Mieszkania nad morzem
6 mins read

Mieszkania nad morzem

Ostania aktualizacja 26 sierpnia 2023

Posiadanie mieszkania nad morzem, jest to marzenie coraz większej liczby Polaków. Tak naprawdę powodów tej sytuacji jest wiele, a my przyjrzyjmy się kilku najważniejszym. Warto tutaj powiedzieć, że ludzie kupują mieszkania nad morzem z naprawdę różnych powodów i do tego, jeżeli analizujemy czy w ogóle mam się to opłaca oraz gdzie tak naprawdę najlepiej jest kupić takie mieszkanie, musimy podchodzić do sprawy może nie tyle indywidualnie, co trzeba ją rozgraniczać, przynajmniej na kilka osobnych zagadnień. 

Inwestycyjne kupowanie mieszkań 

 

nieruchomości na Sardynii

Bardzo często ludzie chcą kupić mieszkanie nad morzem, przede wszystkim dlatego, że traktują tego typu zakup jako inwestycję. Tutaj też tak naprawdę mamy dwa rodzaje inwestycji. Pierwszą i chyba najbardziej popularną, jest co kupowanie mieszkania w celu prowadzenia wynajmu krótkoterminowego, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Druga metoda inwestowania, jest to kupienie mieszkania, która jest teraz relatywnie tanie, po to aby sprzedać na przykład za 5 czy 6 lat, z dużym zyskiem. W przypadku tej drugiej metody, nie oznacza to oczywiście, że w międzyczasie możemy również prowadzić wynajem krótkoterminowy. Przede wszystkim jeżeli chcemy kupić mieszkanie nad morzem, w celu wynajmu krótkoterminowego, to musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli szukać mieszkań, które są faktycznie położone bardzo blisko wybrzeża. Turyści przyjeżdżający nad morze raczej nie chcą na przykład mieszkać 5km od plaży, dlatego zawsze niezależnie od tego, czy będą szukać apartamentu, hotelu czy mieszkania pod wynajem, na tydzień czy dwa, będą szukać w pierwszej kolejności blisko wybrzeża. Z tego to powodu, zainteresowanie takimi mieszkaniami jest olbrzymie, a cena jest sporo większa. Z drugiej strony, jeżeli już kupimy takie mieszkanie, to za wynajem krótkoterminowy takiego mieszkania, również będziemy mogli policzyć sobie odpowiednio więcej. Podobnie sytuacja ma się z kupnem mieszkania do przyszłej sprzedaży. Jeżeli kupimy na samym wybrzeżu, będziemy musieli zapłacić za takie mieszkanie więcej. Proporcjonalnie więcej również zarobimy na nim, o ile sytuacja na rynku nie ulegnie zmianie i mieszkania nie zaczną tanieć. 

Kupienie mieszkania dla siebie

Wiele osób, chciałoby sobie kupić mieszkanie nad morzem nie dlatego, że będzie chciało prowadzić wynajem krótkoterminowy, ani nie dlatego, że będzie chciało w przyszłości to mieszkanie z zyskiem sprzedać, tylko dlatego, że chciałoby mieć po prostu mieszkanie na wybrzeżu, do którego będzie można przyjechać na przykład na długi weekend, czy na każdy w zasadzie weekend. Jeżeli będzie na to ochota, poprzebywać w nieco innym nadmorskim klimacie. Bardzo często decydują się na taki krok ludzie, którzy obecnie pracują bardzo dużo z domu i mogą sobie na przykład co miesiąc zmieniać miejsce, z którego chcą pracować. Czyli na przykład miesiąc pracujemy z Warszawy, a kolejny pracujemy z Wybrzeża. Jest to bardzo ciekawa opcja, jednak musimy tutaj pamiętać, że jeżeli chcemy podchodzić do kwestii zakupów właśnie w ten sposób, to powinniśmy szukać mieszkań oddalonych przynajmniej o 5 km od wybrzeża, ponieważ ceny w tej odległości zaczynają dość mocna spadać. Jak wspomniano jest to związane z tym, że dalej niż 5 km od brzegu, zainteresowanie osób, które chciałyby kupić mieszkanie po to, aby inwestować w wynajem krótkoterminowy, dość mocno spada, ponieważ też spada zainteresowanie turystów takimi mieszkaniami. Jednocześnie kupując oczywiście takie mieszkanie, możemy traktować to jako swego rodzaju inwestycję, czy zabezpieczenie w niepewnych czasach. Co prawda nie jest powiedziane, że sporo na takim mieszkaniu zarobimy, ani nawet, że ono w stu procentach się zwróci, jednak gdyby kiedyś zaszła taka sytuacja, że bylibyśmy pod ścianą, to sprzedaż takiego mieszkania oczywiście może nam dać spory zastrzyk gotówki. 

Zakupienie mieszkania do mieszkania

Mieszkania nad morzem
Mieszkania nad morzem

Trzecim rodzajem inwestycji mieszkaniowej, jest zakupienie mieszkania przez osoby, które mieszkają lub pochodzą z Wybrzeża, i chciałyby po prostu kupić mieszkanie, w którym będą mieszkać, tak jak robią to ludzie całym kraju. Takim osobom raczej poleca się, aby szukali oni mieszkania w większych miastach, ponieważ są to miejscowości nie aż tak bardzo atakowane przez turystów. Szczególnie turystów, którzy co roku w wakacje przyjeżdżają tak naprawdę plażować. Nie oznacza to oczywiście, że ceny mieszkań w takich miastach będą mniejsze, ale na pewno uda nam się znaleźć jakieś dzielnice, które wśród turystów nie są przede wszystkim popularne. Po pierwsze ceny tam będą mniejsze, a po drugie będziemy mogli zaznać tam nieco więcej spokoju. Kiedy rozmawiamy z ludźmi, którzy mieszkają na wybrzeżu, to bez wątpienia ruch turystyczny dla tych osób, jest rzeczą uciążliwą. Oczywiście takie osoby rozumieją, że jest to również zarobek na całego regionu, dzięki któremu może się rozwijać, jednak nie zmienia to faktu, że jeśli przez dwa lub trzy miesiące w roku mamy pod oknami praktycznie od wczesnego rana do późnego popołudnia duży ruch i tłum, to wypoczywanie w takim domu może być trudne.