Ile kosztuje kremacja kota?
6 mins read

Ile kosztuje kremacja kota?

Ostania aktualizacja 24 stycznia 2024

Ile kosztuje kremacja kota? To zadaje sobie każdy właściciel kota, którego żywot dobiegł końca. Zwierzęta są niezwykle istotnym punktem w życiu wielu ludzi na świecie. Wynika to z wielu aspektów, które tak naprawdę dobrze rozumiemy intuicyjnie. Przede wszystkim stanowią one przyjaciół, którzy są z nami niezależnie od okoliczności. Przez wiele lat towarzyszą nam zarówno w dobrych chwilach, jak i tych znacznie gorszych.

Łatwo więc przyzwyczaić się do czerpania radości z ich codziennego zachowania, przyzwyczajeń, które tak dobrze znamy. Niestety z czasem musi dojść do tak dramatycznej chwili jak śmierć naszego pupila. Zazwyczaj tak to wygląda choćby przez ich znacznie krótszą średnią długość życia. W takiej sytuacji pozostaje problem poradzenia sobie z tą sytuacją. Jednocześnie pozostaje ciało, z którym możemy postąpić według kilku scenariuszy. Jednym jest po prostu utylizacja. Może być to jednak trudna decyzja do wykonania, ponieważ traktuje ciało naszego przyjaciela jako odpad. Alternatywą jest kremacja zwierząt . Właśnie ona będzie tematem tego artykułu. Przede wszystkim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje kremacja kota? Z czego wynikają te koszty? Dlaczego taki zabieg cieszy się dużą popularnością?

Ile kosztuje kremacja kota?

Od razu warto zaznaczyć, że jednym z głównych czynników, które determinują cenę kremacji, jest waga samego zwierzęcia. Wynika to z faktu, że aby spopielić takie ciało, piec musi dłużej pracować. Jednocześnie więc w tym czasie nie będzie on przeznaczony na inne cele (chyba że mowa o kremacji zbiorowej zwierząt). Właśnie ten drugi aspekt jest kluczowy. W przypadku indywidualnego procesu cena musi być znacznie wyższa z podobnych powodów co wcześniej. Kot jest lekkim zwierzęciem, więc w jego przypadku omawiany proces nie będzie należał do najdroższych. Jakie kwoty należy zakładać, jeśli jesteśmy zainteresowani takim zabiegiem? W sytuacji zbiorowej prawdopodobnie będzie to koszt, będący w przedziale od 190 do 280 zł. Cena kremacji kota będzie znacznie wyższa, jeśli będzie się ono odbywało w sposób indywidualny. W takiej sytuacji koszt wynosi najczęściej od 700 do 900 zł. Jednocześnie kwoty są łatwiejsze do podania w przypadku kota, ponieważ nie występuje aż takie duże rozbieżności w zależności od wagi, niż ma to miejsce w przypadku psa.

Co otrzymujemy w ramach kremacji?

Należałoby się zastanowić, za co tak naprawdę płacimy. Podstawową odpowiedzią na to pytanie jest określenie, że za spopielenie ciała zmarłego kota oraz możliwość odzyskania jego prochów. Bardzo ważny jest ten drugi aspekt całej sytuacji. Prochy pomagają utrzymać pamięć o zwierzęciu. Najczęściej jest on pakowany do ozdobnych urn. Tutaj również istnieją różnice, ponieważ mogą one wyglądać w całkowicie odmienny sposób. Popularne są urny, które po prostu możemy zakopać lub postawić w jakimś miejscu w domu. Alternatywne rozwiązania to takie, w których urna jest w postaci łańcuszka lub innego rodzaju elementu biżuterii. Jednocześnie niektórzy mogą zastanawiać się nad cenami samej kremacji. Czy jest ona zbyt duża? Można uprościć odpowiedź, że jeśli ludzie się na nią decydują oraz stale wzrasta popularność tego zabiegu, to nie. Należałoby jednak podejść do tego z większą dbałością o szczegóły. Po pierwsze sama inwestycja w postaci zakupu odpowiedniego pieca nie jest tania. Po drugie sam proces zajmuje pewną ilość czasu. W przypadku kota prawdopodobnie będzie to trwało około 2 godzin, ale w przypadku większych zwierząt może trwać nawet 4 godziny. Po trzecie kremacja musi być kontrolowanym procesem – https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-stargard/. Po czwarte sama urna. Powinniśmy również zwrócić uwagę, że nie jest to łatwy biznes, ponieważ wymaga stałego kontaktu ze smutkiem klientów.

Czy kremacja zwierzęcia się opłaca?

Ile kosztuje kremacja kota?
Ile kosztuje kremacja kota?

Czy kremacja jest jedyną drogą na poradzenie sobie z ciałem naszego kota? Nie, ponieważ można je również zutylizować. Są to jednak zupełnie różne podejścia, które mają inne elementy do zaoferowania. Proces analizowany w ramach tego artykułu  powoduje indywidualne podejście do zwłok zwierzęcia. Jest to związane z większą ilością szacunku oraz możliwością uzyskania później prochów. Pamiątka powinna nam częściej przypominać o naszym pupilu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że kremacja jest w pewnym sensie ceremoniałem. Utylizacja wydaje się bardziej przedmiotowa. W takiej sytuacji ciało naszego pupila jest zbierane masowo, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych zwierząt w okolicy niezależnie od ich gatunku. Oczywiście nie ma nic za darmo i właśnie pierwsza opcja jest droższa niż utylizacja.

Podsumowanie

Cena kremacji zależy w dużej mierze od wagi zwierzęcia (gdyż ta determinuje długość trwania całego procesu), więc w przypadku kota będzie to tańsze niż dla ciała psa. Koszt z zakresu od 190 do 280 zł wydaje się dobrą podpowiedzią dla osób, które są tym zainteresowane w przypadku kremacji zbiorowej. Zabieg wykonywany indywidualnie jest już znacznie droższy. W takiej sytuacji należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 780-830 zł. Określając jednak szersze granice, powinien to być koszt od 700 do 900 zł. Oczywiście zakres usług może być różny, a w takiej sytuacji podstawową zmienną będzie właśnie cena.

angielski niemiecki hiszpański francuski