Tatuaże kiedy robić?
6 mins read

Tatuaże kiedy robić?

Ostania aktualizacja 23 stycznia 2023

Tatuaże kiedy robić? Jeszcze do niedawna tatuaże kojarzyły się ze światkiem kryminalnym i z więzieniem. Na szczęście w dzisiejszych czasach wygląda to nieco inaczej- tatuaże są powszechne i nie mają większych konsekwencji w naszym codziennym życiu. Co powinniśmy wiedzieć na temat tatuaży? Czy tatuaż latem jest możliwy? W jakim okresie warto zdecydować się na tatuaż? W jaki sposób o niego dbać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Tatuaże kiedy robić – podstawowe informacje

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym tak właściwie są tatuaże https://www.reper.pl/ile-srednio-kosztuje-wykonanie-tatuazu-i-od-czego-to-zalezy/. Okazuje się, że definiując to pojęcie moglibyśmy dojść do wniosku, iż jest to pewien znak graficzny na skórze, który powstał na skutek trwałego wszczepienia barwnika pod skórę. Czynność ta wykonywana jest za pośrednictwem specjalistycznej igły, która w każdym przypadku musi być sterylna, aby uniknąć zakażeń i innych powikłań.

W naszym kraju na tatuaż może zdecydować się osoba, która ukończyła już 18 lat. Od każdej reguły istnieją jednak wyjątki – podobnie jest i w tym przypadku. Ciało ozdobić może młodzieniec przed 18 rokiem życia, jednak niezbędne okaże się wyrażenie zgody przez opiekunów prawnych, co warto mieć na uwadze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tylko dobry tatuażysta  powinien podejmować się wszelkich czynnościom. Jest to bardzo istotne, bowiem taki zabieg może prowadzić do problemów i powikłań skórnych.

anim zdecydujemy się więc na dobre studio tatuażu, powinniśmy zwrócić uwagę na kwalifikacje pracowników, a także na to, jakich sprzętów i akcesoriów używają. Każda osoba decydująca się na tatuaż musi zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość zakażenia się groźnymi wirusami, takimi jak chociażby HIV, HCV, HBV- wynika to z istoty zabiegu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet tatuaż permanentny nie jest wieczny, co warto mieć na uwadze. Jest to oczywiście związane z tym, że barwnik wchłaniany jest przez skórę w wyniku naturalnego procesu wymiany komórek. 

Tatuaż latem – czy jest on możliwy?

Tatuaże - kiedy robić?
Tatuaże kiedy robić?

Zastanawiasz się czy tatuaż w okresie letnim jest możliwy? Spieszymy z odpowiedzią! Specjaliści odradzają wykonywania tego zabiegu w tym okresie, ze względu na to, że gojenie skóry wydłuża się. Jak bardzo? Wszystko zależy od naszych indywidualnych czynników, takich jak chociażby kondycja skóry czy też wielkość skóry. Jeśli już jednak ozdobiliśmy swoje ciało w letnich miesiącach, wówczas koniecznie musimy unikać solarium, a także promieni słonecznych. Jeśli zaczniemy opalać tatuaż, musimy liczyć się z tym, że nastąpi blaknięcie barwników, przez co efekt wizualny będzie znacznie mniej zadowalający.

Dodatkowo dojdzie do zjawiska przegrzewania się skóry, a cyrkulacja krwi ulegnie przyspieszeniu. W konsekwencji przemieszczanie się cząsteczek tuszu będzie bardziej intensywne, co prowadzi do utraty intensywności ostrości i koloru. Na podstawie specjalistycznych badań wywnioskowano, że należy także unikać solarium, z takich samych powodów. Zdecydowanie niewskazana jest także kąpiel morska i pływanie w basenach. Jeśli tatuaż ulegnie przemoczeniu, wówczas proces gojenia okaże się bardziej problematyczny i dłuższy. Nie powinniśmy mieć kontaktu z piaskiem/ziemią, ze względu na to, iż drobnoustroje mogą zainfekować naszą skórę. Odradzana jest również sauna, aby nie przepocić własnej skóry. 

Kiedy najlepiej zrobić sobie tatuaż?

Nie da się ukryć, że w okresie letnim ryzyko wystąpienia infekcji skóry znacznie się zwiększa, co może prowadzić do poważnych dolegliwości, które należy mieć na uwadze. W związku z powyższym najlepsi specjaliści w swoim fachu zalecają, aby zdecydować się na taki zabieg zimą, jesienią, w ostateczności wczesną wiosną. To właśnie w tych okresach bez większych problemów schronimy ranę pod warstwą ubrań, przez co promieniowanie UV nie jest nam straszne. W konsekwencji prawdopodobieństwo podrażnienia skóry jest bardzo znikome. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko wyblaknięcia tatuaży. Jedynym mankamentem jest to, że zimą istnieje większa możliwość tego, że zachorujemy na grypę bądź inną chorobę o podłożu bakteryjnym. Może to prowadzić do osłabienia układu immunologicznego, co z kolei oznacza, że gojenie tatuaży będzie bardziej czasochłonne. 

W jaki sposób dbać o tatuaż?

Proces dbania o swój tatuaż zrobionych w studio Lucky Seven rozpoczynany jest już w studiu tatuażu. Po wykonanej pracy tatuator musi odpowiednio zabezpieczyć dzieło. Stosowane są różne techniki ochronne, najczęściej jednak korzysta się z opatrunków. Jeśli zależy nam na tym, aby gojenie było szybkie i bezpieczne, warto stosować się do uniwersalnych wskazówek. Aby przemyć wytatuowaną skórę, nie powinniśmy stosować perfumowanych bądź barwionych kosmetyków. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest woda i w pełni bezpieczne kosmetyki, które stosowane są dla dzieci. Wytatuowane miejsce warto wystawiać na zewnątrz. W niektórych przypadkach specjaliści zalecają stosowanie specjalnego kremu, który w znacznym stopniu przyspieszy gojenie się ran.

angielski