Podajniki taśmowe
5 mins read

Podajniki taśmowe

Ostania aktualizacja 14 grudnia 2023

Podajniki taśmowe są przeznaczone do regulowania dostaw produktów sypkich. Równomierny rozładunek jest niezbędny przy podawaniu produktu z koszy lub innych zbiorników magazynowych do transportu ciągłego: na przenośniki taśmowe, do kruszarek, przesiewaczy, młynów, do sortowni itp. Podajniki taśmowe to konstrukcja składająca się ze spawanej ramy, na której zamontowany jest lej zasypowy oraz przenośnik taśmowy i napędem.

Jakie funkcje pełni podajnik taśmowy?

Surowiec ładowany jest do zasypu podajnika. W wyniku obrotu bębna napędowego taśma podajnika otrzymuje ruch postępowy, przesuwając po nim materiał. Obroty bębna napędowego przenoszone są z silnika elektrycznego przez skrzynię biegów. Jeżeli transportowany produkt jest zakurzony, podajnik można wyposażyć w osłonę. Wydajność podajnika taśmowego uzależniona jest od prędkości taśmy, którą można zmieniać dzięki przetwornicy częstotliwości i/lub grubości warstwy produktu za pomocą zasuwy przesuwnej.

Konstrukcja podajnika taśmowego jest prosta. Opiera się na specjalnej ramie wykonanej metodą spawania. Na ramie zamontowany jest lej, do którego podawany jest materiał w celu późniejszej kontroli i regulacji zasilania, późniejszej obróbki. Urządzenie jednostki uzupełnia specjalny napęd sterujący https://plcontroll.com/projektowanie-systemow-sterowania/, za pomocą, którego gwarantowane jest uruchomienie podstawowych funkcji urządzenia. Podajnik jest przymocowany do korpusu zasypu za pomocą konwencjonalnych śrub.

Zasada działania podajnika taśmowego

Zasada działania podajnika taśmowego wyróżnia się prostotą. Materiał, którego rolę odgrywają kamienie, żwir, tłuczeń, jest kolejno ładowany do leja zasypowego konstrukcji. Po włączeniu zapewniony jest obrót mechanizmu bębna napędowego, za pomocą, którego zapewniony jest ruch translacyjny taśmy przenośnika. Przeniesienie obrotów odbywa się dzięki przeniesieniu przez przekładnię z zamontowanego silnika elektrycznego.

Podajniki taśmowe
Podajniki taśmowe

Zapewniony jest system czyszczenia taśmy przenośnika, do którego przewidziany jest specjalny skrobak wbudowany w konstrukcję. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wykorzystania podajnika, jako urządzenia do obsługi produktów pylących, co przewiduje wyposażenie w specjalną osłonę. Taśma podajnika jest podtrzymywana przez wsporniki rolkowe: górna gałąź jest prosta lub ryflowana, dolna prosta. Pas napędzany jest bębnem napędowym, którego wałek jest połączony z napędem. Za napięcie paska odpowiada zwijacz z napinaczem śrubowym. Podajnik wyposażony jest w lej zasypowy, przez który podawany jest ładunek, regulowany zasuwą przesuwną. Rozładunek odbywa się za pośrednictwem stacji napędowej.

Podajniki taśmowe – cechy charakterystyczne

Podajniki taśmowe dostarczane są osobno lub jako część specjalnego wyposażenia technologicznego:

  • Oddzielna jednostka do załadunku, w skład, której wchodzi podajnik, platformy operacyjne, rama nośna i inne jednostki.
  • Jednostki kruszące, ładowanie materiałów, w tym dodatkowy ekran, są istotne przy organizacji pracy dużych przedsiębiorstw technologicznych o charakterze sektorowym.
  • Podajniki taśmowe są klasyfikowane w zależności od rodzaju transportu na stacjonarne, mobilne. Pierwszy typ dotyczy przedsiębiorstw przemysłowych działających na dużą skalę. Produkty mobilne są istotne, gdy konieczne jest włączenie do składu przedsiębiorstw użyteczności publicznej,  co gwarantuje możliwość łatwego, wysokiej jakości transportu.
  • Dostępnych jest kilka wersji, w tym standardowe: pozioma, stacjonarna, z dodatkowym koszem zasypowym. Sprzęt produkowany jest również w stanie pochyłym, co wynika ze specyfiki działania.
  • Na szczególną uwagę zasługuje wersja z rusztem, konstrukcyjnie umieszczoną nad opcjonalnym zasypem. Kratka wyposażona jest w dwa warianty mechanizmu podnoszenia, hydrauliczny lub mechaniczny.

Zobacz koniecznie:

Wykorzystanie podajników taśmowych

Podajniki taśmowe znajdują zastosowanie w następujących branżach i usługach:

      • Produkcja, w której zapewnione jest równomierne systematyczne dostarczanie materiałów do dalszej obróbki.
      • Rozbudowa kopalni, która pozwala zagwarantować uporządkowany załadunek materiału do kolejnych operacji w trybie w pełni automatycznym.
      • Konstrukcja, w której przy dużych projektach jednostka pełni funkcje automatyzacji procesów podawania, kruszenia poszczególnych materiałów, kamienia, żwiru, tłucznia kamiennego na wymagane frakcje.

Zalety podajników taśmowych

Zalety to łatwość obsługi, niezawodność, trwałość poszczególnych jednostek i zespołów. Konstrukcja jest wyważona, pozwala uzyskać do dyspozycji potężną nowoczesną jednostkę, która jest w stanie jak najefektywniej wykonać przydzielone zadanie. Na szczególną uwagę zasługuje wielofunkcyjność systemu, która gwarantuje łatwość obsługi sprzętu w najtrudniejszych warunkach. Wydajność zależy od prędkości taśmy, którą zmienia przetwornica częstotliwości i/lub grubości warstwy produktu za pomocą zasuwy przesuwnej. Przy projektowaniu i produkcji podajników wykorzystywane są nowoczesne technologie i rozwiązania. Wszystkie urządzenia transportowe projektowane są indywidualnie, zgodnie z wymaganiami i życzeniami klienta.