Kolory gumek do aparatu ortodontycznego
5 mins read

Kolory gumek do aparatu ortodontycznego

Ostania aktualizacja 25 sierpnia 2022

Jakie kolory gumek do aparatu ortodontycznego wybrać? Założenie aparatu ortodontycznego związane jest z koniecznością przeprowadzenia długotrwałej procedury – od momentu podjęcia leczenia do samego założenia aparatu mija nawet kilka tygodni. W tym czasie lekarz przeprowadza pełną diagnostykę i w porozumieniu z pacjentem podejmuje decyzję o dalszych krokach. Pacjent w międzyczasie musi na przykład dokonać wyboru gumek do aparatu ortodontycznego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, dlatego warto wiedzieć, jakie gumki do aparatu sprawdzą się w konkretnych przypadkach.

Czy wybór zawsze jest możliwy?

Pacjenci gabinetów ortodontycznych powinni mieć świadomość, że nie zawsze będą oni mogli we własnym zakresie dokonać wyboru koloru gumek ortodontycznych. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż czasami lekarz zobowiązany jest założyć pacjentowi metalowe ligatury. Wtedy też nie ma on wyboru co do ich koloru – są one po prostu srebrne, metalowe. O tym, czy pacjent będzie miał założone ligatury gumowe, czy metalowe, każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. To on, na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych, podejmuje ostateczną decyzję. Oczywiście, pacjent zostanie poinformowany o tym, dlaczego akurat ten rodzaju ligatury będzie w jego przypadku najlepszy. Niemniej jednak nie ma on możliwości wpływania na decyzję na tym etapie leczenia, nawet jeśli bardzo chce urozmaicić wygląd swojego aparatu. To zwykle z tego powodu decydujemy się na kolorowe gumki, które mają oddawać nasz charakter czy usposobienie.

Gumki ciemne czy jasne?

Kolory gumek do aparatu ortodontycznego
Kolory gumek do aparatu ortodontycznego

Obecnie ortodonci zapewniają swoim pacjentom ogromny wybór kolorów gumek do aparatów. Niemniej jednak pozostaje pytanie, które barwy cieszą się największą popularnością i sprawdzą się w konkretnym przypadku? Tutaj nie ma gotowych odpowiedzi, bowiem wiele zależy od naszego podejścia do tematu, a także stanu naszych zębów. Na ogół pacjenci chcieliby, aby ich aparat był jak najmniej widoczny, zatem decydują się na jasne kolory gumek. Musimy jednak mieć świadomość, że jasne kolory sprawdzają się wyłącznie w przypadku tych osób, które mogą poszczycić się białym uśmiechem. Oczywiście, niewielu z nas ma taki kolor zębów z natury, lecz mogą tutaj pomóc zabiegi higienizacyjne, takie jak odkamienianie czy piaskowanie zębów. Biały kolor ligatur nie jest polecany pacjentom z żółtymi zębami, gdyż potęguje wrażenie nadmiernego kontrastu. Wybór mógłby więc paść na ligatury czarne, jednak warto mieć na uwadze, że mogą one powodować optyczne wrażenie chorych, zepsutych zębów. Jeśli więc borykamy się z przebarwieniami, na przykład po kawie czy innego rodzaju produktach, lepiej odpuścić sobie czarne gumki. Rozwiązaniem optymalnym mogą być gumki kolorowe, jednak musimy mieć świadomość, że niemal każdy gabinet ortodontyczny dysponuje tak dużą ilością kolorów, że wybór odpowiednich stanowi nie lada wyzwanie. Możemy wybierać wśród gumek niebieskich, zielonych, fioletowych, żółtych, czerwonych czy pomarańczowych, i to w różnych odcieniach.

Jak wybrać odpowiedni kolor gumek ortodontycznych?

Dokonując wyboru koloru gumek ortodontycznych, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i preferencjami. Zwróćmy uwagę na wykonywany przez nas zawód – czasami wyraziste kolory gumek nie będą pożądane. Jeśli lubimy lekko buntowniczy, zdecydowany styl, dobrze sprawdzą się ciemne barwy gumek. Możemy także postawić na nasz ulubiony kolor, który będzie tym samym idealnie pasował do większości naszych stylizacji. Jeśli nie wiemy, jaki kolor gumek wybrać, poprośmy o poradę lekarza prowadzącego. Ma on duże doświadczenie zawodowe, zatem jest w stanie określić, jakie kolory gumek dobrze prezentują się w konkretnych przypadkach. Pamiętajmy, że lekarz założy nam gumki w kolorze, jaki sobie wybierzemy, chyba że podejmie decyzję o założeniu metalowych ligatur ze względu na stan zdrowia jamy ustnej. 

Nie tylko ligatury, czyli nieco więcej o pełnym leczeniu ortodontycznym

Dobór koloru gumek ortodontycznych niektórym pacjentom potrafi spędzać sen z powiek. Rzeczywiście, nie jest on łatwy, szczególnie jeśli chodzi o walory estetyczne. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, że dokonanie wyboru to w praktyce jedynie drobny element całego leczenia. Chcąc mieć pewność, że wszystko przebiegnie bez najmniejszych zakłóceń czy problemów, wybierzmy dobry gabinet ortodontyczny. Zatrudnieni są tam specjaliści, którzy posiadają nie tylko dużą wiedzę merytoryczną, ale również praktykę zawodową. Dzięki temu rozwieją oni wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia, pomogą również w dokonaniu wyboru koloru gumek ortodontycznych. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że założenie aparatu ortodontycznego to niemałe przeżycie dla pacjenta. Z jednej strony walczy on o piękne zęby, z drugiej strony musi nauczyć się korzystać z aparatu i niejako z nim współpracować. Co istotne, znajdziemy wysokiej jakości gumki ortodontyczne, które nie odbarwiają się już po krótkim czasie noszenia aparatu. Dla wielu pacjentów jest to prawdziwy problem, jednak w rzeczywistości szybkie odbarwianie się gumek spowodowane jest głównie ich słabą jakością wykonania. 

angielski niemiecki