Budownictwo · 31 lipca 2020

Rodzaje konstrukcji domów drewnianych

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Rodzaje konstrukcji domów drewnianych – domy drewniane cieszą się popularnością nie tylko ze względu na swój niski koszt budowy oraz walory estetyczne, lecz także ze względu na to, że są one bardzo ekologiczne, energooszczędne, przyjazne środowisku oraz stwarzają przyjazny mikroklimat dla ich mieszkańców.

Doskonale wpasowują się we wszelkie krajobrazy na obrzeżach miast. Domy drewniane można podzielić na kilka rodzajów ze względu na technologię ich budowy oraz montażu poszczególnych elementów. Zastanawiając się nad budowa tego typu nieruchomości warto zapoznać się z kilkoma rodzajami z nich, aby mieć pełen ogląd sytuacji dostępnej na rynku budownictwa z drewna.

Rodzaje konstrukcji domów drewnianych

Rodzaje konstrukcji domów drewnianych

Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem domów drewnianych są domy szkieletowe, których konstrukcja opiera się na szkielecie wykonanym z belek opartych na fundamencie betonowym. Fundament przy tego typu domach z drewna to jedyna praca, która wymaga użycia betonu. Czynności pozostałe do wykonania w tego typu domach wykonywane są bez użycia zaprawy, ani tynków, dzięki czemu takie domy można z powodzeniem tworzyć także w okresie jesienno-zimowym, kiedy tradycyjny budynek, potrzebowałby ciepła, aby wszelkiego rodzaju zaprawy mogły związać. Poszczególne elementy konstrukcji w tych domach drewnianych są łączone za pomocą gwoździ oraz metalowych kotew i łączników. Co łączy je w stabilny i czysty sposób. Powstałą przestrzeń wypełnia się tradycyjnie wełną mineralną i foliami izolacyjnymi, aby dom był ciepły i energooszczędny. Tego typu domy z drewna można postawić w bardzo, krótkim czasie niekiedy nawet w cztery miesiące. Dodatkowo można je w łatwy sposób rozbudowywać i modernizować w dowolny sposób wedle potrzeb mieszkańców, poprzez mniejszy nakład pracy niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Przy tego typu budynek należy jednak zwracać uwagę na dokładność wykonania ponieważ wszelkiego rodzaju niedociągnięcia szybko wyjdą w trakcie użytkowania. 

Kolejny rodzaj konstrukcji drewnianych to domy z bali, budowa takich domów drewnianych opiera się jak sama nazwa wskazuje na balach z drewna, których średnica w zależności od wykorzystania to od 10 do 30 centymetrów. Należy jednak pamiętać przy budowie domów z bali, że im większa średnica, tym mniejsze potrzeby związane z materiałami izolacyjnymi. Przy budowie takich domów drewnianych wykorzystuje się cztery rodzaje bali:

  • bale klejone, które są tworzone poprzez sklejenie ze sobą kilku cienkich warstw elementów drewnianych, przez co takie bale nie kurczą się w trakcie wysychania jednak mogą się łuszczyć w momentach klejonych. ściany wykonywane z tego typu bali nie wymagają ocieplenia. 
  • bale pełne, są okrągłymi kawałkami drewna, o dwustronnym zaokrągleniu. Najczęściej są one wykorzystywane w trakcie tworzenia konstrukcji domów drewnianych. 
  • bale warstwowe są wykonywane z drewnianych okładzin wypełnionych materiałem izolacyjnym takim jak wełna mineralna, pianka lub styropian. Wśród tego typu materiałów można spotkać wiele ciekawych technologicznie rozwiązań. 
  • bale izolowane posiadają one wiele kształtów jednak najczęściej spotyka się bale tego typu o prostokątnym kształcie. 

Dom drewniany wykonany z bali pozwala uzyskać różne kształty bryły budynku, osoby budujące taki dom nie są już ograniczone wyłącznie do prostokątnego kształtu jak w przypadku domów szkieletowych. 

Kolejny rodzaj konstrukcji to domy ryglowe, które są znanym sposobem budowy domów drewnianych od dawna. Szkielet wykonany z drewna jest oparty na dużej ilości rygli, które łączą słupy. Całość jest wzmacniana specjalistycznymi elementami konstrukcyjnymi, które wypełniane są białym tynkiem. Przez co budynek nabiera charakterystycznego wyglądu muru pruskiego, który w ostatnich latach po przerwie znów wraca do łask. 

Domy o konstrukcji pasywnej są coraz bardzie popularne. Domy tego typu nie muszą być drewniane, jednak użycie tego materiału do budowy ma duży wpływ na właściwości termoizolacyjne budynku. Pomimo energooszczędności domów pasywnych. Ich wykonanie często przewyższa wykonanie tradycyjnego domu z drewna, a nawet domu murowanego. 

Osoby chcące wybudować dom z drewna, muszą podjąć decyzje o tym, która konstrukcja najlepiej spełni ich wymagania pod względem kosztowym, a także energooszczędnym. To nie łatwa decyzja do podjęcia, jednak odpowiednia analiza potrafią znacznie ułatwić podjęcie decyzji. Dobrze jest w takich momentach skorzystać z porady specjalistów, którzy będą w stanie ocenić to na jaki budynek stać daną osobę, oraz jak się ona sprawdza w danym środowisku oraz krajobrazie. Pomimo tego, ze większość przedstawionych technologii opiera się wyłącznie na drewnie, ich użytkowanie w czasie może być różne, dlatego należy zawsze uważnie przemyśleć rodzaj zabudowy drewnianego domu.