Co należy wiedzieć o rehabilitacji?
5 mins read

Co należy wiedzieć o rehabilitacji?

Ostania aktualizacja 14 grudnia 2023

Co należy wiedzieć o rehabilitacji? W przypadku niektórych chorób czy też po wypadku, sam pobyt w szpitalu może nie wystarczyć, aby wrócić do dawnej sprawności fizycznej i psychicznej. Z pewnością dla takich osób zalecana jest rehabilitacja, która właściwie może zmienić nasze życie. Czym dokładnie jest rehabilitacja? Jakie rodzaje rehabilitacji możemy wyróżnić? Jakie zabiegi mogą być wykonywane podczas rehabilitacji? Czy masaż jest dobrą formą rehabilitacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest rehabilitacja?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że rehabilitacja medyczna to kompleksowe działanie na rzecz osób zarówno niepełnosprawnych psychicznie, jak i fizycznie. Stosuje się ją po to, aby w pełni przywrócić naszą najlepszą sprawność lub w znacznym stopniu ją poprawić, co pozwoli choremu na to, aby mógł samodzielnie funkcjonować. W konsekwencji możliwe będzie wrócenie do podstawowych obowiązków sprzed choroby lub innego zdarzenia. Ważne jest, aby była prowadzona przez specjalistów, dzięki czemu pozytywne efekty zostaną zmaksymalizowane. Rehabilitacją mogą zajmować się fizjoterapeuci, psycholodzy, pielęgniarki, logopedzi, terapeuci zajęciowi, a nawet muzykoterapeuci.

Warto wspomnieć o czterech najważniejszych cechach, jakimi powinny charakteryzować się rehabilitacje – jest to tzw. klasyczny model. Mówi on o tym, że rehabilitacja jest powszechna. Co to oznacza w praktyce? Może z niej skorzystać właściwie każdy, kto jej potrzebuje, niezależnie od statusu materialnego czy też społecznego. Istotna jest również ciągłość. Jak wiadomo, jest to proces, który często trwa dość długo, dlatego też pod żadnym pozorem nie możemy go skracać. Rehabilitacja-24 musi być kompleksowa. Jeśli zależy nam na szybkim powrocie do zdrowia klienta, cały ten skomplikowany proces powinien odbywać się tylko i wyłącznie pod opieką specjalistów, których skład powinien być przemyślany i dobrany w zależności od poszczególnego pacjenta. Ostatnią cechą jest “wczesność”. Im wcześniej rehabilitacja zostanie wprowadzona, tym większe prawdopodobieństwo tego, że odzyskamy dawną sprawność.

Jakie rodzaje rehabilitacji możemy wyróżnić?

Co należy wiedzieć o rehabilitacji?
Co należy wiedzieć o rehabilitacji?

Należy wiedzieć o tym, że zarówno zakres, a także sposób rehabilitacji, może różnić się w zależności od tego, w jakim stanie jest pacjent, a także od jego potrzeb. Z reguły wyróżnia się cztery rodzaje rehabilitacji: neurologiczną, kardiologiczną, pulmonologiczną, a także specjalistyczną.

Ta pierwsza wykonywana jest u pacjentów po urazach neurologicznych, ewentualnie po poważniejszych urazach. W zdecydowanej większości przypadków trwa ona od 3 do 6 tygodni. Jeśli chodzi o rehabilitację kardiologiczną, jest ona stosowana u pacjentów po zawale serca i trwa średnio 30 dni. Rehabilitacja pulmonologiczna jest stosowana przede wszystkim dla osób, które mają choroby układu oddechowego. Jest prowadzona zazwyczaj przez ok. 3 tygodnie. Ostania rehabilitacja, czyli specjalistyczna, jest przeznaczona dla niewidomych, niedowidzących, niedosłyszących, dla dzieci z wadami twarzoczaszki, a także w innych, nietypowych przypadkach.

Zobacz także:

Rehabilitacja – jakie zabiegi mogą być wykonywane?

Podczas trwania procesu rehabilitacji, możliwe jest stosowanie różnych zabiegów, w zależności od specyfiki danego problemu. Najpopularniejszą formą są masaże, które oprócz tego, że poprawiają przemianę materii i wzmacniają stawy, to dodatkowo rozluźniają mięśnie, poprawiają krążenie, a także pomagają pozbyć się nieprzyjemnego bólu. Innym zabiegiem jest tzw. “kinezyterapia”. Pojęcie to odnosi się do leczenia ruchem. Panuje tutaj przekonanie, że aktywność fizyczna ma świetny wpływ na nasz organizm, a także na psychikę.

W każdym przypadku opracowywany jest zupełnie indywidualny program ćwiczeń, dzięki któremu możliwe jest powrócenie do dawnej sprawności. Ciekawe wydaje się być leczenie polem magnetycznym, co skutecznie łagodzi bóle. Wśród zabiegów wyróżnia się również jonoforeza. Wykorzystuje ona bodźce elektryczne, co skutecznie pobudza nerwy i łagodzi ból. Istnieje również hydroterapia (terapia z pomocą wody), krioterapia (terapia zimnem), a także balneoterapia, która polega na regularnych kąpielach wodnych.

Masaż – idealna forma rehabilitacji?

Masaż uważany jest za jeden z łagodniejszych i delikatniejszych sposobów na rehabilitację. W przeciwieństwie do rehabilitacji ruchowej, podczas masażu pobudzane są zarówno konkretne tkanki, jak i obszary przyległe, które to charakteryzują się większą rozległością. Zapewne dlatego taka forma rehabilitacji cieszy się tak dużą popularnością i jest zalecana wielu pacjentom. Działanie na rozległym obszarze to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. W praktyce ciężko jest bowiem wskazać konkretny punkt ciała, który należy poddać intensywnemu wysiłkowi, aby możliwe było powrócenie do dawnej zdolności fizycznej. Masaż jest więc bardzo skuteczny i w wielu przypadkach może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

angielski niemiecki hiszpański francuski