Jak się nazywają części trampoliny?
6 mins read

Jak się nazywają części trampoliny?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Jak się nazywają części trampoliny? Trampoliny ogrodowe to świetny pomysł na urozmaicenie spędzania czasu z rodziną. Korzystają z nich głównie dzieci, choć i dorośli mogą uwzględnić je w rekreacji. Po pierwsze – to sposób na miłą rozrywkę, po drugie – zapewnia zabawę na świeżym powietrzu, a po trzecie – gwarantuje sporą dawkę ruchu. Poznajmy ten przyrząd od środka – przyjrzyjmy się poszczególnym częściom trampoliny.

Siatka wewnętrzna

Jak się nazywają części trampoliny?
Jak się nazywają części trampoliny?

Zabezpieczająca siatka wewnętrzna to część, która umożliwia użytkownikom wykonywanie nawet wysokich skoków w bezpieczny sposób. Dzięki niej żaden uczestnik zabawy nie wyskoczy poza okrąg wyznaczony przez trampolinę, a także może korzystać z jej sprężystości. Zwykle jest wyposażona w zamek błyskawiczny, dzięki któremu obsługa jest dziecinnie prosta. Można ją również szybko zamontować. Dobrej jakości siatka będzie wytrzymała i odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Powinna być maksymalnie odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nasłonecznienie, temperaturę, jak również na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednia siatka będzie przez długi czas umożliwiała bezpieczną zabawę, jednak nawet najlepsza wymaga regularnej wymiany. Systematyczny serwis to gwarancja spokoju i komfortu.

Zobacz również:

Siatka zewnętrzna

Siatka zewnętrzna to warstwa zabezpieczenia, która jest przeznaczona do naciągnięcia na słupki. Nieco różni się od poprzedniczki, choć jej parametry są zazwyczaj podobne. Powinna być wytrzymała, gęsta, odporna na promienie słoneczne i opady, solidna i zabezpieczona przed przypadkowym otwarciem w trakcie skakania. Wiele osób wskazuje, że trampolina z siatką wewnętrzną lepiej chroni przed niechcianymi zdarzeniami. Jest bowiem umieszczona w takim miejscu, że niemożliwy jest upadek dziecka na sprężyny. Jeśli jednak ktoś posiada sprzęt z siatką zewnętrzną, może uchronić się przed tym ryzykiem. Tak naprawdę wystarczy dokupić kołnierz, który zostanie omówiony w późniejszej części tekstu.

Mata do trampoliny

Mata, nazywana też batutem, stanowi podstawową część trampoliny. Od tego, jak zachowuje się materiał tworzący matę, zależy jakość zabawy. Musi być więc sprężysta, ponieważ główną atrakcją mają być jak najbardziej efektowne podskoki. Tutaj przede wszystkim stawia się nacisk na wytrzymałość mechaniczną, która zniesie wiele uderzeń ciała w ciągu kilku lat użytkowania. Tak naprawdę jednak każdy element musi być jednocześnie odporny na uszkodzenia powstające w wyniku przebywania sprzętu na otwartej przestrzeni. Mata wyposażona jest w metalowe uchwyty, dzięki którym można przymocować ją do ramy.

Sprężyny

To dzięki sprężynom trampolina pewnie trzyma się w ryzach i gwarantuje odpowiednie naprężenie. Mocuje się je pomiędzy matą a ramą zabawki, korzystając z przystosowanych do tego haków. Sprężyny to stosunkowo drobne akcesoria, które można wymienić po pewnym czasie. W ten sposób można odświeżyć jakość sprzętu, nie decydując się na całkowitą wymianę produktu. To nic dziwnego, że eksploatacja sprężyn wpływa na naprężenie maty. Może okazać się, że nawet zakup kilku nowych sprężyn zmieni skuteczność podskoków nie do poznania!

Kołnierz (osłona sprężyn)

Wspomniany wcześniej kołnierz to, po pierwsze, ochrona użytkowników przed sprężynami, a po drugie – osłona sprężyn przed uszkodzeniami. Metal może ulegać korozji i zużyciu, natomiast profesjonalna osłona może temu zapobiegać. Nie trzeba też mówić o nieprzyjemnościach, jakie mogą wyniknąć w razie utknięcia nogi w niezabezpieczonych szczelinach. Kołnierz przydaje się przede wszystkim w przypadku trampoliny wyposażonej w siatkę zewnętrzną. Takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne, jest także sposobem na powiększenie przestrzeni do zabawy. Materiał może być dodatkowo wypełniony miłą w dotyku pianką.

Słupki i grzybki do trampoliny

Słupki to najbardziej zewnętrzna część, która jest odpowiedzialna za utrzymywanie stelaża w pionie. Podtrzymują siatkę trampoliny, umożliwiając stabilne chronienie użytkowników przed wypadnięciem. Zwykle są to grube rurki pokryte miękką gąbką, pozwalającą zredukować uderzenie w razie zetknięcia się dziecka ze słupkiem podczas skakania. Grzybki do z kolei nakładki na słupki, dzięki którym można przytwierdzić do nich siatkę wewnętrzną.

Drabinki do trampolin

Często maty do skakania umieszczone są na takiej wysokości, która nie pozwala najmłodszym dzieciom samodzielnie wdrapać się do środka. Użycie drabinki to dobre rozwiązanie szczególnie dla niskich pociech. Mogą one bez problemu wejść i zejść z maty, nie obawiając się o ryzyko upadku. Dzięki dostosowanym zaczepom można stabilnie zahaczyć schodki o obręcz. Wysokiej jakości drabinka będzie wyposażona w antypoślizgowe schodki, które są spłaszczone i szerokie, a także ustawione pod odpowiednim kątem.

Inne akcesoria

Spośród pozostałych akcesoriów służących prawidłowemu działaniu trampoliny można wymienić: szynę górną, kotwy do mocowania oraz haki do sprężyn. Górna szyna, zwana również ringiem górnym, to dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, pozwalające na jeszcze lepsze naprężenie siatki. Kotwy montażowe (śledzie) umożliwiają przymocowanie całości do ziemi. Haki to natomiast klucze do naciągania sprężyn.

angielski niemiecki hiszpański francuski