłości marzy nam się rozbudowa naszego domu to i tutaj domy szkieletowe będę lepszym wyjściem. Łatwiej je rozbudować niż domy murowane. Jednak coś za coś, niższa cena, łatwiejsza rozbudowa, szybszy czas budowy, czyli to czym charakteryzują się domy szkieletowe nie zapewnia ich długowieczność.

Na ile wystarczą domy szkieletowe?
Na ile wystarczą domy szkieletowe?

Myśląc o budowie domu musimy przeanalizować wiele rzeczy dotyczących chociażby tego czy rzeczywiście domy szkieletowe, przykładowo drewniane, nie będą wymagały dużych środków włożonych na ich renowację, po krótszym okresie czasu niż ten wskazany przez firmy zajmujące się ich budową. Oczywiście drewno używane do konstrukcji takich domów jest odpowiednio zabezpieczane i impregnowane, jednak ryzyko które niosą za sobą domy szkieletowe, jest dużo większe niż ryzyko które niosą za sobą domy murowane. Oczywiście i one ulegają zniszczeniu. W życiu wiele zależy również od budowlańców którzy stawiają nam ten dom. Podobnie jest również w przypadku domów szkieletowych, dlatego myślę że nie ma co się zastanawiać nad rzeczami takimi jak właśnie budowa tych domów przez fachowców, bo błędy mogą oni popełnić zarówno przy jednym z nich jak i drugim. Dlatego też, domy szkieletowe są dobrym rozwiązaniem dla tych którzy nie myślą za bardzo o swojej przyszłości i o tym aby w tym domu mieszkać przez kilkadziesiąt lat. Oczywiście taki dom który wybudujemy tańszym kosztem, jak dom szkieletowy, przy ewentualnej sprzedaży będziemy musieli mieć na uwadze, że nie sprzedamy go w tak wysokiej cenie w jakiej sprzedali byśmy dom murowany. Jeśli więc planujemy sprzedaż domu to co zainwestujemy w dom murowany zwróci nam się częściowo przy jego sprzedaży.

Podobnie jeśli chodzi o domy szkieletowe również zwróci nam się to proporcjonalnie do zużycia materiału i ceny którą wydaliśmy za budowę tego domu. Jeśli więc zużycie materiału jest szybsze to i wartość domu będzie szybciej malała niż w przypadku domu murowanego. Tak więc , chcąc sprzedać w przyszłości swój dom , lepszym wyjściem jest budowa domu murowanego , gdyż jego wartość będzie malała wolniej niż wartość domu szkieletowego. Domy szkieletowe są dobrym wyjściem jeśli planujemy mieszkać w nich tylko przez kilka lat.