Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne
6 mins read

Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne

Ostania aktualizacja 8 stycznia 2024

Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne – jak pokazują najnowsze statystki, chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej zarówno kobiet, jak i mężczyzn poddaje się kosztownym zabiegom, które niekiedy wzbudzają kontrowersje. Inny kolor oczu, dołeczki w policzkach, nowa twarz czy zmiana płci – wszystko jest dzisiaj już możliwe.  

Już w starożytności kult młodości i piękna wyznaczał pożądane kierunki zmian dla tych, którzy bez względu na upływ czasu chcieli zatrzymać młodość lub skorygować to, co ich zdaniem należałoby poprawić w urodzie. Środkiem do osiągnięcia tych celów były i są zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, które w miarę postępu wiedzy i praktyki medycznej zaczęły umożliwiać nieomal nieograniczone ingerencje we własne ciało. Współcześnie procedury, jakie stosuje chirurgia plastyczna (klinika), stają się coraz bardziej dostępne i popularne ze względu zarówno na malejące koszty i łatwiejszy kontakt ze specjalistami, jak i coraz powszechniejsze pragnienie podniesienia własnej wartości, atrakcyjności, a nawet chęć upodabniania się do podziwianych celebrytów.

Kto korzysta z zabiegów plastycznych?

Najczęściej zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej poddają się osoby w wieku 39 – 50 lat i stanowią oni około 39,3% pacjentów spod znaku medycyny plastycznej. Drugą, co do liczebności grupę, tworzą osoby w wieku 51 – 64 lat I jest to około 30% populacji pacjentów korzystających z usług tego działu medycyny. 17,6% stanowią osoby w wieku 19 – 34 lat, zaś grupa pacjentów firmowanych jako 65+ to niemałe 11,5%, które wciąż systematycznie rośnie. Chirurgia plastyczna (klinika) i medycyna estetyczna są medyczną dziedziną „kobiecą”. 92% pacjentek to właśnie są kobiety, zaś mężczyźni stanowią pozostałe 8%. Wprawdzie powoli, ale w sposób wyraźnie zauważalny proporcje te się zmieniają.

Zabieg znakiem firmowym wieku pacjenta?

Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne
Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne

W różnych grupach wiekowych popularne są różne zabiegi chirurgii plastycznej, co odzwierciedlają dane statystyczne. U pacjentek w przedziale wiekowym 19-34 lata, często wybieranym zabiegiem jest powiększanie piersi. Jest to wynik zarówno chęci poprawy proporcji sylwetki, jak i wzrostu pewności siebie.

Wśród osób poniżej 18 roku życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, dominuje korekta odstających uszu. Ten zabieg często przyczynia się do poprawy samooceny i komfortu życia młodych ludzi, którzy mogą być podatni na problemy związane z wyglądem.

Seniorzy, z kolei, często decydują się na plastykę powiek. Zabieg ten może poprawić nie tylko wygląd, ale również funkcjonowanie powiek, które z wiekiem mogą utrudniać widzenie.

Liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej, jest popularna wśród osób w wieku 35-50 lat oraz 51-64 lata. Zabieg ten pomaga w modelowaniu sylwetki, usuwając niechciany tłuszcz z okolic brzucha, bioder czy innych partii ciała. Jest to sposób na uzyskanie bardziej wymarzonej figury, gdy tradycyjne metody, takie jak dieta i ćwiczenia, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Najczęściej wykonywane operacje to…

Statystyki wskazują na stały wzrost zabiegów i operacji plastycznych na świecie. W Polsce wzrost ten sięga około 20% rocznie i wciąż się powiększa ilość chętnych na poprawienie urody lub zatrzymanie chociaż na chwilę upływającego niemiłosiernie czasu. Zakres oraz rodzaje przeprowadzanych operacji plastycznych nieustannie się poszerza.

chirurgia plastyczna kliniki
chirurgia plastyczna kliniki

Dzieje się tak na skutek ogólnego postępu wiedzy medycznej, wprowadzaniu na rynek wciąż to nowocześniejszych technologii i narzędzi chirurgicznych oraz samych technik operacyjnych. Impulsem staje się także zapotrzebowanie i moda panująca wśród potencjalnych pacjentów korzystających z usług jakie oferuje chirurgia plastyczna (klinika). Obecnie, katalog podstawowych zabiegów z zakresu medycyny plastycznej można opisać w ramach dziesięciu najpopularniejszych operacji:

– Lifting twarzy czyli wygładzanie. Pozwala na usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z twarzy. Twarz staje się jędrna, rozświetlona i optycznie młodsza. 90% zabiegów wykonują kobiety.

– Lifting powiek, czyli korekta – polega na usunięciu z opadających powiek i spod oczu nadmiaru tłuszczu, skóry i mięśni. Korzystają nieomal w równym stopniu kobiety i mężczyźni.

– Rhinoplastyka, czyli powszechnie znana jako plastyka nosa. Zabiegi zmieniają jego kształt, długość lub szerokość. Czasem modeluje się czubek lub same płatki nosowe. Popularność wśród mężczyzn i kobiet jest niemal identyczna.

– Lifting szyi to zabieg podobny do liftingu twarzy, ale wykonywany na skórze żuchwy i szyi. Przywraca twarzy regularny kontur wpływając na estetykę wyglądu całej głowy.

– Lifting czoła to zabieg podniesienia opadających brwi oraz wygładzenia zmarszczek i bruzd na czole. Podciągnięcie skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek i mięśni usuwa z twarzy wrażenie zmęczenia, znużenia i smutku, nadając jej wygląd pogodny i pełen optymizmu.

– Liposukcja czyli odsysanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej za pomocą rurki wprowadzonej pod skórę pacjenta. Najczęściej wykonywana jest na brzuchu, udach, biodrach i pośladkach.

– Mastopeksja polega natomiast na uniesieniu piersi i nadaniu im pożądanego położenia oraz napięcia mięśni i skóry, a ponadto umożliwia zmniejszenie otoczki wokół sutka i zmianę jego położenia.

– Augumentacja to zabieg, który polega na powiększenie piersi silikonowymi implantami wybranego rozmiaru oraz kształtu.

– Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha. Jest wykonywana poprzez usunięcie z niego nadmiaru tłuszczu, skóry i formowanie mięśni w pożądany kształt.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski