Pożyczki dla firm - co o nich wiedzieć warto?

Pożyczki dla firm – co o nich wiedzieć warto?

Ostania aktualizacja 9 grudnia 2022

Pożyczki dla firm – co o nich wiedzieć warto? Prowadzenie własnej działalności jest niezwykle trudnym zadaniem. Niesie za sobą ryzyko, a właściciele sami ponoszą odpowiedzialności za swoje zarobki. Bywa, że borykają się z utratą płynności finansowej. Wpływa na to m.in. zmniejszona ilość zamówień, czy niesłowni/nierzetelni kontrahenci. Często w takiej sytuacji konieczne są pożyczki dla firm.

Problematyczne jest jednak to, że o kredyt w banku mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność od minimum 12 miesięcy, a także posiadający udokumentowane dochody na koncie bankowym oraz nieskazitelną historię w BIK. Dla wielu powyższe warunki mogą być trudne do spełnienia, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się pozabankowe pożyczki dla firm. Cechują się szybką decyzją i minimum formalności. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć? 

Dostępne oferty pożyczek pozabankowych dla firm

Rynek pożyczkowy bogaty jest w oferty dla zwykłych konsumentów. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa – produktów pozabankowych jest dużo mniej. Tylko kilka parabanków posiada propozycje dla właścicieli firm. Z czego to wynika? Przede wszystkim przy działalnościach jednoosobowych popularne są konta w banku z kartą debetową. Część klientów bankowych może liczyć na specjalne propozycje, ale często warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności od przynajmniej, wspomnianych już – 12 miesięcy. Stąd też przedsiębiorcy skłaniają się ku rynkowi pozabankowemu. Dostępne w parabankach są pożyczki:

  • Ratalne,
  • Chwilówki do 30 dni,
  • Pożyczki pod zastaw z niskim oprocentowaniem, ale wymagane jest zabezpieczenie.

Rodzaje pożyczek dla firm 

Instytucje pożyczkowe posiadają kilka propozycji pożyczki dla firm, dzięki czemu przedsiębiorcy mają w czym wybierać. Najpopularniejsze są:

  1. Pożyczki inwestycyjne na realizację projektów inwestycyjnych.
  2. Pożyczki obrotowe na bieżące wydatki firm.
  3. Pożyczki płatnicze pomagające utrzymać płynność finansową.
  4. Pożyczki pomostowe mające służyć intensyfikacji działalności firmy (po wcześniejszej rekomendacji). 
  5. Pożyczki technologiczne wspierające rozwój produkcji/technologii. 

Czy pożyczki dla firm są drogie?

Jeżeli pożyczka nie wymaga zabezpieczenia to jej koszty niewiele, bądź wcale nie różnią się od pożyczek konsumenckich. Oprocentowanie znajduje się na podobnym poziomie, a przy wysokich kwotach istnieje możliwość jego negocjacji. Jeżeli przedsiębiorca chce otrzymać lepsze/specjalne warunki musi liczyć się z tym, że będą one dostępne jedynie przy kredycie/pożyczce w banku. Ciekawą alternatywą jest wniosek o kartę kredytową, gdzie limit do nawet kilkunastu tysięcy złotych, pomoże zachować płynność finansową, bez wnioskowania o pożyczkę. W nagłych sytuacjach, zmuszających do zapewnienia środków “na już” doskonale sprawdzą się pozabankowe pożyczki dla firm. Przedsiębiorstwa będą mogły realizować powzięte inwestycje, tudzież plany, a finanse firmy będą na stałym, stabilnym poziomie.

Dlaczego przedsiębiorcy korzystają z pożyczek pozabankowych?

Pożyczki dla firm - co o nich wiedzieć warto?
Pożyczki dla firm – co o nich wiedzieć warto?

Jak już wcześniej wspomniano, banki żądają od przedsiębiorców dokumentów, które potwierdzają dochody, oprócz tego weryfikują ich zdolność kredytową. Parabanki podchodzą do swoich klientów całkowicie odwrotnie. Z finansowania mogą u nich skorzystać osoby, które dopiero zamierzają założyć działalność, nie oczekują jakichkolwiek zaświadczeń, a wszelkie procedury i formalności ograniczone są do minimum. To bardzo ważne kwestie, szczególnie dla przedsiębiorstwa, które dopiero się tworzy i nie może wykazać dochodów. Pozabankowe pożyczki dla firm cechują się różnymi parametrami. To niezwykle istotne, ponieważ osoby rozpoczynające działalność mogą dostawać je do swoich potrzeb. Pożyczki dla firm pod zastaw są najkorzystniejszą formą wsparcia finansowego. Dlaczego? Ponieważ ryzyko, które może ponieść pożyczkodawca jest niewielkie.

Pozabankowe pożyczki dla firm – warto wiedzieć

Niezależnie od tego, jakiej wielkości jest firma, jej właściciel może wnioskować o przyznanie mu pozabankowej pożyczki dla firm. Oczywiście musi spełnić wymagane przez parabank kryteria. Jak już wyżej pisano są one mniej rygorystyczne w porównaniu do banków. Pieniądze są dostępne niemal natychmiast, z pominięciem zbędnych procedur. Trzeba jedynie złożyć wniosek, a następnie czekać na decyzję pożyczkową z instytucji finansowej.

Warto dodać, że część parabanków posiada w swojej ofercie pożyczki bez sprawdzania BIK. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w przeszłości mieli problemy z płynnością finansową i skończyło się to wpisem w BIK. Adnotacja w rejestrze uniemożliwia zaciągnięcie kredytu w banku. Instytucje pozabankowe wychodzą natomiast naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zazwyczaj nie wymagają zaświadczeń z Urzędu Skarbowego, a proces wnioskowania i rozpatrywania pożyczki odbywa się w krótkim czasie. 

Podsumowując, pozabankowe pożyczki dla firm są szansą dla nowych przedsiębiorców, osób, które dopiero co zamierzają założyć działalność gospodarczą, jak i tych, którzy już ją prowadzą, ale posiadają negatywne wpisy np. w BIK. Parabanki udzielają wsparcia finansowego wszystkim klientom, trzeba jedynie spełniać pewne warunki.