Kompleksowy przewodnik po podologii – co trzeba o niej wiedzieć?
6 mins read

Kompleksowy przewodnik po podologii – co trzeba o niej wiedzieć?

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Kompleksowy przewodnik po podologii – co trzeba o niej wiedzieć? Zmagając się z chorobami serca najczęściej udajemy się prosto do kardiologa. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem, osobą, którą odwiedzamy jest z kolei ortopeda. Zmagając się z kolei z grypą, nasze kroki skierujemy do lekarza rodzinnego.

Gdzie jednak skierować się cierpiąc na schorzenia ściśle związane z chorobami? Która dziedzina medycyny zajmuje się wyłącznie nimi? Otóż jest nią podologia, na której skupimy się w naszym poradniku. Opiszemy nie tylko to, czym jest i czym dokładnie się znajduje, ale też przedstawimy przebieg najbardziej standardowej wizyty u lekarza, który się w niej specjalizuje – podologa.

Czym jest podologia i z jakimi schorzeniami sobie radzi?

Podologia jest dziedziną medycyny, która radzi sobie z wszelkimi chorobami, dolegliwościami oraz stanami nękającymi stopy. W Polsce zaczęła się rozwijać od dziewiętnastego wieku, jednak na bardzo długo musiała zahamować tenże rozwój. Wróciła do niego stosunkowo niedawno, a w Polsce gabinety otwierają się obecnie w tempie niemal błyskawicznym. Historia podologii na całym świecie sięga jednak już czasów starożytnych, kiedy to też starano się radzić sobie z wszelkiego rodzaju schorzeniami dotykanymi stopy. Choć robiono to wtedy w mniejszym zakresie (obejmującym przede wszystkim odciski i kurzajki), posługiwano się wtedy podobnymi metodami do wielu tych, po które sięga się obecnie, we współczesnej ich wersji.

Jeśli komukolwiek określenie “schorzenia stóp” nie mówi zbyt wiele, warto powiedzieć, że podologia zajmuje się:

  • usuwaniem kurzajek, odcisków i brodawek,
  • leczeniem wrastającego paznokcia,
  • pozbywaniem się i zapobieganiem zmian grzybiczych,
  • rekonstrukcją paznokcia,
  • radzeniem sobie z nadpotliwością stóp oraz suchą skórą,
  • wdrażaniem terapii pękających pięt.

Zobacz także:

W jaki sposób przygotować się do wizyty u podologa?

Jako że podologia zajmuje się wyłącznie schorzeniami ściśle związanymi ze stopami i to właśnie ich będzie dotyczyła nasza wizyta, powinniśmy zadbać o ich higienę. Nie wymaga to żadnych specjalnych działań i zabiegów – wystarczy po prostu je umyć i odświeżyć. Jeżeli jednak nie uda się nam tego zrobić tuż przed wizytą, a gabinet podologiczny zamierzamy odwiedzić tuż po pracy czy treningu, nie musimy się martwić. Niemal każdy jest wyposażony w strefę, w której możemy odświeżyć nasze stopy przed zabiegiem lub konsultacją. O jego obecność warto jednak dopytać już w czasie umawiania się.

Wizyta u podologa – jak przebiega?

podolog WarszawaPierwsza rzecz, z którą musimy liczyć się w czasie wizyty u podologa jest dokładny wywiad mający na celu znalezienie podłoża naszej dolegliwości, dowiedzenie się więcej na jej temat i podjęcie się odpowiednich działań ukierunkowanych na dokładniejsze jej zdiagnozowanie. Tuż po tym specjalista podejmie się oględzin i badania dotykowego. W jego trakcie przygotuje dokumentację fotograficzną, która będzie kluczowa w całym procesie, bo pozwoli kontrolować skuteczność wdrożonego leczenia, albo też da możliwość przekazania dokładniejszych informacji o pacjencie innym specjalistom (podologia współpracuje między innymi z dermatologią oraz ortopedią). Jeżeli sytuacja daje taką możliwość, specjalista od razu wdraża leczenie, przepisując odpowiadający dolegliwości lek, albo też informując o konieczności podjęcia się zabiegu w jej obrębie. Niezależnie od tego, z jakim schorzeniem przychodzimy, zabieg pozwalający się na jego pozbycie będzie bezbolesny. Prawdą jest jednak, że w przypadku występowania stanu zapalnego będzie on mógł wiązać się z lekkim dyskomfortem.

O czym warto pamiętać w przypadku podologii?

  • Wizyta w gabinecie podologicznym nie jest czymś strasznym, jak sugerują stereotypy. Tak naprawdę przypomina każdą inną wizytę w gabinecie specjalistycznym. Z tym, że w jej trakcie nie będziemy czuć żadnego dyskomfortu.
  • Podologia radzi sobie wyłącznie z wybranymi schorzeniami stóp, mające swoje podłoże w nich samych – jeżeli problem jest związany z czymś innym, a podolog uważa innego specjalistę za bardziej kompetentnego w jego kwestii, może nas do niego odesłać.
  • Większość schorzeń związanych ze stopami jest nabyta – zaledwie niewielki procent ludzi udaje się do podologów ze schorzeniami wrodzonymi.
  • Najważniejsza w tym wszystkim jest właściwa higiena stóp – podologowie zgodnie twierdzą, że większość schorzeń bierze się właśnie z uwagi na jej brak (albo też nieprawidłowe podchodzenie właśnie do niej).
  • Wizyta w gabinecie podologicznym jest zwykle tania i nie wymaga posiadania skierowania ze strony lekarza rodzinnego. Koszty zabiegu zależą od schorzenia, z którym będzie on sobie radził.

Podsumowanie

Choć podologia istnieje już od bardzo dawna, a w Polsce przynajmniej od XIX wieku, dopiero ostatnio istnieje na nią “moda”. Gabinety świadczące usługi podologiczne otwierają się jeden po drugi, zapraszając w swoje progi wszystkie osoby, które zmagają się z problemami ściśle związanymi z ich stopami. Jeżeli i my cierpimy na tego typu dolegliwość, nie wahajmy się umówić na wizytę. Wbrew temu, co sugerują stereotypy, nie jest ona czymś wstydliwym, ani też nie powinna być dla nas w jakikolwiek sposób krępująca.