Prawo / Usługi ·

Adwokat – obowiązki i uprawnienia

Ostania aktualizacja 29 listopada 2022

Adwokat – obowiązki i uprawnienia. Adwokat oraz radca prawny to dwa zawody, które przez wiele osób są w błędny sposób utożsamiane. Słaba oraz zbyt niska wiedza prawna może spowodować bardzo wiele problemów. A jak wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi, dlatego lepiej jest orientować się w jak największej liczbie zagadnień prawnych. Dzisiejszy artykuł poświęcamy profesji adwokata oraz radcy prawnego. Warto wiedzieć, że zamienne używanie nazwy adwokat oraz radca prawny jest rażącym błędem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług radcy prawnego bądź adwokata, trzeba dowiedzieć się, jakie są ich kompetencje. Sprawdź, czym różni się adwokat od radcy prawnego. 

Prawnik – kto to taki? 

Prawnik to jeden z najstarszych zawodów świata. Już w starożytności w wielu krajach obowiązywały prawa uchwalane przez ich władców. W dzisiejszych czasach studiowanie prawa w dalszym ciągu cieszy się niesłabnącą popularnością. Wynika to oczywiście z tego, iż wiąże się to z wieloma możliwościami rozwoju. Dobrze płatna praca oraz możliwość pomagania ludziom w potrzebie to jedne z najważniejszych motywacji, jakie kierują osobami rozpoczynającymi swoją karierę prawniczą. Prawnicy w dalszym ciągu cieszą się w polskim społeczeństwie dość dużym zaufaniem. Każdy z nas, kto ma duże problemy, z pewnością udaje się do adwokata, radcy prawnego lub jakiejkolwiek innej osoby wykonującej zawód prawniczy.  Jeśli potrzebujemy reprezentacji przed sądem, znalezienie profesjonalnego prawnika jest absolutną koniecznością. 

Osoby, którym uda się z sukcesem ukończyć studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa. W zależności od tego, jaką specjalizację wybiorą, będą mogli wykonywać inny zawód. Liczba zawodów prawniczych jest naprawdę spora – mowa tutaj o takich profesjach jak adwokat, radca prawny, sędzia, prokurator, rzeczoznawca czy komornik. Lista tych profesji jest naprawdę bardzo duża, dlatego każda osoba zafascynowana prawem na pewno wybierze dla siebie taką ścieżkę, która zapewni jej pełną satysfakcję oraz radość z wykonywanej pracy.

Aplikacja to jeden z najważniejszych etapów na ścieżce zawodowej każdego prawnika. To właśnie ona pozwala na zdobycie najistotniejszych kwalifikacji do wykonywania konkretnego prawniczego fachu. Poszczególne zawody prawnicze różnią się kompetencjami oraz możliwościami występowania w imieniu obywateli przed sądami powszechnymi. Oczywiście zdecydowana większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie są kompetencje rzeczoznawców czy komorników, to o wiele większe problemy pojawiają się przy określeniu kompetencji radców prawnych czy adwokatów. Wiele osób sądzi, iż obie te profesje oznaczają dokładnie to samo. Warto jednak wiedzieć, iż w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Poniżej dokładnie omawiamy, czym różni się adwokat od radcy prawnego. 

Sprawdź również:

Adwokat, czyli aplikacja 

Prawnik to każda osoba, której udało się ukończyć studia prawnicze oraz otrzymała tytuł magistra prawa. Posiadanie tytułu magistra nauk prawnych nie jest jednak oczywiście równoznaczne z tym, iż od razu jesteśmy adwokatem, radcą prawnym czy prokuratorem. Odbycie pięcioletniej formacji prawniczej daje ogólną wiedzę z rozmaitych dziedzin prawa. Mowa tutaj na przykład o prawie karnym, prawie cywilnym, prawie rodzinnym (dotyczącym np. rozwodów czy podziału majątku w Warszawie ) czy administracyjnym. Kancelarie prawnicze mogą świadczyć usługi  z zakresu udzielania porad prawnych oraz sporządzają rozmaite opinie. Adwokat oraz radca prawny, który ma za sobą ukończoną aplikację radcowską, ma uprawnienia do udzielania swoim klientom porad prawnych. Może też sporządzać opinie oraz występować w imieniu swoich klientów w wybranych sprawach przed sądami powszechnymi.

Adwokat to prawnik, który ma za sobą ukończoną aplikację adwokacką. Jest uprawniony do wykonywania dokładnie tych samych czynności co radca prawny, jednak zakres jego kompetencji jest większy. Różnica między tymi dwoma zawodami polega na tym, iż adwokat może występować przed sądem w imieniu swoich klientów również w sprawach karnych w roli obrońcy. Jeśli chodzi o wszystkie pozostałe sprawy, czyli związane z prawem administracyjnym, cywilnym czy rodzinnym, to nasze interesy mogą być reprezentowane zarówno przez adwokatów jak i radców prawnych. Zanim udamy się do adwokata lub radcy prawnego, warto wiedzieć, jakie są ich dokładne kompetencje. 

Ile zarabiają prawnicy? 

Warto wiedzieć, iż w chwili obecnej mitem jest to, iż wszyscy młodzi prawnicy od samego początku zarabiają potężne pieniądze. W większości przypadków osoby po ukończeniu studiów prawniczych przez okres kilku lat uzyskują wynagrodzenie, którego wysokość jest zdecydowanie mniejsza niż średnia krajowa. Ogromna liczba początkujących prawników pracuje nawet po kilkanaście godzin na dobę. Dużo pieniędzy wydają także na prywatne dokształcanie się (np. lekcje języków obcych). Prawnicy dopiero po kilku latach mogą dotrzeć do etapu, w którym poczynione inwestycje we własny rozwój się zwracają. Niektórzy uważają, iż „200 złotych na jedną poradę prawną to absolutna przesada”. Nie do końca. Trzeba pamiętać o tym, iż każdy prawnik poświęcił wiele lat na zdobywanie swojej wiedzy. 

angielski niemiecki hiszpański francuski