Ostania aktualizacja 9 września 2022
Praca w Szwecji – ile można zarobić – kiedy myślimy o pracy za granicą, na myśl przychodzi nam oczywiście wiele krajów, do których moglibyśmy się udać. Do tych krajów jest również zaliczana Szwecja. Szwecja jednak nie jest lub jest bardzo rzadko krajem, który wybieramy w pierwszej kolejności. Jak się okazuje, może być to bardzo dobry kraj do tego, aby całkiem dobrze żyć oraz nieźle zarabiać. Tym bardziej jest to nietypowe, że Norwegia, która jest sąsiadem Szwecji, jest wśród Polaków zdecydowanie bardziej popularna. Co prawda Norwegia oferuje większe zarobki, ale nie jest to różnica bardzo dramatyczna.
Praca w Szwecji
Kiedy decydujemy się na wyjazd zarobkowy do Szwecji, to oczywiście dobrze byłoby jeszcze w Polsce mieć załatwioną pracę, albo przynajmniej dość dobrze rozeznać się w tym, jak wyglądają realia na szwedzkim rynku pracy. Jeżeli chodzi o zarobki, na jakie możemy liczyć, to oczywiście trzeba pamiętać, że kiedy patrzymy na zarobki w Szwecji, to stawki są podawane brutto, więc na rękę dostajemy mniej. Zazwyczaj jest to około 25% podatku, ale w każdym regionie Szwecji podatki są inne, więc należy to uwzględnić. Musimy jeszcze pamiętać o tym, że koszty życia w Polsce są zdecydowanie niższe niż w Szwecji. Ostatecznie jednak praca w Szwecji opłaca nam się bardziej.
Praca w Szwecji – jakie jest przeciętne wynagrodzenie
W Szwecji nie ma czegoś takiego jak minimalne wynagrodzenie. Z tego to powodu bardzo istotne jest to, abyśmy zawsze dwa razy przeczytali umowę o pracę. Średnia stawka w skali całego kraju wynosi obecnie 30 000 koron szwedzkich, co odpowiada 12 000 polskich złotych. Jest to stawka bardzo dla Polaków korzystna. Czy jeśli zatem pojedziemy do Szwecji, to zarobimy z automatu wspomniane 21 000 koron? Oczywiście, że nie. Jak już wspomniano, nie ma w Szwecji płacy minimalnej, więc możemy zarobić sporo mniej niż 21 000 koron lub sporo więcej. Praca w Szwecji jest tym lepsza im mamy lepsze kwalifikacje, doświadczenie oraz im lepiej znamy język.
Zobacz również:
- agencja pracy tymczasowej szczecin
- ukraińskie agencje pracy Białystok
- agencje pracy pracownicy z Ukrainy Wielkopolska
Jakie zawody są dla nas najlepsze?
Podobnie jak w każdym kraju w Szwecji najlepiej wychodzi się, aplikując na stanowiska, na które jest duże zapotrzebowanie i jest mała konkurencja na rynku pracy. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku dotyczy to przeważnie zawodów specjalistycznych. Prace najprostsze i wymagające od nas jak najmniej są obecnie mocno oblegane, co sprawia, że stawki na takich stanowiskach są coraz mniejsze.
W Szwecji opłaca się być lekarzem. Lekarze w Szwecji zarabiają przeciętnie 80 000 szwedzkich koron. Przy czym stawki mogą być odpowiednio większe. Czy jednak każdy lekarz, który ma ochotę pracować za granicą, może tak po prostu zatrudnić się w Szwecji? Oczywiście, że nie. W Szwecji przepisy dość ostro regulują możliwość zatrudniania lekarzy z innych krajów. Zanim zaczniemy pracować, musimy wyrobić sobie kartę lekarską. Kartę lekarską możemy sobie wyrobić podczas pracy, jeśli wyrazimy chęć nadrobienia braków oraz nauki języka, jednak w takiej sytuacji stawka jest odpowiednio mniejsza, ponieważ zakres naszych obowiązków nie jest typowy dla pełnoprawnego lekarza.
Jeśli poruszamy temat lekarzy, to nie możemy pominąć również pielęgniarek oraz pielęgniarzy. Osoby pracujące na takich stanowiskach mogą zarobić od 45 000 do 60 000 koron szwedzkich. Wszystko zależy oczywiście od stażu pracy oraz tego, gdzie będziemy pracować i w jakim dokładnie charakterze, ponieważ rodzajów pielęgniarek w Szwecji jest kilka.
Pracownicy IT, stanowią ostatnio ewenement na rynku pracy. W każdym kraju dostrzega się deficyt specjalistów z tego zakresu. Nie inaczej jest w Szwecji. Standardowe średnie wynagrodzenie w dziale IT w Szwecji to 50 000 koron szwedzkich. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy oraz możliwość pracy zdalnej, jest to naprawdę dobra wypłata. Musimy jednocześnie zaznaczyć, że zarobki są wymienione, są uśrednione. Jeśli znamy się na IT w pewnych newralgicznych sektorach, mamy bogate doświadczenie oraz dobre wykształcenie, z pewnością możemy zarobić zdecydowanie więcej.
Kucharze w Szwecji zarabiają około 30 000 koron szwedzkich. Pieniądze te nie są najwyższe, ale w dalszym ciągu dobre. Spodziewać się można, że stawki w tej branży będą rosnąć. Kucharze są w Szwecji na jednym z czołowych miejsc wśród zawodów, w których z czasem będzie brakować coraz więcej rąk do pracy.
Mechanicy samochodowi, są również poszukiwanymi fachowcami. Mechanik samochodowy zarobi podobnie jak kucharz, czyli ok. 30- 35 000 koron szwedzkich, ale zawody te są perspektywiczne, ponieważ jeśli zdecydujemy się związać na stałe ze Szwecją, mamy możliwość na otwarcie własnego biznesu. Wówczas zarobki kształtować się mogą zupełnie inaczej.
Zawody, jakich Polacy szukają najczęściej w Szwecji to sprzątaczka/ sprzątacz, recepcjonista/recepcjonista oraz pracownicy fizyczni nisko wykwalifikowani. Paradoksalnie znalezienie takiej pracy jest najtrudniejsze, a stawki są w nich coraz niższe. Spowodowane jest to tym, że do takiej pracy w Szwecji aplikuje bardzo wiele osób, a szczególnie takich, które mają problemy językowe, lub mają mierne kwalifikacje. Ponieważ takich ludzi jest dużo, to konkurencja na rynku pracy jest również bardzo duża.