Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne

Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne – jak pokazują najnowsze statystki, chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej zarówno kobiet, jak i mężczyzn poddaje się kosztownym zabiegom, które niekiedy wzbudzają kontrowersje. Inny kolor oczu, dołeczki w policzkach, nowa twarz czy zmiana płci – wszystko jest dzisiaj już możliwe.  

Już w starożytności kult młodości i piękna wyznaczał pożądane kierunki zmian dla tych, którzy bez względu na upływ czasu chcieli zatrzymać młodość lub skorygować to, co ich zdaniem należałoby poprawić w urodzie. Środkiem do osiągnięcia tych celów były i są zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, które w miarę postępu wiedzy i praktyki medycznej zaczęły umożliwiać nieomal nieograniczone ingerencje we własne ciało. Współcześnie procedury, jakie stosuje chirurgia plastyczna (klinika), stają się coraz bardziej dostępne i popularne ze względu zarówno na malejące koszty i łatwiejszy kontakt ze specjalistami, jak i coraz powszechniejsze pragnienie podniesienia własnej wartości, atrakcyjności, a nawet chęć upodabniania się do podziwianych celebrytów.

Kto korzysta z zabiegów plastycznych?

Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne
Poznaj najczęściej wykonywane operacje plastyczne

Najczęściej zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej poddają się osoby w wieku 39 – 50 lat i stanowią oni około 39,3% pacjentów spod znaku medycyny plastycznej. Drugą, co do liczebności grupę, tworzą osoby w wieku 51 – 64 lat I jest to około 30% populacji pacjentów korzystających z usług tego działu medycyny. 17,6% stanowią osoby w wieku 19 – 34 lat, zaś grupa pacjentów firmowanych jako 65+ to niemałe 11,5%, które wciąż systematycznie rośnie. Chirurgia plastyczna (klinika) i medycyna estetyczna są medyczną dziedziną „kobiecą”. 92% pacjentek to właśnie są kobiety, zaś mężczyźni stanowią pozostałe 8%. Wprawdzie powoli, ale w sposób wyraźnie zauważalny proporcje te się zmieniają.

Zabieg znakiem firmowym wieku pacjenta?

Każda grupa wiekowa posiada swój znak firmowy, czyli zabieg, który według danych statystycznych właśnie u niej cieszy się największym powodzeniem. U pacjentek w wieku 19 – 34 lat dominuje powiększanie piersi. W grupie osób obojga płci, w wieku poniżej 18 roku życia przeważa korekta odstających uszu. Seniorzy natomiast preferują plastykę powiek, a liposukcja, czyli odsysanie tkanek tłuszczowych (szczególnie z brzucha i bioder) dominuje zarówno wśród 35-50- latków jak i u starszych, w przedziale wiekowym 51-64 lat.

Najczęściej wykonywane operacje to…

Statystyki wskazują na stały wzrost zabiegów i operacji plastycznych na świecie. W Polsce wzrost ten sięga około 20% rocznie i wciąż się powiększa ilość chętnych na poprawienie urody lub zatrzymanie chociaż na chwilę upływającego niemiłosiernie czasu. Zakres oraz rodzaje przeprowadzanych operacji plastycznych nieustannie się poszerza. Dzieje się tak na skutek ogólnego postępu wiedzy medycznej, wprowadzaniu na rynek wciąż to nowocześniejszych technologii i narzędzi chirurgicznych oraz samych technik operacyjnych. Impulsem staje się także zapotrzebowanie i moda panująca wśród potencjalnych pacjentów korzystających z usług jakie oferuje chirurgia plastyczna (klinika). Obecnie, katalog podstawowych zabiegów z zakresu medycyny plastycznej można opisać w ramach dziesięciu najpopularniejszych operacji:

– Lifting twarzy czyli wygładzanie. Pozwala na usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z twarzy. Twarz staje się jędrna, rozświetlona i optycznie młodsza. 90% zabiegów wykonują kobiety.

– Lifting powiek, czyli korekta – polega na usunięciu z opadających powiek i spod oczu nadmiaru tłuszczu, skóry i mięśni. Korzystają nieomal w równym stopniu kobiety i mężczyźni.

– Rhinoplastyka, czyli powszechnie znana jako plastyka nosa. Zabiegi zmieniają jego kształt, długość lub szerokość. Czasem modeluje się czubek lub same płatki nosowe. Popularność wśród mężczyzn i kobiet jest niemal identyczna.

– Lifting szyi to zabieg podobny do liftingu twarzy, ale wykonywany na skórze żuchwy i szyi. Przywraca twarzy regularny kontur wpływając na estetykę wyglądu całej głowy.

– Lifting czoła to zabieg podniesienia opadających brwi oraz wygładzenia zmarszczek i bruzd na czole. Podciągnięcie skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek i mięśni usuwa z twarzy wrażenie zmęczenia, znużenia i smutku, nadając jej wygląd pogodny i pełen optymizmu.

– Liposukcja czyli odsysanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej za pomocą rurki wprowadzonej pod skórę pacjenta. Najczęściej wykonywana jest na brzuchu, udach, biodrach i pośladkach.

– Mastopeksja polega natomiast na uniesieniu piersi i nadaniu im pożądanego położenia oraz napięcia mięśni i skóry, a ponadto umożliwia zmniejszenie otoczki wokół sutka i zmianę jego położenia.

– Augumentacja to zabieg, który polega na powiększenie piersi silikonowymi implantami wybranego rozmiaru oraz kształtu.

– Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha. Jest wykonywana poprzez usunięcie z niego nadmiaru tłuszczu, skóry i formowanie mięśni w pożądany kształt.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski