Skąd przyszła moda na cosplay?

Skąd przyszła moda na cosplay?

Ostania aktualizacja 11 października 2022

Skąd przyszła moda na cosplay? Kultura japońska ze względu na swoją nietypowość cieszy się ogromną popularnością. Część osób na tyle się tym interesuje, że postanawia zostać cosplayerami. Hobby to w Polsce jest coraz powszechniejsze, co jest zauważalne chociażby w związku z organizowaniem wielu ciekawych wydarzeń. Czym jest cosplay i dlaczego jest tak popularne w Polsce? 

Co cosplay oznacza dla jego twórców? Dlaczego zajmowanie się cosplayem może okazać się korzystne? Jakie porady dla początkujących mogą okazać się szczególnie trafne? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na wszystkie nurtujące i problematyczne pytania. 

Czym jest cosplay i dlaczego jest tak popularne w Polsce?

Cosplay to termin, który powstał w Japonii w 1984 roku. Już w latach 90. stał się fenomenem w wielu regionach Azji. Cechą charakterystyczną cosplayerów jest inspirowanie się w zróżnicowanych strojach. Jest ona czerpana z wielu źródeł, jednak najczęściej są to komiksy, seriale telewizyjne, gry komputerowe, filmy animowane, filmy aktorskie, jak również anime. Gdybyśmy zdecydowali się na dosłowne przetłumaczenie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że cosplay oznacza “kostium” i “zabawę”, ewentualnie “kostium” i “odgrywanie”. Z praktycznego punktu widzenia jest to zatem zabawa polegająca na przebieraniu się za określoną postać z danego źródła. Na tym jednak hobby to się nie kończy. Ważne jest bowiem odpowiednie jej naśladowanie i wcielanie się w rolę. Na dzień dzisiejszy liczba miłośników tego hobby znacząco wzrasta. Można to zauważyć chociażby na zlotach fanów fantastyki, jak również azjatyckiej kultury. Na konwentach organizuje się zróżnicowane konkursy, podczas których wybierane są najlepsze kostiumy. Brany jest również pod uwagę występ sceniczny, o czym wiele osób zapomina. Cosplayerzy póki co odbierani są bardzo różnie. Dla osób starszych zjawisko to jest niezrozumiałe, jednak zachwycające. Młodsze dzieci natomiast reagują różnie, w zależności od zainteresowań. 

Co cosplay oznacza dla jego twórców?

Skąd przyszła moda na cosplay?
Skąd przyszła moda na cosplay?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, absolutną podstawą cosplayu jest przygotowanie odpowiedniego stroju, jak również samej charakteryzacji. Kluczowe jest to, aby dana postać była najwierniej odwzorowana. Dla niektórych miłośników kultury japońskiej jest to jedynie hobby, które umożliwia przebieranie się za ulubione postacie i gwarantuje dobrą zabawę. Inni natomiast uznają cosplay za formę specyficznej sztuki i możliwość oderwania się od codziennych obowiązków, nawet na kilkanaście minut dziennie. W niektórych państwach jest to również świetna forma zarobku, niestety w Polsce zjawisko to pojawiło się stosunkowo niedawno, dlatego na dzień dzisiejszy jest to u nas bardzo problematyczne. Ciągły rozwój tego kultu może jednak sprawić, że niebawem cosplay będzie źródłem zarobku dla wielu osób. Możliwe jest również uczestnictwo w konkursach. Istotne jest jednak to, aby w wolnym czasie przećwiczyć pozy, sposoby poruszania się i gestykulowanie. Niezbędne jest też naśladowanie stylu mówienia wybranej postaci. 

Dlaczego zajmowanie się cosplayem może okazać się korzystne?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie cosplay cieszy się tak dużą popularnością, skoro opiera się jedynie na przebierankach i odgrywaniu robi. Odpowiedzi w tym zakresie są bardzo zróżnicowane, często zależne od charakteru i usposobienia do życia. Część osób powie, że to właśnie w takich strojach odnajdują prawdziwą tożsamość, innym natomiast zależy przede wszystkim na tym, aby nieco się rozluźnić. Przebranie i przygotowywanie całego projektu może być ciekawą formą odprężenia. Niejednokrotnie zdarza się, że to niezwykłe hobby zmienia życie ludziom i sprawia, że stają się oni pewniejsi siebie i odważniejsi z kontaktami międzyludzkimi. Cosplayerzy zgodnie twierdzą jednak, że samo szycie strojów, układanie peruk i tworzenie akcesoriów to często doskonała zabawa. Jest ona jeszcze bardziej satysfakcjonująca, gdy nasze dzieła doceniane są przez najbliższych lub innych ludzi. 

Polecamy szczególnie:

Jakie porady dla początkujących mogą okazać się szczególnie trafne?

Aby rozpocząć przygodę z cosplayem nie musimy posiadać dużych umiejętności. Wystarczy, że odpowiednio się do tego zaangażujemy, mamy ogromną pasję i nieco samozaparcia. Osoby początkujące z reguły nie szyją strojów samodzielnie. Są one kompletowane z elementów, które można znaleźć w sklepach z używaną odzieżą lub w Internecie. O wykonanie fryzury możemy poprosić znajomych, podobnie wygląda to również w przypadku makijażu. Wybierajmy jednak te postaci, które nie są zbyt skomplikowane. W celu rozwijania hobby warto zainwestować czas w naukę szycia. Umiejętność ta stwarza ogromne możliwości, jednocześnie daje duże możliwości w zakresie osiągnięcia wymarzonego efektu. Zanim wykonamy swój pierwszy strój, zapoznajmy się z kosztami poszczególnych rozwiązań. W ten sposób możliwe jest ustalenie określonego budżetu, jaki będzie przeznaczony na zrealizowanie projektu. Nie poddawajmy się – na początku hobby to będzie trudne, jednak z czasem zyskamy wprawę w wielu czynnościach.