Pompy ciepła
6 mins read

Pompy ciepła

Ostania aktualizacja 29 czerwca 2022

Jakie zalety i wady pompy ciepła możemy wyróżnić? W ciągu ostatnich lat wykorzystuje się coraz więcej urządzeń – wzbudzają one wielkie zainteresowanie wśród konsumentów, co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet i wad, o których z pewnością warto wspomnieć.

W jaki sposób działają pompy ciepła? Czy pompę ciepła można uznać jako ekologiczną? Jakie zalety pompy ciepła możemy wyróżnić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

W jaki sposób działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są do tego, by ogrzewać dom lub przygotować ciepłą wodę użytkową. Takie urządzenie charakteryzuje się tym, że posiada dwa źródła ciepła. Pierwszym z nich jest dolne źródło – może to być chociażby grunt, powietrze, woda powierzchniowa – mają one niskie temperatury. Drugim źródłem jest instalacja grzewcza w budynku. W tego typu systemie energia cieplna jest przepompowywana ze źródła dolnego do tego górnego. Pompy ciepła nie są w stanie wytworzyć energii cieplnej, natomiast wykorzystują energię cieplną z powietrza, wody gruntowej bądź z gruntu. Następnie przesyłają ją do wymiennika ciepła i do instalacji w budynku. Energia elektryczna wykorzystywana jest do obiegu czynnika w układzie. 

Czy pompę ciepła można uznać jako ekologiczną?

Wiemy już, w jaki sposób działają pompy ciepła. Warto teraz nieco więcej dowiedzieć na temat tego czy rzeczywiście urządzenie to można uznać za ekologiczne. Zupełnie naturalne jest, że wiele osób podejmuje działania, które mają na celu modernizację tego obszaru. Jest to jak najbardziej korzystne, jeśli chodzi o ochronę i poprawę środowiska. Jednym z ekologicznych źródeł energii jest pompa ciepła- może ona okazać się alternatywą przykładowo dla popularnego kotła zasypowego. Pompa ciepła jest niemalże w 100% ekologiczna, o ile prąd używany do uruchomienia pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W przeciwnym wypadku wykorzystywana jest energia elektryczna z węgla, co zwiększa udział emisji szkodliwego dwutlenku węgla w atmosferze, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Polska energetyka w ponad 80% bazuje na węglu. Nie zmienia to jednak faktu, że zielony prąd staje się popularną alternatywą. Dlaczego jeszcze pompy ciepła uznawane są za urządzenie ekologiczne? Otóż urządzenia te nie produkują popiołu, dymu, a także innych substancji, które uznawane są za szkodliwe dla środowiska. Pompa nie emituje żadnych spalin. jeśli zdecydujemy się na instalację w celu ogrzewania budynku, to możemy być niemalże pewni, że urządzenie będzie korzystne dla środowiska- niestety jest ono znacząco obciążone emisją spalin.

Jakie zalety pompy ciepła możemy wyróżnić?

Pompy ciepła
Pompy ciepła

Pompy ciepła cieszą się dużą popularnością, co jest jak najbardziej uzasadnione z różnych względów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Co to oznacza? Otóż używając pompy nie jesteśmy w stanie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Tytułowe urządzenia są właściwie bezobsługowe- nie musimy ingerować w ich działanie. Co więcej, ich montaż nie jest problematyczny i nie należy do najtrudniejszych. Pompy ciepła charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Urządzenie jest bezpieczne, jednocześnie nie stwarza ryzyka wybuchu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy zmuszeni do budowania zbiorników na paliwo- wykorzystując pompy ciepła są one zbędne. Żywotność tego typu sprzętu szacowana jest nawet na 30 lat. Pompy nie zajmują wiele czasu- często są porównywane do mniejszych lodówek. Urządzenie z powodzeniem pracuje właściwie w każdym gospodarczym urządzeniu. Nie da się ukryć, że zagrożenie związane z zanieczyszczaniem środowiska jest ogromne. Już dziś możemy jednak przyczynić się do minimalizowania tego przykrego incydentu. Jest to zatem jedna z najbardziej znaczących zalet urządzenia. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła?

Pompa ciepła, podobnie jak inne urządzenia, mają swoje plusy i minusy. Kiedy zdecydujemy się na zakup pompy, to powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty- ma to na celu odpowiednie rozważenie inwestycji. Pomocna jest również mniej oczywista wiedza na temat tego, jakie istnieją najpopularniejsze rodzaje pomp. W Polsce dużym uznaniem cieszą się modele powietrzne. Pomimo tego, że koszty inwestycyjne są wysokie, możemy liczyć na kompensację w postaci niskich kosztów eksploatacji urządzenia. Dodatkowo jeśli możemy pochwalić się własną instalacją fotowoltaiczną, to mamy możliwość zasilenia pompy ciepłą energią, która wyprodukowana jest z własnej instalacji. Taki krok może być zatem niezwykle korzystny, bowiem umożliwia korzystanie z zupełnie darmowego ogrzewania, a takowe jest cenione. Jeśli nie znamy się na tego typu rozwiązaniach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc prawdziwych specjalistów, którzy mają w tym zakresie ponadprzeciętną wiedzę.