Jak samemu można leczyć alkoholizm domowymi sposobami?
5 mins read

Jak samemu można leczyć alkoholizm domowymi sposobami?

Ostania aktualizacja 3 stycznia 2024

Jak samemu można leczyć alkoholizm domowymi sposobami? Niestety, ale nadużywanie alkoholu prowadzi często do uzależnienia, które się przeradza w postępującą oraz chroniczną chorobę. Alkoholikowi pogarsza się zdrowie oraz z czasem przestaje sobie radzić z wyzwaniami życia codziennego. Poza tym niszczy swoje osiągnięcia zawodowe oraz także życie rodzinne. Osoby chore oraz ich rodziny zadają sobie pytanie, jak leczyć domowymi sposobami alkoholizm? Zapoznajmy się bliżej z tym tematem.

Dlaczego alkoholicy nie szukają fachowej pomocy?

Wielu alkoholików nie poszukuje wsparcia profesjonalnego i nie zamierza się poddać psychoterapii alkoholowej. Niestety wciąż wynika to z braku świadomości swojego problemu, jak i także obaw przed zwróceniem się o pomoc w formie chociażby terapii alkoholowej. Uzależnienie zaczyna się bardzo często od okazyjnego picia. Jakby nie było w naszym kraju jest na to spore przyzwolenie społeczne. Jednak w pewnym momencie sama zainteresowana osoba zauważa, że pije zbyt często oraz za dużo. Sięga bowiem po alkohol nawet w sytuacji, gdy tego w ogóle nie planował.

Wiele osób jednocześnie znajduje usprawiedliwienie swojego zachowania. Wielu alkoholików uważa, że prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ nie jest mu potrzebny, ponieważ w każdej chwili może rzekomo zapanować nad swoim piciem. Osoby uzależnione nie dostrzegają, że problemy pojawiają się w ich życiu uwarunkowane są przez alkohol. Mogą ino tak naprawdę obwiniać los, innych ludzi czy też niekorzystny splot pewnych wydarzeń. Jednak najbardziej unikają prywatnego ośrodka dla alkoholików ze względu na to, że terapeuta u nich jasno potwierdzi chorobę. Oznaczałoby to, że musieliby odstawić całkowicie picie oraz rozpocząć profesjonalne leczenie alkoholizmu.

W jaki sposób leczyć alkoholizm?

Esperal Poznań
Esperal Poznań

Najważniejszym etapem w leczeniu uzależnień alkoholowych jest po prostu dostrzeżenie problemu. Przyznanie się do swoich słabości oraz do nałogu. Jest to najtrudniejszy krok. Chęć podjęcia skutecznej terapii alkoholowej oznacza nic innego jak to, że osoba uzależniona się przełamała i przestała w końcu usprawiedliwiać swoje zachowanie. Co więcej chce coś zmienić. Świadczy to o sporej motywacji, którą wykorzystać warto, aby tylko nie zaprzepaścić szansy na życie w pełnej trzeźwości. pomoc specjalistów pomoże zawsze przekuć determinację w działanie usystematyzowane, które będzie wiodło do celu.

Wszystkie osoby, które sobie zadają pytanie, jak leczyć uzależnienie alkoholowe, powinny zrozumieć, że ich picie nałogowe jest chorobą. Istnieją nawet takie przypadki, że komuś się udało samodzielnie odstawić alkohol w zasadzie z dnia na dzień i powrócił do życia dawnego. Na pewno indywidualna terapia alkoholowa z pomocą doświadczonego lekarza, terapeuty czy też psychologa, w oparciu o ułożony odpowiednio program terapeutyczny jest o wiele krótsza, łatwiejsza oraz daje znacznie większą szansę na sukces.

Czy można leczyć alkoholizm we własnym domu?

CO TO JEST UKRYTY ALKOHOLIZM?Musimy wiedzieć, że alkoholizm jest nieuleczalną chorobą. Powodzenie leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków oznacza zaprzestanie stosowania używek, jak i także zdobycie umiejętności, które są potrzebne do życia w pełnej trzeźwości. Alkoholową chorobę możemy śmiało porównać do schizofrenii czy też nowotworu.

Po leczeniu rakowe komórki mogą nie atakować naszych narządów, a u osoby zmagającej się ze schizofrenią może w ogóle nie dochodzić do ataków. Pozwoli to na powrót do w pełni normalnego życia, cieszenia się kontaktami z rodziną i przyjaciółmi oraz poznawania świata. Jednak niezmiernie ważne jest kontrolowanie regularne stanu zdrowia. Należy także przyjmować tabletki zalecone oraz zgłaszać się na poszczególne badania. Bardzo podobnie wygląda sytuacja u każdego alkoholika niepijącego. Musi on w dalszym ciągu posiadać determinację oraz pracować nad sobą, aby nie sięgać w ogóle po alkohol. Wsparcie grupy anonimowych alkoholików czy też wizyty w długoterminowym ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu ułatwiają nam wytrwanie w pełnej trzeźwości.

Jak samemu można leczyć alkoholizm domowymi sposobami? Podsumowanie wiedzy

Po terapii wstępnej znaczenie ma przestrzeganie wszelkich poznanych zasad oraz także wdrażanie ich w swoje życie. Bardzo dużym problemem dla wielu alkoholików zdrowiejących są bardzo silne objawy alkoholowego głodu. Można załagodzić je, gdy unikać będziemy sytuacji, które taki stan wyzwalają (na przykład zamienimy towarzyskie spotkania, którym towarzyszy alkohol, na rajdy rowerowe, na wycieczki z przyjaciółmi lub też inną aktywność bez picia. Pomocna także okaże się dieta prawidłowa. Ważne jest do tego ograniczenie cukru oraz kofeiny. Warto także zrezygnować z nikotyny. Sport oraz aktywny tryb życia to następne wsparcie leczenia alkoholizmu w domowym zaciszu. Fizyczne ćwiczenia (szczególnie te na świeżym powietrzu) wyzwalają endorfiny w organizmie, które są znane jako hormon szczęścia. W sytuacjach pragnienia silnego napicia się również można przypomnieć sobie wszelkie straty, które w życiu spowodował właśnie alkohol. Daje to osobie uzależnionej do myślenia. Wiemy o tym doskonale.

angielski niemiecki hiszpański francuski