Agencja ochrony na osiedlu? Dowiedz się, czego od niej wymagać
5 mins read

Agencja ochrony na osiedlu? Dowiedz się, czego od niej wymagać

Ostania aktualizacja 9 września 2022

Agencja ochrony na osiedlu? Dowiedz się, czego od niej wymagać – w Polsce działa ponad kilka tysięcy agencji ochrony mienia i osób. Funkcjonują jako duże korporacje albo niewielkie przedsiębiorstwa, a coraz częściej obserwuje się przejmowanie małych spółek przez większe, znane na rynku koncerny. Z tego artykułu dowiesz się, czym się kierować, wybierając agencję ochrony na Twoim osiedlu. Czego oczekiwać od sprawdzonej i rzetelnej firmy oraz jak działa agencja ochrony.

Odpowiednie dokumenty

Przed zatrudnieniem właściwej agencji ochrony należy sprawdzić, czy posiada ona koncesję na wykonywanie usług ochrony osób i mienia. Dokument ten jest wydany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Działająca zgodnie z prawem agencja ochrony musi również posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Aby sprawdzić wiarygodność firmy, można poprosić o przedstawienie obu zaświadczeń.

Jak kontaktować się agencją ochrony?

Kontakt, jaki oferuje agencja ochrony, a także jej sposób obsługi klienta świadczą o jakości usług wykonywanych przez firmę. Przed podpisaniem umowy kontakt zwykle jest bezproblemowy i natychmiastowy, a obsługa na najwyższym poziomie. W niektórych przypadkach podpisanie umowy kończy jednak ten przyjemny proces. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie przez podmiot, którym jest agencja ochrony, specjalnej osoby, która zajmuje się komunikacją z klientami ( w tym wypadku zarządcami osiedla, deweloperem lub wspólnotą mieszkańców). Forma kontaktu pozostaje do ustalenia. Najbardziej wygodna wydaje się komunikacja poprzez e-mail lub telefoniczna. Bieżący kontakt, szybka reakcja z pewnością wpływają na pozytywny wizerunek firmy i dobry jej odbiór wśród mieszkańców osiedla. Braki w tym zakresie mogą prowadzić do zmniejszenia zaufania, a w konsekwencji- nawet rozwiązania umowy.

Agencja ochrony- pracownicy

Agencja ochrony na osiedlu? Dowiedz się, czego od niej wymagać
Agencja ochrony na osiedlu? Dowiedz się, czego od niej wymagać

Podstawą działania każdej firmy są pracownicy. Słabo opłacani, którzy posiadają wielogodzinne dyżury i cywilnoprawne umowy z pewnością okażą się mniej zadowoleni niż ochroniarze dobrze opłacani, z grafikiem zaplanowanym z wyprzedzeniem i uwzględniającym przepisy prawa. W obecnych czasach nie trudno przekonać się, co zatrudnieni myślą o swoim pracodawcy. Wystarczy w tym celu prześledzić najpopularniejsze fora internetowe lub zapytać bezpośrednio. Poza warunkami pracy zatrudnianych ochroniarzy, niezwykle ważne okazuje się to w jaki sposób odbywa się ich rekrutacja, a następnie kontrola i nadzór pracy. Agencja ochrony posiada wiele narzędzi, dzięki którym może weryfikować proces realizowanych przez pracowników zadań. Najpopularniejszym jest kontrola bezpośrednia podczas trwającego dyżuru. W wielu firmach można ustalić częstotliwość i zakres takich kontroli inspektorskich. Kolejnym narzędziem kontroli jest elektroniczny system obchodów. Na czym polega? Pracownik posiada specjalny czytnik elektroniczny, na którym wyświetlają się zadania do zrealizowania w określonym czasie. Aby je wykonać, musi udać się w określone miejsce i zaznaczyć wykonanie polecenia poprzez “odbicie w określonym punkcie”. W zależności od systemu informacja o obchodzie ochroniarza jest przechowywana wyłącznie w czytniku lub automatycznie przesyłana do jednostki zarządzającej agencją ochrony. Dostępne w centralnej bazie oprogramowanie weryfikuje przesłane informacje i akceptuje lub- w razie błędów- informuje osoby odpowiedzialne. Niektóre agencje posiadają bardzo rozbudowane programy i urządzenia, które oprócz swoich podstawowych funkcji przez cały czas podają aktualną lokalizację ochroniarza. W ten sposób przełożeni wiedzą, co dzieje się z ich podwładnym i jaką pracę wykonuje w danym momencie. To również zwiększa zakres bezpieczeństwa samego pracownika, ponieważ w razie zasłabnięcia lub innych problemów zdrowotnych bardzo łatwo można go namierzyć. Nowoczesne urządzenia posiadają ponadto przycisk paniki, który można włączyć w sytuacjach awaryjnych, wymagających interwencji osób trzecich. Dodatkowym zabezpieczeniem i wsparciem w pracy ochroniarza są kamery montowane w dyżurkach. Obraz odbierany jest nie tylko przez pracownika znajdującego się na miejscu, ale również w centrum monitorowania, co stanowi skuteczne narzędzie weryfikacji pracowników.

Czego oczekiwać od agencji ochrony?

Negocjując umowę z agencją ochrony, należy uwzględnić nie tylko jej współpracę ze swoimi podwładnymi, ale także zakres zabezpieczenia oraz sprzęt, na którym pracują. Nowoczesny system monitorowania z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa na osiedlu. Im większy zakres i jakość usług, tym jednak wyższe ceny. Należy wziąć to pod uwagę, szukając profesjonalnej firmy. Wyższe ceny charakterystyczne są na mniejszych osiedlach, ale nie wynikają one wcale z wysokich marży agencji. W skład kosztów wchodzą między innymi: wynagrodzenia pracowników, umundurowanie, potencjalne odszkodowania. Lwią częścią kosztów są wspomniane wynagrodzenia, ponieważ dobrze opłacany pracowników pracuje wydajniej i skuteczniej, co jest wspólne dla wszystkich branż.

Nie ma zatem sensu oszczędzać na własnym bezpieczeństwie, a cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze, ponieważ może się on okazać zgubny w skutkach. 

angielski niemiecki hiszpański francuski