Medyczna marihuana – gdzie jest legalna?
5 mins read

Medyczna marihuana – gdzie jest legalna?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Medyczna marihuana – gdzie jest legalna? W Polsce marihuana to bez wątpienia temat tabu. Na przestrzeni lat zyskała ona miano niebezpiecznej dla zdrowia używki, która prowadzi do szybkiego uzależnienia. Czy taka opinia jest jednak słuszna? Po pierwsze warto wspomnieć, że wymienione wyżej zioło nie jest tym samym co lecznicza marihuana. Tak zwana “trawka” będąca sprawcą negatywnej opinii publicznej stanowi susz pozyskany z konopi, która posiada związki chemiczne o działaniu psychoaktywnym. 

Związek, który odgrywa w tym przypadku najważniejszą rolę to THC. Jest to najpopularniej opisywany kannabinoid, wpływający m.in. na nastrój, czy zmianę percepcji. Taki rodzaj marihuany nie jest legalny w Polsce, choć nie oznacza to, że każda odmiana tej konopi podlega tym samym właściwością. Jaka jest tak naprawdę różnica między “trawką” a medyczną marihuaną? Czy można zaopatrzyć się w leczniczą marihuanę legalnie?

Zioło które leczy

Marihuana występuje w ponad stu różnych odmianach. W każdym z gatunków występują inne kannabinoidy, które stanowią naturalne substancje chemiczne. Lecznicza marihuana jest uprawiana według ustalonych oraz narzuconych norm, a systematyczna kontrola jakości jest obowiązkowa. Takie konopie są poddawane standaryzowaniu na zawartość zarówno THC, jak i CBD, dzięki czemu każda próbka suszu zawiera taką samą ilość określonych związków. Warunki uprawy medycznej marihuany muszą być wolne od metali ciężkich oraz pleśni, czy zanieczyszczeń pestycydami. Inne standardy uprawy oraz zupełnie inna zawartość proporcji poszczególnych związków leczniczych sprawia, że medyczna marihuana jest nie tylko bezpieczna dla zdrowia, ale także posiada mnóstwo zaskakujących właściwości.

Medyczna marihuana - gdzie jest legalna?
Medyczna marihuana – gdzie jest legalna?

Konopie były uznawane za lekarstwo już w XX wieku i choć bardzo często kojarzone są wyłącznie z narkotykiem, ostatnio stają się coraz bardziej popularne w przemyśle farmakologicznym czy kosmetycznym. Lecznicze właściwości medycznej marihuany są wciąż badane, dzięki czemu od kilkunastu lat jest ona wykorzystywana w lecznictwie. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie i występuje w postaci wszelkiego rodzaju olejków, koncentratów, produktów spożywczych czy zwykłego suszu. Lecznicza marihuana jest wykorzystywana m.in. w przypadku leczenia nowotworów, padaczki, zespołu stresu pourazowego, zespołu Tourette’a oraz epilepsji. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwutleniające, przeciwlękowe, przeciwzapalne i przeciwpsychotyczne. Redukuje także głód heroinowy, czy alkoholowy, oraz chroni układ nerwowy przed nadmiernym stresem. Lecznicza marihuana znajduje także zastosowanie w przypadku łagodzenia dolegliwości związanych z radioterapią i chemioterapią, takich jak nudności, wymioty, czy zawroty głowy. Łagodzi ona także bóle receptorowe, czy bóle neuropatyczne. Działanie przeciwbólowe konopi jest porównywane do działania innych leków takich jak np.kodeina, czy tramadol. Medyczna marihuana pozwala na ograniczenie podawania opioidów w nadmiernych dawkach. Jej skuteczność jest porównywalna do poziomu gabapentyny.

Gdzie lecznicza marihuana jest legalna?

Lecznicza marihuana od 2018 roku jest oficjalnie legalna na terenie Polski i jest dopuszczona do sprzedaży jako surowiec farmaceutyczny. Jej dostępność jest jednak ograniczona, ponieważ przepisy, które mają za zadanie regulować leczenie konopiami, są bardzo restrykcyjne. Aby uzyskać możliwość zakupu medycznej marihuany, należy zdobyć specjalną receptę. Według polskiego prawa może ją wydać każdy lekarz, bez względu na specjalizację. Jedynym warunkiem jest posiadanie przez niego druku recepty kategorii ‘Rpw’ który obowiązuje dla wszelkich leków narkotycznych. Oprócz tego warto wspomnieć, że leczniczy rodzaj suszu jest sprowadzany z zagranicy, a procedura ta jest regulowana przez Ministerstwo Zdrowia. Po uzyskaniu recepty oraz potwierdzenia od krajowego konsultanta w dziedzinie zdrowia należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces sprowadzania leków bazujących na medycznej marihuanie jest naprawdę długi.

Na terenie Unii Europejskiej znajduje się dość pokaźna lista krajów, w których lecznicza marihuana również jest legalna. Należą do nich:

  • Austria (od 2008 r.)
  • Czechy (od 2010 r.)
  • Włochy ( od 2013 r.)
  • Finlandia (od 2006 r.)
  • Niemcy (od 2007 r.)
  • Holandia (od 2003 r.)
  • Portugalia (od 2018 r.)
  • Dania (od 2018 r.)
  • Francja ( od 2013 r.)
  • Grecja (od 2017 r.)
  • Irlandia (od 2014 r.)
  • Malta ( leczenie ograniczone do jednego leku, od 2015 r., pełna legalizacja od 2018 r.)
  • Chorwacja (od 2015 r.)
  • Rumunia (od 2013 r.)
  • Belgia (legalizacja niektórych zastosowań konopi, od 2015 r.)

We wszystkich przedstawionych powyżej krajach można dokonać zakupu medycznej marihuany, choć oczywiście prawo to podlega wielu restrykcjom oraz ograniczeniom. Warunkiem koniecznym uzyskania odpowiedniej recepty jest udokumentowane i potwierdzone zmaganie się z chorobą lub dolegliwościami, które lecznicza marihuana jest w stanie leczyć. W wielu krajach terapia i leczenie tym naturalnym środkiem jest refundowana przez państwo. Wielu z pacjentów może liczyć na taką pomoc, zwłaszcza w przypadku radioterapii, bądź chemioterapii. Prawda jest taka, że takie specjalistyczne leczenie może być kosztowne (biorąc pod uwagę, chociażby sprowadzanie konopi z zagranicy), dlatego coraz więcej osób zaczyna walczyć o refundację także w Polsce.