Sita wibracyjne i ich rodzaje
5 mins read

Sita wibracyjne i ich rodzaje

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Sita wibracyjne i ich rodzaje – to dosyć niepozorne urządzenia o prostej budowie. Odgrywają one jednak ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki nim możliwe jest oddzielenie cząsteczek o różnych wymiarach. Proces ten jest niezwykle skuteczny, przez co przesiewacz wibracyjny stanowi ważny element wyposażenia różnych branż.

Czym są sita wibracyjne?

Sita wibracyjne i ich rodzaje
Sita wibracyjne i ich rodzaje

Sita wibracyjne to urządzenia o prostej konstrukcji, które służą do oddzielania od siebie cząstek o małych, jak i dużych wymiarach. Używa się ich również do oddzielenia cząstek stałych od płynów, przy pomocy elektrycznego generatora ruchu. Zazwyczaj powierzchnie sita umieszcza się poziomo, natomiast przesiewane kruszce nakłada się na jego górną powierzchnię. Dzięki działaniu grawitacji i wytwarzanych drgań cząstki o małej średnicy spadają pod sito, natomiast większe zostają na powierzchni sita. Co ważne, najczęściej używania się paru sit o coraz mniejszej średnicy oczek, w ten sposób wykonuje się selekcję cząstek o różnych wymiarach. Te o największej średnicy pozostają na sitach górnych, pośrednie przechodzą przez pierwsze sita, aczkolwiek zatrzymują się na kolejnych, a te najmniejsze spadają na sam dół. Aby usprawnić cały proces przesiewania materiałów przez siła, wprowadza się je w kontrolowany ruch. Sita wibracyjne mają wszechstronne zastosowanie. Używa się ich w rolnictwie i przemyśle (budownictwo, przemysł spożywczy, górnictwo), a nawet w archeologii i technologiach kosmicznych. Urządzenie to odznacza się długą żywotnością i wysoką precyzją odsiewu, które zawdzięcza swojej unikalnej budowie i wysokiej jakości powłoki.

Rodzaje sit przeznaczonych do przesiewaczy

To właśnie na sitach opiera się cały mechanizm działania przesiewacza. Są one więc niezbędnymi elementami, które przydają się w przemyśle. Przeważnie sita wibracyjne wykonuje się ze stali. Sita, które najczęściej używane są w przesiewaczach to:

  • Sita perforowane – to stalowe sita produkowane z blachy, które nadają się do przesiewania kruszyw o grubym uziarnieniu,
  • Sita strunowe – należą do samoczyszczących sit stalowych. Wykonane są z drutu prostego posiadającego przesuwne przekładki na podpory. Przydadzą się przede wszystkim do przesiewania bardzo lepkich i problematycznych w tym procesie materiałów,
  • Sita hartowane – typ sit samoczyszczących, które przydają się zwłaszcza przy przesiewaniu lepkich kruszyw. Konstrukcja tego rodzaju sit opiera się na wzdłużnych karbowanych drutach i poliuretanowych przekładniach,
  • Sita spawane – niezwykle wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tworzy się je przez zespawanie ze sobą sporej ilości drutów prostych. Dedykowane są one zwłaszcza do przesiewania kruszców o średnich i sporych gabarytach,
  • Sita plecione – rodzaj sit tworzonych przez splatanie drutów o odmiennych grubościach. Należą do nich sita flat-top, szczelinowe, prostokątne, wielokarbowe czy kwadratowe.

Sito wibracyjne złożone jest z drucianej siatki o dokładnie określonej wielkości oczek i średnicy drutu, elementów łączących siatkę z obudową, obudowy oraz silniki elektrycznego. Urządzenie napełnia się kruszcem poprzez wlot na obudowie. Dopiero po tym można rozpocząć cały mechanizm przesiewania, a więc wkład sitowy rozpoczyna swój ruch. Poprzez ruch dochodzi do tego, iż niewielkie ziarno przechodzi przez sito. Inne większe ziarna odprowadzana się przez przelew. Cały mechanizm przesiewania przeprowadza się sprawnie i bardzo szybko. Ruchy przesiewacza opierają się na wibracji. Urządzenia te montowane są poziomo w obudowie. Sito mocuje się do sprężyn, przez co może oscylować razem z ruchem, natomiast wibracje pochodzą z silnika wibracyjnego.

Sita wibracyjne- zastosowanie

Sita wibracyjne znajdują wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je w przemyśle chemicznych i farmaceutycznym, gdzie używa się ich do usuwania wszelkiej maści zanieczyszczeń czy też przepakowania surowca i przesiewania odważonych próbek badawczych. Oprócz tego, sita wibracyjne wykorzystuje się do oczyszczania składników w przemyśle spożywczych, w produkcji kosmetyków, badaniach naukowych, jak i w rolnictwie.

Jak konserwować przesiewacz wibracyjny?

Aby przesiewacz wibracyjny działał bez żadnych problemów, należy przyjrzeć się jego elementom. Sita muszą być właściwie przymocowane i nastawione, co ważne powinny być stabilne. Oprócz tego trzeba zadbać o ramy sitowe i uszczelki. Powinny być one prawidłowo przechowywane i obsługiwane. Istotne jest to, aby w sprzęcie korzystać z sit od renomowanych i zaufanych producentów. Wysokiej jakości sita wibracyjne będą działały bez awaryjnie przez wiele lat. Ważne jest jednak to, żeby były wykonane z wysokiej jakości surowców. Istotne jest także systematyczne wykonywanie przeglądów, dzięki czemu można na bieżąco przeprowadzać niezbędne pracy konserwacyjne danych podzespołów. W razie konieczności wymiany części należy sięgać po komponenty oryginalne. Prawidłowe dobrane sita pozwolą na przesiewanie cząstek w postaci sypkiej, rozdzielania płynów oraz cząstek stałych. Zakup wysokiej jakości sit wibracyjnych poprawia skuteczność, jak i wydajność całego procesu przesiewania.