Jak malować konstrukcje stalowe?
7 mins read

Jak malować konstrukcje stalowe?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Jak malować konstrukcje stalowe? Masz w planach pomalowanie konstrukcji stalowej, ale nie wiesz jak się za to zabrać i od czego zacząć? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, przygotowaliśmy kilka rad na temat tego w jaki sposób pomalować konstrukcję stalową, by prezentowała się ona możliwie jak najlepiej. 

Co to są konstrukcje stalowe 

Zanim przejdziemy do tego jak powinno wyglądać malowanie stali, odpowiedzmy czym tak właściwie są konstrukcje stalowe. Otóż mianem konstrukcji stalowej określa się przedmioty użytku budowlanego, które wykonane są ze stali. Oczywiście jest to bardzo duży skrót, ponieważ przedmioty te nie muszą być wykonane w stu procentach ze stali, jednak ta definicja powinna pomóc zrozumieć czym są zagadkowe konstrukcje o których mowa. Konstrukcje stalowe najczęściej są wykorzystywane w budownictwie, między innymi przy budowie hal, dużych magazynów lub innych tego typu pomieszczeń. Co ciekawe z roku na rok konstrukcje stalowe stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak głównie dlatego, że można je wykorzystywać do wielu różnych prac. Ich uniwersalność została doceniona zarówno przez profesjonalistów jak i przez amatorów zajmujących się pracami budowlanymi.

Rodzaje konstrukcji stalowych 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że konstrukcje stalowe mają wiele różnych rodzajów. Wybierając konstrukcję należy dobrze wiedzieć jakie będzie jej przeznaczenie, ponieważ właśnie od tego zależy to na jaki rodzaj warto postawić. Wśród konstrukcji stalowych wyróżnia się konstrukcje trwałe oraz konstrukcje tymczasowe. Czym się różnią? Cóż, różnica między nimi jest dość oczywista, ponieważ wskazuje na nią sama nazwa, mianowicie konstrukcje stałe sprawdzą się w przypadku powstawania budynku od podstaw (wtedy mówimy o budynku na planie konstrukcji stalowych). Konstrukcje tymczasowe są natomiast doskonałym rozwiązaniem w przypadku remontu lub rozbudowy już powstałego budynku. 

Oprócz konstrukcji stałych oraz tymczasowych wyróżnia się konstrukcje stalowe szkieletowe prętowe oraz prętowo-ciągowe. 

Konstrukcje szkieletowe-prętowe wykorzystywane są najczęściej do wznoszenia hali i magazynów. Są one doskonałym materiałem na szkielet wewnętrzny.

Konstrukcje szkieletowe prętowo-ciągowe są używane do budowy mostów lub dachów wielkopowierzchniowych. Można powiedzieć, że ten rodzaj konstrukcji nada się wszędzie tam, gdzie chodzi o projekty wiszące. 

Ostatnim rodzajem konstrukcji jest tak zwana konstrukcja powierzchniowa. Jak sama nazwa wskazuje, używa się jej w przypadku budowy zbiorników powierzchniowych. 

Po co maluje się konstrukcje stalowe? 

Gdy wiesz już czym dokładnie są konstrukcje stalowe i w jakie są ich rodzaje, możemy przejść do tego jak maluje się tego typu instalacje. Przede wszystkim warto wiedzieć dlaczego tak właściwie należy malować konstrukcje stalowe. Choć dla wielu osób jest to zabieg czysto estetyczny to należy jasno podkreślić, że malowanie stali ma również bardzo ważne praktyczne zastosowanie. Jakie? Otóż, dzięki odpowiednio dobranej oraz położonej farbie, można zabezpieczyć stal wykorzystana do konstrukcji przed różnego rodzaju negatywnym działaniem zewnętrznym. Co mamy na myśli? Przede wszystkim niepotrzebne oraz niezbyt eleganckie zarysowania. Co więcej okazuje się, że dzięki malowaniu chronisz konstrukcję przed korozją, czyli potocznie nazywaną rdzą. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wyniszczająca w przypadku metali może okazać się rdza. Każdy właściciel samochodu, który przynajmniej raz spotkał się z tym nieproszonym gościem, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile szkód może wyrządzić pozornie niegroźnie wyglądający rudy kolor. Walka z rdzą to jeden z głównych powodów dla którego warto jest zainwestować w dobrej jakości farbę i już dziś wziąć się za malowanie konstrukcji. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym, by kupić pierwszą lepszą farbę o wybranym przez Ciebie kolorze, musisz wiedzieć, że to czy malowanie się powiedzie w dużej mierze zależy od rodzaju oraz przede wszystkim od jakości farby.  

Jaką farbę wybrać? 

Jak malować konstrukcje stalowe?
Jak malować konstrukcje stalowe?

Tak jak wspominaliśmy, wybór farby to jedna z najważniejszych rzeczy w całym procesie malowania. Przed wybraniem się do sklepu, należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele rodzajów farb, które nadają się do tego, by pokryć konstrukcję. Mimo tak wielkiego wyboru, wśród dostępnych na rynku farb znajdują się lepsze i gorsze możliwości. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą farby akrylowe, które są świetne w przeciwdziałaniu rdzy. Farby akrylowe sprawdzą się również w ochronie stali przed działaniem czynników zewnętrznych. Najczęściej używa się ich do malowania mostów oraz dróg krajowych. Nieco mniej popularne farby alkidowe również sprawdzą się bardzo dobrze, jednak przed ich zakupem warto zwrócić uwagę czy posiadają one dodatkowe składniki organiczne. Wśród dostępnych farb do malowania konstrukcji stalowych można znaleźć również farbę poliuretanową oraz epoksydową. Pierwsza z nich podobnie jak farba akrylowa cechuje się bardzo dobrym działaniem antykorozyjnym. Co więcej producenci obiecują, że farba poliuretanowa zda egzamin również w trudnych warunkach atmosferycznych. Farba epoksydową natomiast jest to najbardziej podstawowa farba do zabezpieczenia stali. Jest ona wysoko odporna zarówno na czynniki chemiczne jak i mechaniczne.
Jak widać każda z tych farb nada się do pomalowania konstrukcji stalowej. Kupując jedną z nich należy wziąć pod uwagę w jakich warunkach będzie przebywała dana konstrukcja. 

Jak powinien wyglądać proces malowania? 

Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego jeżeli wiesz że pomalowania konstrukcji będzie wymagało pracy na wysokościach, warto wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenia oraz poprosić kogoś o ewentualną asekurację. Samo malowanie nie różni się niczym od klasycznego malowania ścian, jeśli jednak czujesz, że możesz nie podołać temu zadaniu nie ryzykuj i zatrudnij profesjonalistów, którzy wykonają pracę za Ciebie. Dzięki temu Ty będziesz mógł cieszyć się świetnie pomalowaną konstrukcją bez narażania życia lub zdrowia. 

angielski niemiecki hiszpański francuski