Jak zbudować stoisko handlowe
5 mins read

Jak zbudować stoisko handlowe

Ostania aktualizacja 28 października 2022

Jak zbudować stoisko handlowe – centrum handlowe to miejsce, gdzie najczęściej powstają stoiska handlowe. To tam klienci spędzają dużo czasu, ponieważ dostępne są sklepy z odzieżą, obuwiem, artykułami gospodarstwa domowego, artykułami spożywczymi, galanterią skórzaną itd. Osoby, które chcą rozpocząć swój biznes chętnie korzystają z takich miejsc i starają się zbudować przyciągające wzrok stoisko handlowe.

Jak zbudować stoisko handlowe?

Planując zbudowanie stoiska handlowego wybór często pada na wyspę sprzedażową, która doskonale sprawdza się do prowadzenia działalności w centrum handlowym. Nie trzeba ponosić dużych kosztów zakupu ani płacić dużych stawek czynszu a każdy inwestor ma możliwość dostosowania stoiska do własnych potrzeb. W takich punktach często widzimy kosmetyki, biżuterię, elektronikę itp. To od wielkości powierzchni zależy jakie stoisko powstanie, jakie rozwiązania konstrukcyjne zostaną wdrożone, aby uzyskać miejsce do wystawienia towaru, jego przechowywania.

Czy zbudowanie stoiska handlowego będzie trudnym zadaniem? Nie, wystarczy odpowiednio podzielić strefę sprzedażową a do tego zadania odpowiednie będą szafki znajdujące się na dole wyspy. Można tam umieścić narzędzia pomocnicze, produkty oraz inne elementy do obsługi klienta. Często można zauważyć, że na szafkach ustawiane są przeszklone gabloty będące miejscem wystawowym. Można skorzystać z oferty firmy zajmującej się projektowaniem i sprzedażą wyposażenia stoisk handlowych.  

Projekt stoiska handlowego

Zaczynając od kształtu i przechodząc do wyposażenia, każdy rodzaj działalności wiąże się z innym podejściem do projektowania stoisk handlowych. Wcześniejsze zaprojektowanie stoiska handlowego jest bardzo ważne, ponieważ wiąże się to nie tylko z funkcjonalnością, ale również z estetyką, która odpowiada za zainteresowanie klientów. Szafki umieszczone w dolnej części dają możliwość przechowania tego co mogłoby zaburzyć efekt wizualny, ponadto pozwalają utrzymać porządek wśród sprzedawanych towarów. Jeżeli prowadzimy już działalność handlową, to dzięki wyspie w centrum handlowym można ją rozszerzyć o inne towary lub usługi. Potrzebny jest do tego dobry projekt, aby wszystko znalazło się na odpowiednim miejscu.  

Korzystając z dobrego projektu na stoisko handlowe uda się uzyskać:

  • Ciekawy design, który wyróżni stoisko na tle konkurencji.
  • Personalizację stoiska oraz ergonomię które pozwolą skutecznie wykorzystać dostępną powierzchnię.
  • Konsultacje z projektantem umożliwiające zbudowanie stoiska handlowego na miarę potrzeb i możliwości finansowych.

Jaką lokalizację na stoisko handlowe wybrać?

W centrach handlowych dostępne są specjalne obszary do zbudowania stoiska sprzedażowego. Jest to związane z przepisami PPOŻ, mediami i przyłączami. W takich miejscach działają także najemcy lokalowi którzy już w umowie zaznaczają, że ich witryny muszą być dobrze widoczne. Jaka lokalizacja w galeriach handlowych będzie najlepsza? Aby zbudować stoisko handlowe zauważane przez potencjalnych klientów najlepiej wybierać miejsca w pobliżu kas dużych sklepów, arterii centrum a także przy sklepach modowych.  

Jakie wyposażenie do budowy stoiska handlowego?

Po zawarciu umowy z centrum handlowym, przychodzi czas na wyposażenie stoiska handlowego. Aranżacja może być naprawdę efektowna a jej charakter jest uzależniony od rodzaju działalności. To determinuje formę stołów ekspozycyjnych oraz innych elementów wyposażenia. Jeżeli przedmiotem sprzedaży będą wyroby jubilerskie na pewno potrzebna będzie przeszklona gablota umożliwiająca wyeksponowanie a także ochronę asortymentu. Meble muszą zapewnić klientom swobodny dostęp do sprzedawanych towarów.

Jak zbudować stoisko handlowe
Jak zbudować stoisko handlowe

Do prowadzenia działalności handlowej niezbędne będą ekspozytory wolnostojące to rozmieszczenia części towaru. Trzeba je dobrać odpowiednio do wymiarów stoiska (wyspy). Ważne, aby były pojemne, ponieważ zwykle nie ma miejsca na magazyn. Coraz większe zapotrzebowanie na różne formy sprzedaży produktów spowodowały większe zainteresowanie wyspami handlowymi. Jeżeli brakuje pomysłów na zbudowanie stoiska handlowego można zakupić gotowy projekt. Wewnątrz stoiska handlowego powinny znajdować się pojemne szuflady oraz wytrzymałe półki.

Ważna jest również lada, przy której załatwia się transakcje handlowe, to na niej ustawiana jest kasa fiskalna, komputer i czytnik kart. Lada sprzedażowa powinna podsycać ciekawość klientów swoim wyjątkowym designem. Lady powstają z płyty meblowej lakierowanej lub laminatu. Nie można zapominać o przyjemnym oświetleniu LED. Stoisko handlowe może służyć również do wykonywania zabiegów takich jak manicure, wtedy potrzebne będą płaskie blaty i stołki. 

Konstrukcja stoiska handlowego musi być wykonana z dobrej jakości materiałów, które nie ulegną zniszczeniu podczas długiej eksploatacji. Wykorzystując do budowy stoiska nowoczesne technologie można stworzyć zarówno geometryczne formy jak i zaokrąglone narożniki a także nietypowe kształty. Ekspozycja towarów jest bardzo ważna, ale nie można zapominać o wygodnym krześle dla sprzedawcy, który będzie mógł odpocząć, gdy nie ma akurat klientów. 

angielski niemiecki hiszpański francuski