Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne

Ostania aktualizacja 18 grudnia 2023

Implanty stomatologiczne wykorzystywane są do uzupełniania ubytków w uzębieniu. Żeby implant w sposób właściwy spełniał swoją funkcję, powinien być przede wszystkim wytrzymały i funkcjonalny. Jego kolor musi odzwierciedlać tło naturalnych zębów. Zakładaniem implantów powinien zająć się lekarz stomatolog, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w tym zakresie. Co należy wiedzieć o zabiegu?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty zębów- przeciwwskazaniaImplanty zębów to sztuczne korzenie, które wykonane zostały z tytanu. Ich wielkość powinna odpowiadać naturalnemu korzeniowi. Implant zębowy stanowi podstawę, na której opiera się sztuczny ząb. Liczba implantów nie jest jednak równoznaczna z ilością brakujących zębów. Zdarzają się również sytuacje, w których cała proteza zostaje oparta na zaledwie dwóch implantach.

Korona protetyczna stanowi natomiast element pełniący funkcję sztucznego zęba. Może być ona zamocowana zarówno do implantów i pełnić funkcję zęba, jak i do istniejących zębów w celu zatuszowania wszelkich uszkodzeń. Korona zakładana jest dla zabezpieczenia słabego zęba przed ewentualnym złamaniem. Wykorzystuje się ją również dla naprawy złamanego zęba oraz umocowania mostu i pokrycia zęba po zakończeniu leczenia kanałowego.

Korony zakładane na implanty zębów https://doboszimplanty.pl, mogą występować w różnych odmianach. Korony metalowe, wykonane są z różnych stopów metali. Ich największą wadą jest bez wątpienia niewielka estetyka. Nie można uzyskać w tym przypadku efektu w postaci naturalnego koloru zęba. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku koron akrylowych. Wykonane są one z akrylu w naturalnym kolorze zębów. Jednak i w tym przypadku pojawiają się pewne wady. Chodzi przede wszystkim o ich niską trwałość. Z tego też powodu, korony tego typu wykorzystywane są jedynie jako rozwiązanie tymczasowe.

Pewnym połączeniem poprzedników, jest korona metalowa licowana akrylem. Czym się charakteryzuje? Jej przednia część została wykonana z akrylu w naturalnym kolorze zębów. W gabinetach stomatologicznych nie cieszą się jednak dużą popularnością z uwagi na fakt, iż nie są one estetyczne i trwałe. O wysokiej estetyce można natomiast powiedzieć w przypadku korony ceramicznej. Wykonana z porcelany, nie odróżnia się od naturalnego koloru zębów. Implanty zębów z koroną ceramiczną prezentować się będą w sposób bardzo efektowny, jednak za tego typu produkt, pacjent będzie musiał ponieść dość wysoki koszt. Najczęściej stosowana jest korona metalowa licowana porcelaną. W bardzo dobry sposób imituje ona naturalne zęby.

W jaki sposób przeprowadza się zabieg zakładania implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne
Implanty stomatologiczne

Na początku przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny, podczas którego w wyrostku zębodołowym wywiercane są otwory. Służą one do wkręcania implantów zębów. Przed wszczepieniem implantu, należy wykonać zdjęcie pantomograficzne. Dzięki niemu lekarz będzie w stanie ustalić, czy ilość tkanki kostnej znajdującej się w dziąśle, będzie wystarczająca dla wprowadzenia implantu.

W przypadku jeśli okaże się, że doszło do zaniku kości, wówczas lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości. Taki zabieg polega na wytworzeniu potrzebnej ilości tkanki kostnej, która jest niezbędna pod przyszłe implanty zębów.

Wszczepienie implantu może być przeprowadzane zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i w pełnej narkozie. Tego rodzaju zabieg jest całkowicie bezbolesny i w zależności od jego rodzaju, może trwać od 30 minut do 2 godzin. W momencie, w którym implant został wprowadzony, chirurg musi upewnić się, iż jego pozycja jest stabilna. Po potwierdzeniu tej informacji następuje zaszycie rany. Po takim zabiegu, implant jest zupełnie niezauważalny w jamie ustnej.

Kolejny etap stanowi odsłonięcie implantu oraz wkręcenie specjalnej śruby gojącej. Zadaniem śruby jest przyśpieszenie procesu związanego z gojeniem się błony śluzowej w otoczeniu implantu. Następuje również wymodelowanie kształtu dziąsła w celu dopasowania go pod przyszłą koronę. Okres regeneracji trwa zazwyczaj 14 dni i po jego zakończeniu można przejść do wypełnienia protetycznego.

Kiedy implanty zębów są już na miejscu, następuje pobranie wycisków protetycznych i zamocowanie sztucznego zęba. Z pacjentem indywidualnie ustala się kolor przyszłej korony. Podczas ostatniej wizyty, lekarz dokonuje połączenia łącznika z implantem. Jeśli całość jest stabilna, stomatolog może zamocować koronę protetyczną. Pacjent może również liczyć na szereg wskazówek, które dotyczą przede wszystkim odpowiedniej higieny jamy ustnej. Niezbędne będą również okresowe wizyty kontrolne.

Droga inwestycja?

Implanty zębów https://www.szepto.pl/implanty-zebow-ich-wady-i-zalety/ to dość spory wydatek. Jego wszczepienie może kosztować około 3500 złotych. Jeśli chodzi o łączniki i korony, ich cena w głównej mierze uzależniona jest od materiału. Stalowy łącznik z porcelanową koroną może kosztować 600 złotych, jednak jeśli pacjent zdecyduje się na koronę ceramiczną na podstawie cyrkonowej i łącznikiem wykonanym również z tego materiału, wówczas przygotować się musi na wydatek rzędu ponad 2 tysięcy złotych.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski