Prawdziwy detektyw
5 mins read

Prawdziwy detektyw

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Prawdziwy detektyw – True Detective to amerykański serial telewizyjny o tematyce kryminalnej, stworzony i pisany przez Nic Pizzolatto. Serial, emitowany przez amerykańską sieć telewizji kablowej HBO, miał swoją premierę 12 stycznia 2014 roku. Każda seria serialu ma postać odrębnej, zamkniętej w sobie narracji, zatrudniającej nowe zespoły aktorów i podążających za różnymi zestawami postaci i ustawień .

Pierwszy sezon z udziałem Matthew McConaugheya, Woody’ego Harrelsona, Michelle Monaghan, Michaela Pottsa i Tory’ego Kittlesa rozgrywa się w Luizjanie, a następnie śledzi detektywów wydziału zabójstw z policji stanowej Luizjany i ich pogoni za seryjnym zabójcą w ciągu 17 lat. Drugi sezon, z udziałem Colina Farrella, Rachel McAdams, Taylora Kitscha, Kelly Reilly i Vince’a Vaughna, rozgrywa się w Kalifornii i skupia się na trzech detektywach z trzech współpracujących ze sobą departamentach policji i zbrodniarzem-biznesmenem. badają szereg zbrodni, które według nich są powiązane z zabójstwem skorumpowanego polityka. Trzeci sezon, w którym występują Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Stephen Dorff, Scoot McNairy i Ray Fisher, odbywa się w Ozarks przez trzy oddzielne okresy czasu, gdy dwaj detektywi z policji stanowej prowadzą dochodzenie w sprawie makabrycznej zbrodni z udziałem dwóch zaginionych dzieci.

Pierwszy sezon otrzymał ogólnie doskonałe recenzje od krytyków i zdobył wysokie oceny dla HBO. Został nominowany i zdobył wiele nagród i innych wyróżnień, głównie za aktorstwo, zdjęcia, pisanie i reżyserię. Odbiór do drugiego sezonu był bardziej podzielony, chociaż serial utrzymał wysoką oglądalność dla HBO.

Trzeci sezon był zielony w sierpniu 2017 roku, a Ali obsadził główną rolę. Pizzolatto, Jeremy Saulnier i Daniel Sackheim służą jako reżyserzy. Pizzolatto jest głównym pisarzem obok Davida Milcha i Grahama Gordy’ego. Premiera odbyła się 13 stycznia 2019 r. Od stycznia 2019 roku Pizzolatto opracowuje fabułę potencjalnego czwartego sezonu.

Prawdziwy detektyw
Prawdziwy detektyw

Przed opracowaniem True Detective, Nic Pizzolatto pracował jako profesor literatury na University of Chicago, University of North Carolina w Chapel Hill i DePauw University. Zagłębił się także w pisanie fikcji, fascynując się nim jako student na Uniwersytecie w Arkansas. Jego pierwszym opublikowanym dziełem było opowiadanie “Between Here and the Yellow Sea” wydane w 2006 roku. Autor opublikował swoją debiutancką powieść, zatytułowaną “Galveston”, cztery lata później, iw tym samym czasie zaczął przygotowywać się do odgałęzienia w branży telewizyjnej (wcześniejsze próby nigdy nie zostały zrealizowane z powodu braku kapitału).Sponsorem wpisu jest detektyw z Wrocławia, który jest fanem serialu. Każdy prawdziwy detektyw doprowadza sprawy do końca.

Zamierzony być obserwatorem Galvestona, Pizzolatto czuł, że prawdziwy detektyw był bardziej odpowiedni na ekranie, gdy projekt przybrał określoną formę. Pizzolatto kupił powieść dwóm kierownictwu telewizji, a gdy uzyskał umowę w maju 2010 r., Przygotował sześć scenariuszy, w tym scenariusz odcinka pilotażowego dla prawdziwego detektywa, który miał 90 stron. Poświęcił kolejny scenariusz do serii krótko po swoim odejściu ze sztabu The Killing w 2011 roku, dzięki wsparciu Anonymous Content. Ostateczna kopia, licząca 500 stron, została napisana bez pomocy personelu piszącego. W tym czasie Pizzolat zabezpieczył umowę deweloperską z HBO, a do kwietnia 2012 r. Sieć zleciła True Detective na zamówienie ośmiu odcinków. Stworzone jako seria antologii, każdy sezon będzie zawierał inną obsadę postaci i niezależne narracje w różnych okresach i lokalizacjach.

Początkową lokalizacją dla głównej fotografii pierwszego sezonu True Detective był Arkansas, ale później Pizzolatto zdecydował się na film w Luizjanie, który był tańszy ze względu na obfity program motywacyjny oparty na podatku filmowym. Produkcja trwała 100 kolejnych dni, a każdy odcinek był kręcony na filmie 35 mm. Załoga sfilmowała zdjęcia z zewnątrz różnych skonstruowanych zestawów, w tym odległe pole trzciny cukrowej poza Erath, oprócz prawdziwych lokacji, takich jak Fort Macomb, XIX-wieczny fort położony poza Nowym Orleanem.

Kalifornia została wybrana jako sceneria dla drugiego sezonu True Detective’s. Producenci nakłaniali się do unikania filmowania w Los Angeles, a zamiast tego skupili się na mniej znanych regionach stanu, aby “uchwycić pewną atmosferę psychosfery” . Produkcja rozpoczęła się w listopadzie 2014 r.

Prowadzone przez dyrektora kreatywnego Patricka Claira, sekwencje tytułowe True Detective zostały opracowane przez zespół współpracujący składający się z trzech studiów projektowych: Elastic, Antibody i Breeder z siedzibą w Santa Monica, oba z siedzibą w Australii. Przez pierwszy sezon Clair i jego zespół wykonali różnorodne zdjęcia scenerii Luizjany, które stały się kręgosłupem sekwencji. Nałożono te obrazy na siatki o niskim rozmiarze, dzięki zastosowaniu różnych technik animacji i efektów specjalnych. Był to drobiazgowy proces produkcji, ponieważ chcieli uniknąć stworzenia cyfrowego obrazu sekwencji. Po uzyskaniu ostatecznego szlifu zespół wypolerował go, stosując technikę zniekształceń optycznych i zniekształceń ruchu . Tematem rozpoczynającym sezon True Detective jest “Far from Any Road”, alternatywna pieśń country oryginalnie skomponowana przez The Handsome Family na swój album 2003 Singing Bones. The Sydney Morning Herald zawierał sekwencję otwierającą pierwszego sezonu na liście “Dziesięć najlepszych” w telewizji .

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski