Co zrobić, gdy szyby zaparują?
5 mins read

Co zrobić, gdy szyby zaparują?

Ostania aktualizacja 21 listopada 2023

Co zrobić, gdy szyby zaparują? Wilgoć może siać spustoszenie — nie tylko może niszczyć foki, ale może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni oraz zmniejszać widoczność. Jakie są metody parowania szyb?

Dlaczego okna parują?

okna Szczecin cennik
okna Szczecin cennik

Parowanie szyb nie jest dobre, ale pojawienie się tego problemu jest bardzo ciekawym zjawiskiem, zwłaszcza że przyczyn jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to oczywiście wysoka wilgotność. Kiedy w powietrzu jest dużo pary wodnej, może ona naturalnie gdzieś osiąść. Dlatego podczas gotowania, kąpieli czy oddychania wilgotność powietrza wzrośnie, a pływająca w nim woda skrapli się na szybach w postaci charakterystycznej pary.

Drugą przyczyną parowania szyby może być różnica temperatur między jedną a drugą stroną szyby. W takim przypadku cząsteczki wody zaczynają skraplać się po cieplejszej stronie, powodując zaparowanie szyb.

Trzeci powód wiąże się z dwoma pierwszymi. Zaparowane szyby są najczęściej problemem w pomieszczeniach o słabej cyrkulacji powietrza. Jeśli pomieszczenie jest zamknięte i słabo wentylowane, nadmiar wilgoci w powietrzu nie ma gdzie uciec i osadza się na szybie w postaci drażniących oparów.

Co ciekawe, powód może być też zupełnie inny. Cóż, to był błąd w konstrukcji budynku. Bezpośrednio po zamontowaniu ściany takie należy dokładnie osuszyć przed przystąpieniem do dalszych prac. W przeciwnym razie uwalniają wilgoć później, niekorzystnie wpływając na zawartość wilgoci w powietrzu.

Jakie są skutki zaparowania szyb?

Tak więc, niestety, zaparowane szyby mogą być oznaką większego problemu. Rezultatem może być słabo wentylowane pomieszczenie z niewystarczającą cyrkulacją powietrza. Może to mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia. Ważny jest również aspekt estetyczny. Zaparowane szyby zdecydowanie nie wyglądają dobrze. Ograniczają również widoczność i zaciemniają pomieszczenie. Wilgoć gromadząca się na krawędziach szyby może spowodować degradację uszczelki, co może po prostu zniszczyć okno. Najgorsze jednak jest to, że wilgoć gromadząca się na oknach sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w rogach okien — często tych, których nie można wyczyścić. Jednak te mikroorganizmy mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

A co z zaparowaną szybą?

Ze względu na powody, dla których możemy mieć problemy z zaparowanymi szybami, podstawowe rozwiązanie wydaje się oczywiste. Po pierwsze, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Jeśli cyrkulacja powietrza ma być zapewniona przez ogólny system, którego zadaniem jest dbanie o nią, to oczywiście nie może ona działać efektywnie. Dlatego konieczne jest wyczyszczenie kratki wentylacyjnej i sprawdzenie działania urządzenia. Innym łatwym sposobem radzenia sobie z zaparowanymi szybami jest zainstalowanie takiego urządzenia, jeśli jeszcze go nie masz. Jeśli jest to trudne zadanie, pomocna może być również wymiana okien na specjalne otwory odpływowe. Jeśli problemem jest zaparowanie okien kuchennych, warto zainstalować okap kuchenny, który odprowadzi wilgoć powstałą podczas gotowania. Jeśli mamy okap, ale szyby wciąż parują, dobrym pomysłem jest wyczyszczenie urządzenia.

Co zrobić, gdy szyby zaparują?
Co zrobić, gdy szyby zaparują?

Niestety poza parą wodną może się w niej gromadzić również kurz i tłuszcz powstający podczas gotowania potraw w kuchni, co ogranicza jej przepuszczalność, a tym samym zmniejsza efektywność działania okapu. Bardzo ważna jest również moc robocza okapu kuchennego. Jeśli okap jest czysty, a szyby wciąż parują, może to oznaczać, że moc okapu jest zbyt niska dla naszych potrzeb. Następnie musisz wymienić urządzenie na mocniejsze. Jeśli parowanie pomieszczeń występuje sporadycznie i tylko w określonych okolicznościach, dobrym rozwiązaniem jest po prostu ich przewietrzenie.

Aby uniknąć wydostawania się pary z okien, wystarczy, że będziemy je otwierać, gdy gotujemy lub bierzemy prysznic. Dzięki temu ciepłe powietrze bogate w parę wodną ucieka na zewnątrz budynku, regulując poziom wilgotności wewnątrz. W pokojach było inaczej, wilgotność była wysoka, więc okna zaparowały, powszechny problem, który po prostu nie znika. Wtedy może to po prostu oznaczać, że wilgotność powietrza była zbyt wysoka. Chociaż kojarzymy to suche powietrze z dolegliwościami układu oddechowego, zbyt duża wilgotność jest również szkodliwa dla zdrowia. W tak wilgotnym powietrzu dobrze czują się wszelkie zarodniki grzybów i pleśni, które dostają się do naszego organizmu wraz z powietrzem, którym oddychamy i z pożywieniem, które spożywamy. Wilgotność w pomieszczeniu można obniżyć na kilka sposobów. Wentylacja to podstawa, ale istnieją specjalne urządzenia, które pomagają nam kontrolować wilgotność powietrza. Bardzo popularnym rozwiązaniem są tzw. środki higroskopijne. Obecnie służą nie tylko do zbierania wilgoci unoszącej się w pomieszczeniu, ale również stanowią piękną, elegancką ozdobę. Wiele z nich wygląda jak małe arcydzieła. Dodatkowym bonusem jest to, że można dokupić osuszacz, który dodatkowo uwolni przyjemny, orzeźwiający zapach.

angielski niemiecki hiszpański francuski