Ostania aktualizacja 9 września 2022
Agencja ochrony na osiedlu? Dowiedz się, czego od niej wymagać – w Polsce działa ponad kilka tysięcy agencji ochrony mienia i osób. Funkcjonują jako duże korporacje albo niewielkie przedsiębiorstwa, a coraz częściej obserwuje się przejmowanie małych spółek przez większe, znane na rynku koncerny. Z tego artykułu dowiesz się, czym się kierować, wybierając agencję ochrony na Twoim osiedlu. Czego oczekiwać od sprawdzonej i rzetelnej firmy oraz jak działa agencja ochrony.
Odpowiednie dokumenty
Przed zatrudnieniem właściwej agencji ochrony należy sprawdzić, czy posiada ona koncesję na wykonywanie usług ochrony osób i mienia. Dokument ten jest wydany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Działająca zgodnie z prawem agencja ochrony musi również posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Aby sprawdzić wiarygodność firmy, można poprosić o przedstawienie obu zaświadczeń.
Jak kontaktować się agencją ochrony?
Kontakt, jaki oferuje agencja ochrony, a także jej sposób obsługi klienta świadczą o jakości usług wykonywanych przez firmę. Przed podpisaniem umowy kontakt zwykle jest bezproblemowy i natychmiastowy, a obsługa na najwyższym poziomie. W niektórych przypadkach podpisanie umowy kończy jednak ten przyjemny proces. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie przez podmiot, którym jest agencja ochrony, specjalnej osoby, która zajmuje się komunikacją z klientami ( w tym wypadku zarządcami osiedla, deweloperem lub wspólnotą mieszkańców). Forma kontaktu pozostaje do ustalenia. Najbardziej wygodna wydaje się komunikacja poprzez e-mail lub telefoniczna. Bieżący kontakt, szybka reakcja z pewnością wpływają na pozytywny wizerunek firmy i dobry jej odbiór wśród mieszkańców osiedla. Braki w tym zakresie mogą prowadzić do zmniejszenia zaufania, a w konsekwencji- nawet rozwiązania umowy.
Agencja ochrony- pracownicy
Podstawą działania każdej firmy są pracownicy. Słabo opłacani, którzy posiadają wielogodzinne dyżury i cywilnoprawne umowy z pewnością okażą się mniej zadowoleni niż ochroniarze dobrze opłacani, z grafikiem zaplanowanym z wyprzedzeniem i uwzględniającym przepisy prawa. W obecnych czasach nie trudno przekonać się, co zatrudnieni myślą o swoim pracodawcy. Wystarczy w tym celu prześledzić najpopularniejsze fora internetowe lub zapytać bezpośrednio. Poza warunkami pracy zatrudnianych ochroniarzy, niezwykle ważne okazuje się to w jaki sposób odbywa się ich rekrutacja, a następnie kontrola i nadzór pracy. Agencja ochrony posiada wiele narzędzi, dzięki którym może weryfikować proces realizowanych przez pracowników zadań. Najpopularniejszym jest kontrola bezpośrednia podczas trwającego dyżuru. W wielu firmach można ustalić częstotliwość i zakres takich kontroli inspektorskich. Kolejnym narzędziem kontroli jest elektroniczny system obchodów. Na czym polega? Pracownik posiada specjalny czytnik elektroniczny, na którym wyświetlają się zadania do zrealizowania w określonym czasie. Aby je wykonać, musi udać się w określone miejsce i zaznaczyć wykonanie polecenia poprzez „odbicie w określonym punkcie”. W zależności od systemu informacja o obchodzie ochroniarza jest przechowywana wyłącznie w czytniku lub automatycznie przesyłana do jednostki zarządzającej agencją ochrony. Dostępne w centralnej bazie oprogramowanie weryfikuje przesłane informacje i akceptuje lub- w razie błędów- informuje osoby odpowiedzialne. Niektóre agencje posiadają bardzo rozbudowane programy i urządzenia, które oprócz swoich podstawowych funkcji przez cały czas podają aktualną lokalizację ochroniarza. W ten sposób przełożeni wiedzą, co dzieje się z ich podwładnym i jaką pracę wykonuje w danym momencie. To również zwiększa zakres bezpieczeństwa samego pracownika, ponieważ w razie zasłabnięcia lub innych problemów zdrowotnych bardzo łatwo można go namierzyć. Nowoczesne urządzenia posiadają ponadto przycisk paniki, który można włączyć w sytuacjach awaryjnych, wymagających interwencji osób trzecich. Dodatkowym zabezpieczeniem i wsparciem w pracy ochroniarza są kamery montowane w dyżurkach. Obraz odbierany jest nie tylko przez pracownika znajdującego się na miejscu, ale również w centrum monitorowania, co stanowi skuteczne narzędzie weryfikacji pracowników.
Czego oczekiwać od agencji ochrony?
Negocjując umowę z agencją ochrony, należy uwzględnić nie tylko jej współpracę ze swoimi podwładnymi, ale także zakres zabezpieczenia oraz sprzęt, na którym pracują. Nowoczesny system monitorowania z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa na osiedlu. Im większy zakres i jakość usług, tym jednak wyższe ceny. Należy wziąć to pod uwagę, szukając profesjonalnej firmy. Wyższe ceny charakterystyczne są na mniejszych osiedlach, ale nie wynikają one wcale z wysokich marży agencji. W skład kosztów wchodzą między innymi: wynagrodzenia pracowników, umundurowanie, potencjalne odszkodowania. Lwią częścią kosztów są wspomniane wynagrodzenia, ponieważ dobrze opłacany pracowników pracuje wydajniej i skuteczniej, co jest wspólne dla wszystkich branż.
Nie ma zatem sensu oszczędzać na własnym bezpieczeństwie, a cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze, ponieważ może się on okazać zgubny w skutkach.