Dom dla seniorów
6 mins read

Dom dla seniorów

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Dom dla seniorów – wiele osób boryka się z problem, jakim jest oddanie domownika do domu spokojnej starości. Niestety czasami życie ukierunkowuje się tak, że innej możliwości nie ma. Warto więc wybrać odpowiednią placówkę, która w sposób odpowiedzialny i rzetelny zajmie się seniorem. Na terenie całej Polski placówek takich jest bardzo dużo. Zarówno, jeżeli chodzi o placówki prywatne, jak również te państwowe. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka informacji dotyczących tych miejsc.

Czym się różni placówka prywatna od placówki państwowej?

Dom dla seniorów
Dom dla seniorów

Wiele osób by rzekło, że obie placówki różnią się wyłącznie ceną. Otóż, jest to błędne myślenie, ponieważ oprócz ceny, do kwestii różniącej oba te rodzaje placówek zalicza się również wiele innych rzeczy. Do rzeczy tych należy zaliczyć przede wszystkim występowanie uproszczonych procedur w placówkach prywatnych, które dają możliwość umieszczenia seniora w prywatnej placówce domu spokojnej starości nie ma błyskawicznie. Z kolei, gdy w placówce państwowej na takie miejsce trzeba znacząco dłużej czekać. Prywatne domy dla seniorów charakteryzują się również tym, że są placówkami od podwyższonym standardzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie sprawy, jak kwestia możliwości dostosowania indywidualnych posiłków, np. jeżeli chodzi o osoby zmagające się alergiami. W ośrodkach prywatnych pacjenci mają większą możliwość rozwoju i zagospodarowania czasu, poprzez różnego rodzaju wyjścia, imprezy okolicznościowe i integracyjne, jak również wiele innych. Jeżeli chodzi o cenę pobytu pacjenta w ośrodkach starości to trzeba mieć na uwadze, że będzie ona uregulowana kilkoma czynnikami, między innymi tym, w jakim stanie zdrowia psychicznego i fizycznego jest przyszły pensjonariusz. Gdyż jak wiadomo, pacjent o gorszym stanie zdrowotnym będzie potrzebował większej uwagi i opieki ze strony personelu. Dla osób, które zastanawiają się, którą placówkę wybrać, czy prywatną, czy państwową, warto zapoznać się z ofertami wielu placówek zarówno tych niepublicznych i publicznych, gdyż tylko wtedy będzie można podjąć odpowiednią decyzję.

Jak powinien wyglądać odpowiedni dom dla seniora?

Dom dla seniora  powinien przede wszystkim stwarzać poczucie bezpieczeństwa i komfortu dla osoby starszej, tam przebywającej. Jest to niezwykle ważne, ale pensjonariusz czuł się w takim miejscu niemalże jak w domu. Oczywiście nie jest to w pełni możliwe, natomiast można takie wrażenia starać się wywołać. Istotne jest więc, aby pokoje były komfortowe, aby pensjonariusze mieli dostęp do różnego rodzaju aktywności, uczestnictwa w zajęciach manualnych, ale również dostępu do takich opcji, jak dostęp do telewizji, a nawet do internetu. Kolejną kwestią jest to, aby w ośrodku takim był wykwalifikowany personel, który w każdej chwili będzie potrafił pomóc seniorowi w nagłej, nieprzewidzianej sytuacji, ale również zająć się nim w sposób rzetelny i odpowiedni w ciągu każdego dnia. Warto także pamiętać, że seniorzy, którzy kierowani są do takiej placówki, są osobami starszymi, a więc takimi osobami, które mają własne przyzwyczajenia i nawyki. W związku z tym powinni oni zostać skierowani do takiego miejsca, w którym personel będzie potrafił do każdego z pensjonariuszy podejść i zająć się nim w sposób indywidualny.

O czym należy pamiętać kierując osobę starszą do domu seniora?

Przed skierowaniem seniora do domu spokojnej starości należy przygotować go w odpowiedni sposób na taką sytuację. Przygotowanie takie może odbyć się poprzez rozmowę, ale także poprzez odwiedziny danego domu seniora właśnie z nim. Dzięki temu nie odczuje on aż takiego dużego stresu związanego z całą sytuacją, która będzie dla niego czymś nowym i dotąd nieznanym. Bowiem będzie on się musiał zmagać nie tylko z nowym miejscem, ale przede wszystkim z innymi osobami tam zamieszkującymi. Kierują osobę starszą do domu seniora należy pamiętać przede wszystkim, aby utrzymywać z taką osobą kontakt. Zarówno telefoniczny, ale również odwiedzać go w miarę możliwości. Jest to niezwykle ważne, aby senior nie czuł się pozostawiony sam sobie i aby czuł, że ktoś nadal o nim pamięta. Kolejną kwestią jest to, aby senior przebywający w domu spokojnej starości w dalszym ciągu mógł czynnie uczestniczyć we wszelkich uroczystościach rodzinnych i spędzaj wszelkie święta z najbliższymi mu osobami. W ten czas więc, należy zabierać w miarę możliwości seniora do rodzinne strony. Nie należy zapominać także o częstym kontakcie z personelem ośrodka, aby na bieżąco być z informacjami na temat pensjonariusza, czyli jego stanem zdrowia, jak również tym, jak porozumiewa się z innymi osobami tam przebywającymi i czy po prostu czuje się tam dobrze.

Podsumowanie

W Polsce istnieje wiele ośrodków świadczących usługi osobom w podeszłym wieku. Niektóre z tych ośrodków są specjalnie dedykowane osobom zmagającym się ze złym stanem psychicznym. W takich miejscach znajdą one profesjonalną opiekę, dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Dzięki takim miejscom senior znajdzie odpowiednią opiekę w sytuacjach, gdy rodzina z różnych względów nie jest w stanie się nim zająć.

angielski niemiecki hiszpański francuski