9 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przed wypożyczeniem busa

9 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przed wypożyczeniem busa

Ostania aktualizacja 6 marca 2023

9 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przed wypożyczeniem busa – osoby posiadające zwykłe prawo jazdy kategorii B mogą swobodnie siadać za kierownicą busów o DMC do 3,5t. Może się to przydać kiedy przyjdzie Wam zmierzyć się z przeprowadzką lub wyjazdem wakacyjnym. Oczywiście nie musicie od razu kupować auta dostawczego. Można je po prostu wynająć. Zanim jednak zdecydujecie się na skorzystanie z usług którejkolwiek z wypożyczalni, zwróćcie uwagę na tych 9 rzeczy.

  1. 9 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przed wypożyczeniem busa
    9 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przed wypożyczeniem busa

    Czy i jakie ubezpieczenia są wykupione? Standardem jest oczywiście OC. Dobrze jednak gdy auto ma wykupione Autocasco i Assistance. Sprawdźmy też zapisy w umowie dotyczące odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia i czy istnieje możliwość wykupienia dodatkowego zabezpieczenia. Skoro przy ubezpieczeniach jesteśmy, przed wyjazdem dowiedzmy się, czy np. umowa nie przewiduje pozostawiania wypożyczonego samochody tylko na parkingach strzeżonych. Pociągnie to za sobą dodatkowe koszty i skomplikuje zaplanowanie trasy.

  2. Inną z podstawowych rzeczy jest stan techniczny wynajmowanego busa. Szczególnie, jeśli planujemy dłuższą trasę, powinniśmy chociaż pobieżnie sprawdzić, czy auto jest w dobrej kondycji. Rzućmy okiem na działanie oświetlenia, ubytki w karoserii, powietrze w oponach, sprawdźmy poziom oleju. Warto też upewnić się, czy na pokładzie znajduje się  całe obowiązkowe wyposażenie, takie jak gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Przydałby się też zapas żarówek, tak na wszelki wypadek. Przy podpisywaniu protokół przekazania, przyjrzyjmy się też wszelkim zadrapaniom i innym widocznym wadom. Niech znajdą się w protokole. Po powrocie trudno będzie udowodnić, że nie pojawiły się podczas naszego użytkowania.
  3. Odbierając dokumenty sprawdźcie, czy auto ma aktualny przegląd i czy jego ważność nie minie podczas Waszego wyjazdu- bez niego nie decydujmy się na wyjazd. W przeciwnym wypadku narazicie się na nieprzyjemności przy kontroli, nie mówiąc już o kolizji czy wypadku.
  4. Wiele firm wypożyczających busy ogranicza dobowy limit kilometrów. Może to być np. 200 km na dobę, a to nie wystarczy nawet żeby dojechać z Warszawy do Krakowa. W takim wypadku trzeba przeliczyć jaką trasę zamierzacie pokonać, lub dopytać, czy istnieje możliwość zniesienia takiego limitu.
  5. Przyjrzyj się wyposażeniu auta. Bogatsze wyposażenie to wygodniejsza i mniej męcząca podróż. Sprawdź czy auto posiada:
      • Klimatyzację, to drobny detal, o którym łatwo można zapomnieć. Ale czy to aż tak ważne? Wydaje się, że to tylko krótki wypad. Ponieważ większość z nas nie jeździ na co dzień w trasę, o tym jak ważny jest dobry klimat w kabinie przekonacie się po kilku godzinach za kierownicą;
      • Tempomat to inny element, z którego rzadko korzystamy na co dzień. O jego przydatności przekonacie się szczególnie pokonując kolejne kilometry autostradami czy drogami szybkiego ruchu. Tempomat nie zwalnia oczywiście ze skupienia na drodze, ale ułatwia spokojną, płynną jazdę. Dzięki niemu dojedziecie na miejsce mniej zmęczeni, a samochód spali mniej paliwa;
      • Nawigacja satelitarna przyda się, jeśli jedziecie w nowe miejsce, np. na wakacje lub w podróż służbową. Jeśli sami jej nie posiadacie, warto sprawdzić, czy znajduje się na wyposażeniu wypożyczalni;
      • Foteliki i podkładki są niezbędne jeśli wybieracie się w podróż z dziećmi. zadbajcie o to, aby znalazły się w aucie. Możecie skorzystać z własnych, ale jeśli ich nie macie warto spytać w wypożyczalni, czy może je Wam udostępnić. Uwaga, może się to wiązać z dodatkową opłatą.
  1. Jeśli liczycie się z kosztami, zajrzyjcie uważnie do cennika. Mogą tam znajdować się przeróżne opłaty dodatkowe. Począwszy od przygotowania busa do wydania, przez podstawienie i odbiór w innym miejscu, na oddaniu brudnego auta kończąc. Wszystko to wpłynie na opłacalność przedsięwzięcia.
  2. Ograniczenia geograficzne. Jeśli zamierzacie wyjechać zagranicę, lepiej uprzedzić o tym wypożyczalnię. Różnego rodzaju ograniczenia terytorialne mogą mieć wpływ na możliwość i cenę wynajmu. O ile w wypadku podróży do innych krajów Unii, nie powinno być większych problemów, to wyjazd np. na Ukrainę może okazać się niemożliwy lub nieopłacalny.
  3. Upewnijcie się, czy znacie przepisy w kraju, do którego jedziecie. Teoretycznie wszyscy nasi sąsiedzi są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej, więc nie musicie przestrzegać ich przepisów o obowiązkowym wyposażeniu. Aby jednak uniknąć niepotrzebnych dyskusji, warto odpowiednio się przygotować. Lepiej wyposażona apteczka czy zapas kamizelek odblaskowych jeszcze nikomu nie zaszkodził.
  4. Przemyślcie dokładnie jakiego auta potrzebujecie. Czy zamierzacie przewozić ludzi, czy rzeczy? A jeśli rzeczy, to jakiego typu? Nowe meble prosto z Ikei, narzędzia do remontu, a może zgromadzone przez lata szpargały podczas przeprowadzki? Każdy z tych ładunków może mieć inne wymiary, wagę i wymagać innych warunków. Warto wziąć to pod uwagę. Jeśli zamierzacie przewieźć jakieś nietypowe towary, przyda się sprawdzić czy wypożyczalnia ma jakieś ograniczenia, a także czy mają zastosowanie jakieś dodatkowe regulacje prawne. 

Te dziewięć punktów to sprawy, z którymi każdy kierowca da sobie radę. Kiedy już raz uda się Wam załatwić ważne sprawy wynajętym busem, każda kolejna będzie już prosta. Wynajem busów Szczecin http://readyrent.pl/wynajem-busow-szczecin.html  to usługa stara jak motoryzacja. Warto wybrać rzetelną wypożyczalnie samochodów.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski