Diagnostyka samochodowa - kiedy po nią sięgnąć i jak wybrać warsztat, który ją przeprowadzi?

Diagnostyka samochodowa – kiedy po nią sięgnąć i jak wybrać warsztat, który ją przeprowadzi?

Ostania aktualizacja 9 marca 2023

Diagnostyka samochodowa – kiedy po nią sięgnąć i jak wybrać warsztat, który ją przeprowadzi? Posiadając samochód musimy liczyć się z tym, że nie należy on do pojazdów bezawaryjnych. Nowoczesnym modelom, wyposażonym w komputery pokładowe, zdarza się informować o różnego rodzaju nieprawidłowościach poprzez lampki kontrolne ulokowane na desce rozdzielczej auta. Jeżeli tylko zauważymy, że któraś z nich się świeci – mamy problem, gdyż coś w naszym aucie szwankuje.

Co jednak zrobić, by dowiedzieć się, o co dokładnie może chodzić? Choć bowiem lampki często sugerują potencjalne źródło problemów, najlepiej będzie upewnić się co do niego. Właśnie dlatego dobrze byłoby sięgnąć po usługi kogoś, kogo specjalizacją byłaby diagnostyka samochodowa. Czemu i kiedy to zrobić i jak wybrać mechanika, który się jej podejmie?

Wybór warsztatu, który przeprowadza diagnostykę samochodową

Wybór warsztatu samochodowego, który podejmie się diagnostyki – a najlepiej również i wdrożenia rozwiązania problemu, który wyniknie w jej trakcie – stanowi podstawę i coś, co często definiuje ostateczną cenę całego przedsięwzięcia (z kosztami powinniśmy się oswoić już po zobaczeniu migającej lampki na desce rozdzielczej naszego samochodu). Jak zatem go dokonać, aby z usług być finalnie zadowolonym?

Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od wyselekcjonowania warsztatu, u których diagnostyka samochodowa jest możliwa – choć usługi w jej obrębie oferuje coraz więcej usługodawców, nie każdy posiada odpowiedni sprzęt do przeprowadzania jej. Przy właściwym już wyborze warsztatu zwróćmy z kolei uwagę na takie aspekty, jak:

  • uczciwość – warunki współpracy z danym warsztatem powinny nam być przedstawiane już po przekroczeniu jego progu. Warsztaty często oferują darmową diagnostykę w zamian za zobowiązanie się do dokonania naprawy w ich obrębie – bez wcześniejszego zobaczenia wyceny nigdy nie powinniśmy się na to godzić; uczciwość powinna się też objawiać w spisaniu protokołu (jeśli nasze auto zostawiamy na naprawę) oraz profesjonalnym, od początku “czystym” podejściu do naszego problemu;
  • zakres świadczonych usług – warto wybrać taki warsztat, u którego będziemy mogli liczyć na pełną obsługę na najwyższym poziomie, a zatem nie tylko na zdiagnozowanie naszego problemu, ale też pozbycie się go – często bywa tak, że problemy nie są natury “pilnej”, a ich wykonanie możemy odłożyć na później; bywa i tak, że nie powinniśmy z nimi jeździć – dobry warsztat będzie w stanie zapobiec takiej konieczności;
  • profesjonalna kadra pracownicza – samo posiadanie sprzętu do diagnostyki wcale nie świadczy o profesjonalizmie danego warsztatu, a zaledwie o budżecie, jaki posiada on na wyposażenie. Profesjonalizm wykazywać powinni pracownicy, fachowo obsługują nas na każdym etapie współpracy z nimi.

Zobacz również:

Diagnostyka samochodowa – kiedy się na nią zdecydować?

Diagnostyka samochodowa - kiedy po nią sięgnąć i jak wybrać warsztat, który ją przeprowadzi?
Diagnostyka samochodowa – kiedy po nią sięgnąć i jak wybrać warsztat, który ją przeprowadzi?

Na skorzystanie z usługi diagnostyki samochodowej powinniśmy się zdecydować tak szybko, gdy z naszym autem zacznie się coś dziać, o czym – jak już wspomnieliśmy we wstępie – zazwyczaj jesteśmy informowani ze sporym wyprzedzeniem, przez lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej naszego samochodu. Im szybciej się jej podejmiemy, tym większa jest szansa, że na naprawę nie wydamy dużo. Jak bowiem wiadomo, problemy z samochodem nie ulegają samoczynnej naprawie – lubią się za to pogarszać. Co jednak w tym najważniejsze, mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia – tym bardziej warto szybko je zlokalizować i usunąć, a to właśnie umożliwia sprawna diagnostyka samochodowa.

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Choć samo określenie “diagnostyka samochodowa” może dla wielu być tożsame z bardzo skomplikowanymi procesami diagnostycznymi, tak właściwie jest ona czymś banalnym, choć wymagającym udziału profesjonalisty. Tylko on bowiem będzie dysponował należytym sprzętem do jej przeprowadzenia, ale też wiedzą związaną z analizą pozyskiwanych za jego pośrednictwem informacji.

Cały proces diagnostyczny trwa zaledwie kilka minut i polega na podpięciu się (za pomocą urządzenia przypominającego laptopa) pracownika pod nasz komputer samochodowy. Na ekranie jego urządzenia pojawi się wtedy dokładna diagnoza naszego błędu, ale też stan ogólny każdej z części naszego pojazdu. Dzięki temu mechanik będzie w stanie przedstawić nam problem, z jakim się zmagamy i zasugerować rozwiązanie go, naturalnie rzecz biorąc proponując skorzystanie z jego usług (nie jest to obligatoryjne, jednak należy uważać – część warsztatów zmusza do podpisania umowy, w ramach której diagnostyka samochodowa jest darmowa przy skorzystaniu z usług warsztatu celem dokonania naprawy).

Podsumowanie

Diagnostyka samochodowa jest czymś, co szybko wkradło się do świata motoryzacyjnego, i co – można śmiało powiedzieć – dokonało w nim ogromnej rewolucji. Pozwala bowiem na zlokalizowanie problemu z samochodem bez potrzeby rozmontowywania go na części i poszukiwania tegoż problemu “na ślepo”. Umożliwia mechanikowi szybkie dokonanie wyceny naprawy, a nam – błyskawiczne poznanie problemu, z jakim zmaga się nasz pojazd. Jeśli więc mamy auto wyposażone w komputer osobowy, musimy wiedzieć o czymś takim i sięgać po to, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

angielski niemiecki hiszpański francuski