Ostania aktualizacja 10 maja 2024
Energia odnawialna w naszych domach – budując dom jednorodzinny, bardzo często możemy spotkać się z propozycjami zamontowania w naszym domu różnego rodzaju nowych technologii. Rekuperacja i pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz zaawansowane systemy izolacyjne. Te właśnie propozycję są najczęściej nam oferowane. Jak to działa oraz czy faktycznie się to opłaca?
Rekuperacja i pompy ciepła, panele fotowoltaiczne – aktywne systemy pozyskiwania energii odnawialnej
Współcześnie bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby eksploatacja naszej przestrzeni mieszkalnej była jak najmniej emisyjna, z punktu widzenia emisji CO2. Emisję CO2 możemy bardzo skutecznie redukować, jeżeli pobieramy energię ze źródeł odnawialnych. Do tego typu źródeł należy między innymi energia słoneczna, energia wiatrowa oraz energia cieplna. Panele fotowoltaiczne służą rzecz jasna do pozyskiwania energii słonecznej. Siłownie wiatrowe do pozyskiwania energii wiatru, natomiast pompy ciepła oraz rekuperatory do pozyskiwania lub odzyskiwania energii cieplnej. Do najbardziej popularnych form uzyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych należą panele fotowoltaiczne, ponieważ są zdecydowanie łatwiejsze i mniej kłopotliwe w instalacji i eksploatacji od siłowni wiatrowych. Mowa tu oczywiście o eksploatacji o produkcji energii w skali konsumenckiej. Rekuperacja i pompy ciepła służą do odzysku i pobierania energii cieplnej.
Rekuperacja i pompy ciepła – jak to działa?
Rekuperatory i pompy ciepła działają, ogólnie rzecz biorąc na bardzo podobnej zasadzie, czyli wykorzystują różnicę temperatury między dwoma ośrodkami do jej wymiany i przekazania, do wnętrza naszego budynku. Ich sprawne działanie najwięcej daje nam korzyści w zimie, kiedy to klasycznie ponosimy bardzo duże nakłady energetyczne (a co za tym idzie finansowe) związane z ogrzewaniem. Rekuperator odzyskuje energię, która normalnie z naszego domu uciekała poprzez system wentylacyjny. Rekuperator w ogólnym opisie odzyskuje ciepło z powietrza, które nasz dom opuszcza i przekazuje je do powietrza, które jest do naszego mieszkania wtłaczane. Dzięki temu powietrze zewnętrzne, które trafia do naszego domu, jest już wstępnie ogrzane, dzięki czemu nie wychładza tak mieszkania. Dzięki temu potrzebujemy zdecydowane mniejszej ilości energii, jaka jest potrzebna na ogrzewanie wnętrza. Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie fizycznej, z tym że wykorzystuje ona fakt, że grunt na pewnej głębokości, podobnie jak wody powierzchniowe, nawet zimą mają zdecydowanie wyższą temperaturę niż temperatura powietrza oraz płytkie warstwy gruntu i wody. Dzięki temu możliwa jest dyfuzja temperatury z warstw cieplejszych do warstw chłodniejszych, co powoduje jej ogrzanie i przekazanie tej energii do naszego domu. Rekuperacja i pompy ciepła najlepiej, jeśli pracują wspólnie. Powoduje to, że mają wówczas największą sprawność. Rekuperatory i pompy ciepła, które pracują osobno, dają również spore efekty, ale nie tak spektakularne, jak w przypadku instalacji zespolonych.
Panele fotowoltaiczne
O panelach fotowoltaicznych zrobiło się głośno ostatnimi czasy, głównie ze względu na program “mój prąd”, który to umożliwia uzyskanie dotacji rządowej, na budowę nowej instalacji fotowoltaicznej do użytku konsumenckiego. Jednocześnie budując taką instalację, stajemy się prosumentami, czyli z jednej strony prąd produkujemy, a z drugiej strony prąd możemy z sieci odbierać za darmo. Są oczywiście różne regulację między innymi taka, która mówi, że za darmo możemy odebrać mniej więcej 80% ilości energii, jaką do sieci oddamy, ale są to poparte sensownymi wyliczeniami obostrzenia. Warte zapamiętania jest to, że dobrze zaprojektowana oraz obliczona siłownia słoneczna, jest w stanie koszty związane z opłatami za energię elektryczną zredukować niemal do zera.
Czy wartość zainstalować wszystkie te systemy?
Na pytanie, czy warto instalować rekuperatory i pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne nie ma prostej odpowiedzi. Bardzo wiele bowiem zależy od tego, jakie potrzeby energetyczne ma nasz dom. Może się okazać dla przykładu, że rekuperatory i pompy ciepła zainstalowane w naszym domu, w połączeniu z dobrą izolacją termiczną, będą wystarczające do tego, aby nasz budynek nie musiał być zbyt mocno dodatkowo ogrzewany. Budowanie dodatkowej siłowni słonecznej w takim układzie, może być wydatkiem zbyteczny. Jeśli zbudujemy instalację fotowoltaiczną, wtedy kiedy jej de facto nie potrzebujemy, wówczas okaże się, że po prostu nie będzie się ona zwracać i będzie zbytnim obciążeniem. Podobnie może okazać się, że jeżeli będziemy mieć mocne panele fotowoltaiczne i dobrą izolację. Wówczas na przykład rekuperatory i pompy ciepła mogą również niekoniecznie być opłacalne z tego punktu widzenia. W praktyce jednak najlepiej opłaca się zastosować rekuperatory i pompy ciepła oraz dodatkowe panele fotowoltaiczne. Musi być to wszystko jednak dobrze policzone pod kątem energochłonności energetycznej naszego gospodarstwa domowego oraz tego, ile energii są w stanie wytworzyć wszystkie te urządzenia pracujące wspólnie. Posiadanie ich trzech daje również zabezpieczenie na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu jedno z nich nie pracowało wydajnie.